Çankırı'dan Bir Yol Olmaz... Dediniz demi Açıklanan Listeye Çankırı'yı Almadılar?

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, "Yazlık ekim için 21 ilde çiftçiye tohumun yüzde 75'i hibe edilecek" açıklamasında bulundu. Açıklanan listede Çankırı yok...

Çankırı'dan Bir Yol Olmaz... Dediniz demi Açıklanan Listeye Çankırı'yı Almadılar?
07 Nisan 2020 - 16:21

Listeye Çankırı’yı Almadılar?

Neden 21 İl Diğer İller Ne Olacak?..

AKP Çankırı'da Yıkıldıysa Reis'in Suçu Yok!

Halkımızın Ak Parti ile bir sıkıntısı yok, halkımızın sıkıntısı böyle vurdumduymaz, iş görmez, sadece kendilerine siyaset yapan halkın ve şehrin derdiyle dertlenmeyen siyasetçilerinden şikayetçi. Yoksa Çankırılı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sonuna kadar arkasında. Yoksa Tarım Komisyonunda olup Çankırı'yı bu imkandan mahrum bırakmak istemeyen Milletvekili Salim Çivitçioğlu’nun sözleri dinlenmedi mi? (Bu açıklamalarımızla İnşallah biz yanılırız. Aksini düşünen varsa doğruları burada yazsın) Çankırı’mız maalesef eğitimli, donanımlı, vizyon sahibi insan yetiştirmede sıkıntı çekiyor. Hal böyle olunca malum insanlar siyaseti kendileri için kurtarıcı olarak görüyor. Tabii ki ilimiz böyle siyasetçilere geleceğimizi emanet ediyor, sonra da bu insanlardan beklentimiz oluyor!

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, "Yazlık ekim için 21 ilde çiftçiye tohumun yüzde 75'i hibe edilecek" açıklamasında bulundu. Açıklanan listede Çankırı yok...

Koronavirüs salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığı şu günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, harekete geçti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu doğrultuda gerek Bakanlığımızın tüm birimleri gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak suretiyle tedbirler almaya devam ediyoruz." dedi.

Stratejik Ürünlerde Rekolte Artırılacak

Bu kapsamda, yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlattıklarını ifade eden Pakdemirli, "Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Tohum Bedelinin Yüzde 75'i Hibe Edilecek

Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75'i hibe, yüzde 25'i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak." açıklamasını yaptı.

Tohum Dağıtımına Başlandı

Mevsim itibarıyla öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi." değerlendirmesinde bulundu.

6 Bin 700 Ton Sertifikalı Tohum Dağıtılacak

Ekimi yapılacak tohumların sertifikalı ve miktarının 6 bin 700 ton olduğunu belirten Pakdemirli, proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacağını ve ilk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesinin 80 bin ton olacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu da sözlerine ekledi.

Proje Kapsamındaki İller Arasında Çankırı Yok!

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak diyoruz ki; “Tarımı genetiği ile oynanmış hormonlu tohumla değil ata tohumu ile yaparsak. Toprağa Zehirli gübre değil doğal gübre ile beslersek güzel olur. Yoksa diğer türlü insanlar yedikleri hormonlu genetiği ile oynanmış gıdaları yer içerse hastalıklar çoğalır. Bizim görüşümüz ille de Doğal tarım deriz.”

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu'nun TBMM Tarım Komisyonu üyesi olduğu dönemde, Bakanlığın 21 il çiftçisi için açıkladığı 21 il içerisinde Çankırı yok! Neden? Olduda bitti Maşallah mı diyelim?

İşte destek alan o iller:

Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Bingöl
Çanakkale
Erzincan
Erzurum
Kars
Kayseri
Kırıkkale
Kırşehir
Konya
Muş
Nevşehir
Niğde
Samsun
Sivas
Tokat
Uşak
Yozgat


 
 

Bu haber 9932 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • kadomi
  3 hafta önce
  vekiller CEPLERİNİ doldurmakla meşgul bizler yıllarca ıssız geziyoruz benim primlerimi ödeyiver sinler yaş 51 oldu ne zaman emekli olacam?
 • Mustafa Şen akbaş oglu
  1 ay önce
  Kızılırmak havzası unutuldu. Herhalde yakın zamanda çeltik ekimi başlayacak, geçmiş bir zaman telafisi olabilir. Sonuçta iki tane vekiller var çare tükenmez.