Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Oda Olarak Çankırı Çiftçisinin Yanında Olduklarını İfade Etti

Gamzeli, “Çankırı Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin yanında olmaya, sorunlarını çözmeye, destek vermeye devam ediyoruz. Hem ülkemizin gıda güvencesinin devamı, çiftçimizin refahı hem de ekonomimizin geleceği tarıma bağlıdır." dedi.

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Oda Olarak Çankırı Çiftçisinin Yanında Olduklarını İfade Etti
19 Nisan 2019 - 22:16 - Güncelleme: 19 Nisan 2019 - 22:23

17 Nisan 2019 çarşamba günü saat 11:00 de Ziraat Odası Hizmet Binasında TZOB Yön.Kur.Başkan V. ve  Çankırı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Gamzeli tarafından basın açıklaması yapıldı.

 

“Yem bitkileri konusunda Çankırı desteklenmeli”

 

Basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, oda olarak Çankırı çiftçisinin yanında oldukları ifade etti.

 

Tarımsal üretimi artırmak için çiftçinin daha fazla desteklenmesi ve göçün önlenmesi gerektiğini de dile getiren Gamzeli, “Çankırı Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin yanında olmaya, sorunlarını çözmeye, destek vermeye devam ediyoruz. Hem ülkemizin gıda güvencesinin devamı, çiftçimizin refahı hem de ekonomimizin geleceği tarıma bağlıdır. Tarımsal üretimi artırmalı, gıda sanayini geliştirmeli, bundan çok daha fazla ihracat yapmalıyız.

 

Ama her şeyden önce çiftçilerimizi üretimde, tarlada tutmak zorundayız. Biz de bu amaçla çalışıyor, didiniyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında üyelerimize son olarak, aralarında ceviz, mahlep (yaban kirazı), zerdali ve çam olmak üzere 25 bin adet fidanı ücretsiz dağıttık.” Dedi

 

“Özellikle Ülkemizin son yıllarında Tarımsal ekonominin temel gündem maddelerinden biride hayvancılıktır” diyen Gamzeli, “İlimizin Ankara’ya komşu bir il olması Karadeniz yolu gibi önemli avantajları olmasına karşı hayvancılık sektörümüz maalesef bunları pozitif bir ivmeye getirmemiştir. Bu konuda özellikle Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın İlimiz ziyarettin de sektör bazlı toplantısında da bizlere vaat ettiği şekilde ilimizi bir cazibe merkezi yapabiliriz” dedi.

 

Küçük aile işletmelerinin önemine de değinen Gamzeli, “Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın her platformda dile getirdiği küçük aile işletmelerinin daha fazla önemsenerek Bakanlığımızca desteklemelerinin ve teşviklerinin artırılması gerekmektedir.

 

Bu çerçevede hayvancılık sektörünün alt yapısı olan yem bitkileri konusun da mutlaka Çankırı desteklenmelidir.

 

Başta fiğ, arpa, tiritikale, yonca, korunga ve mısır yetiştiriciliğini desteklenmesi bu yatırımları Çankırı’ya çekecektir. Yanı başında büyük bir Pazar olarak Başkentimiz Ankara mutlaka bizim hedefimiz olmalıdır. Büyük yatırımcılar Çankırı’ya gelebilmelidir. Bu konuda gerekli teşviklerin yapılması gerekmektedir” dedi. Gamzeli son olarak ise, bu sene yağışların çok güzel olduğunu dile getirerek, “Tüm çiftçilerimize hayırlı bir üretim sezonu diliyorum”

 

“Artık sadece buğday ve arpa ile bu iş yürümüyor”

 

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, kenevir ekimi ile ilgili olarak bakanlığa taleplerini bildirdiklerini dile getirdi.

 

Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli basın mensupları ile bir araya gelerek gündemdeki konu olan kenevir konusuna değinerek, “Artık sadece buğday ve arpa ile bu iş yürümüyor” dedi.

 

“İlimiz ekonomisinde Tarımın payı % 48,6 ile önemli bir yer tutmaktadır ve bu oran itibariyle tarıma alternatif bir sektör bulunmamaktadır” diyen Gamzeli, “Üretim rakamlarımız itibariyle 292 bin ton buğday, 58 bin ton arpa, 59 bin ton kavun, 16-17 bin ton çeltik, 12 bin ton şeker pancarı, bin ton dolaylarında kiraz üreterek Çankırı’ya ekonomik olarak rahat bir yaşam sunamayız” dedi.

 

“İlimizin 749 bin hektarlık yüzölçümünün 268 bin 580 hektarı tarım alanı” diyen Gamzeli, “Merkez dahil 12 ilçe, 3 belde ve 371 köy tarımla geçiniyor. İlimizde ticaret, ekonomi tarım üzerinden dönüyor.

 

Ne yapıp edip üretimi çeşitlendirmek, piyasa değeri yüksek tarım ürünleri üretmek zorundayız.

 

Bu ekonomik parametrelerimizi daha yukarılara çekmek ve özellikle sorumlu olduğumuz tarım sektörünün faydasını ve karşılığını artırarak ekonomik sebeplerle göç veren ilimizde göçü önleyip tersine çevirebiliriz” dedi.
 

Kenevir ekimi konusuna da değinen Gamzeli, “19 ilimizde ekimine izin verilecek olan ‘’Kenevir Ekimi’’ne İlimizin de dahil edilmesi konusunda gerekli müracaatlarda bulundum. Yapmış olduğum talep dilekçem incelenerek, değerlendirileceği Sayın Bakanımız tarafından bizlere iletildi.

 

Bu çerçevede topraklarımızda alternatif ürünler yetiştirmeyi de önemsiyor, bu doğrultuda girişimlerde de bulunuyoruz. Bunlardan biri de kenevir.

 

Buğday ve arpaya alternatif olarak gördüğümüz kenevir bitkisini üretme yetkisi verilen iller arasında Çankırı’nın yer alması için Çankırılılar olarak hep birlikte çalışmalıyız. Bu imkandan Çankırı’mızı mahrum bırakmamalıyız. Çünkü kenevir öyle anlaşılıyor ki yeniden önem kazanacak bir bitki. Çünkü kenevir ilaç sanayi başta olmak üzere, otomotiv sektöründe, kağıt ve kumaş yapımında, petrolün kullanıldığı alanlarda, kozmetik yapımında ve daha birçok alanda kullanılabiliyor.

 

Neredeyse her derde deva, mucizevî bir ürün. Şu kesin ki kenevir üretimi iyi planlanıp doğru yürütüldüğü takdirde, ülke ekonomimize önemli katkı sağlayacaktır.

 

Doğru planlama ile kenevir üretiminde lider ülke konumuna gelebilir, ihracatta dünya devleri ile yarışabiliriz. Bereketli topraklarımız bize bu imkanı sunuyor. Kenevir üretiminin sürdürülebilir olması büyük önem taşıyor. Öncelikle kenevir, çiftçilerimiz için cazip hale getirilmeli, üreten çiftçi desteklenmelidir. Biz, burada pazarlamayı çok önemsiyoruz. Çiftçimiz üretiyor. Üretmekte sorun yok.

 

Yeter ki ürün ortada kalmasın. Çiftçimiz, ürününü makul fiyatla elden çıkaramayacaksa o ürünü üretmek istemiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi üretilen keneviri almalı, ürünü ortada bırakmamalıdır.

 

Üretim ve pazarlama sürecinin devlet eliyle yürütülmesi, üretilen ürünün alıcısının da belli olmasını sağlayacaktır. Bu hem üreticimizi koruyacak hem de kenevirin yasadışı kullanımını önleyecektir.

 

Kenevir üretimine başlanırken, bu ürünün sanayide kullanımının da sağlanması gerekir. Aksi takdirde üretilen kenevir değerlendirilemez. Bu kıymetli hammaddenin işleneceği sanayi tesisleri yine devlet tarafından desteklenmelidir” dedi.

 

 

Bu haber 1670 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum