Çayyolu Elektrikçi takipçi satın al takipçi hilesi düşmeyen takipçi hosting

ÇÖKH'sinden Bir İlk Daha

Ş.K., hastanenin mevcut imkanları ile kendi şehrinde başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirterek, hastane personeli ve Op. Dr. İlhan Arslanpençe’ye teşekkür etti.

ÇÖKH'sinden Bir İlk Daha
24 Ocak 2023 - 12:08 - Güncelleme: 24 Ocak 2023 - 12:12
Özel sağlık hizmetleri alanında ilimizin marka ismi Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde, ilk Histeroskopik Metroplasti (T şeklinde Rahim Bozukluğu Düzeltme Ameliyatı) operasyonu başarı ile yapıldı.

Çocuk istemiyle hastane hekimlerinden Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe’ye başvuran 24 yaşındaki Ş.K isimli hastaya tedavi öncesinde rahim filmi çekildi. Tetkik sonrası hekim tarafından yapılan kontrolde rahimde yapısal bozukluk fark edildi.

Ameliyat ile ilgili olarak konuşan Özel Karatekin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe “Çocuk istemiyle polikliniğimize başvuran hastamıza, ilk olarak rahim filmi çektik. Burada yapılan tetkikte hastanın rahminde doğuştan gelen, T şeklinde bir bozukluk fark ettik. Bu tarz vakalarda rahim içi boşluk olması gerekenden daha az hacimlidir. Hamile kalmayı bir hayli zorlaştıran bu yapısal sorun, gebe kalınsa bile yüzde yetmişe kadar varan düşük riski olabilir.” diye konuştu.

Bu tarz vakalarda Histeroskopi yöntemi uyguladığını belirten Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe, “Bu yöntemde rahim içine ışıklı kamera ile girilir ve rahim boşluğu ve yan duvarlarına işlem yapılır. Bu sayede genişletilmesi ve şekil bozukluğunun düzeltilmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında mümkünse rahim filmi de çekilmelidir. Böylelikle rahimde istenen yeterli genişlemenin elde edilip edilmediği tespit edilir. T şeklinde rahim ameliyatı olan kadınlar iyileşme döneminin ardından hamile kalabilir. Biz de bu konuları hasta ile paylaşarak ameliyat kararı alıp kapalı yöntemle müdahaleyi yaptık.” dedi.

Başarılı geçen ameliyatın ardından taburcu olan Ş.K., hastanenin mevcut imkanları ile kendi şehrinde başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirterek, hastane personeli ve Op. Dr. İlhan Arslanpençe’ye teşekkür etti.

Bu haber 3634 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum