Lütfen Gevşemeyelim, Hayatta Kalın! (Özel Haber)

Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edersek ki etmeliyiz. Covid-19 bize yaklaşamaz demeyin, demeyelim. Bu konuda birbirimizi ikaz ederek gerekli bilgilendirmeyi veya uyarıları yapmalıyız.

Lütfen Gevşemeyelim, Hayatta Kalın! (Özel Haber)
02 Haziran 2020 - 12:53 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 14:29

Hayatta Kalın!

"Salgın tehlikesi geçmiş değil"

Corona virüs kısıtlamaları salgından korunmak için devletimizin aldığı tedbirlerden sadece biriydi. Normalleşme 01 Haziran 2020 bu günden itibaren başlamıştır.

Ancak, virüsten hem kendimizi hem de başkasını korumak insani ve İslami görevimizdir. Lütfen herkes bu günden önceki uyarıları dikkate alarak sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelidir.

Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edersek ki etmeliyiz. Covid-19 bize yaklaşamaz demeyin, demeyelim. Bu konuda birbirimizi ikaz ederek gerekli bilgilendirmeyi veya uyarıları yapmalıyız.

Yönetmen Mustafa Çelik, “Değerli dostlarım. Bir insanı yalan söyleyerek kazanmak yerine, doğru söyleyerek kaybetmeyi tercih ederim.” Diyor.

Kimse kusura bakmasın en can alıcı ifademi buradan açıklamadan edemeyeceğim. Çocuklara, “Camiyi Parka Çevirdiniz” diyen amcalar, parkları, çarşı pazar alanlarını camiye çevirmişler.

Sevgili Kamuoyu, değerli Çankırılı hemşehrilerim öncelikle gününüzün sağlıklı ve huzurlu geçmesini dilerim. Bu Entübe sistemini az çok makina ile solunum yapıldığını hissediyordum. Fakat bu kadar meşakkatli ve zor olduğunu bilmiyorduk. Öğrenmiş olduk. İnsanları bu aydınlatıcı bilgilerle buluşturmayı kendimizde bir görev hissettik.

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “Bu bilgilendirmemizin son derece verimli olacağı inancındayız.”

Hayat kurtarmak isterken can veren doktorlarımızı, sağlıkçılarımızı Türkiye hiçbir zaman unutmayacaktır.

Allah'ım Devletimize, Milletimize zeval vermesin.

Ekranlarda ve halk arasında "Entübe" konuşuluyor. Peki Entübe nedir, ne değildir?

İnsanlar sanki Entübe etmeyi ağzınıza oksijen maskesi takma şeklinde düşünüyor. Oysa işin aslı bu kadar basit değil…

Entübasyon; COVID-19 için son noktalardan biridir ve Genel Anestezi altında yapılan bir işlem olup, nefes alma borusuna gömülü bir tüp ile hareketsiz, genellikle baş aşağı bir tüp ile 2-3 hafta kalmayı içerir... Bu süre içinde kendi doğal ritminizle değil, bağlı olduğun makinenin ritmik hareketleri ile solunum yaparsınız. Bunun zorluğunu bir düşünün!

Doğal olarak konuşamaz, yemek yiyemez veya hiçbir şey yapamazsınız... Hissettiğiniz rahatsızlık ve ağrıda cabası! Hastanın yapay bir koma sırasında nefes alması için makineye ihtiyacı olduğu sürece tüpün verdiği ağrıyı azaltmak için sakinleştirici ve ağrı kesiciler verilmesi gerekir... Yoksa, (aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere) o koskoca boruyu gırtlağınızda tutmak mümkün olmayacaktır...

Genç bir hastada bu 20. gününde kas kaybı % 40'tır. Ve bu kas ile güç kayıplarının toplanması 6 ila 12 ay arasında olacaktır.... Ağız travması ve hatta ses tellerinde oluşabilecek ağrıdan bahsetmeye zaten gerek yok... Sonuçta kocaman bir boru oradan "Geri Geri" çıkacak...

Olayı Algılayamayanlar Var!!!

45 gün içinde bitirilmesi sözü verilen 1008 yatak kapasiteli Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi hizmete açıldı. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.

“Şimdi sona gelindi, en önemli bölüm bu! 1 Haziran, 1 Temmuz arası tam bir ay sürecek. Bir plan ve tavsiyem var.

Eskisinden de sıkı bir karantina uygulaması yapın, yapalım. Hayatta kalmak için bu bir ay çok önemli. Gözden çıkarılanlardan olmayın. Salgın sonrasını görebilmek için hayatta kalın. Sakın gaza gelip karantinadan, korunmaktan vazgeçmeyin. Sakın plansız, programsız, hesapsız yapıldı denilen iki hastaneyi dolduracak, hasta sözü verilen kitleden olmayın.

Çıkmayın, temas etmeyin, çıkarsanız da maske kullanın güzel günleri gören mutlu ve sağlıklı azınlıktan olun. Sadece bir ay sabredin.

Bu yüzden yaşlı veya zaten zayıf bünyeli insanlar buna dayanamazlar...

Yani, ebeveynlerini, kardeşlerini, arkadaşlarını veya yakınlarını korumak için gerekmedikçe evden çıkmayın... Sokağa çıkmak zorundaysanız, maske ve sosyal mesafe kurallarına kesinlikle uyun!

Bu işin şakası yok!..

Görüyor ve Duyuyorsunuz ki Gün Geçmiyorki Çankırı'da Bir Mahalle Veya Köy Karantinaya Alınıyor

"Kıymetli vatandaşlarımız, koronavirüsle mücadelemiz devam ediyor. Baharın gelmesi, havaların ısınması bizleri yanıltmasın. Salgın tehlikesi geçmiş değil. Evlerde kalmaya ve tedbirlere uymaya hep birlikte devam edelim"

İkinci normalleşme sürecinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde, yine bu üç kavramı söylüyorum: Maske, mesafe, temizlik... Bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim ki bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir." Takdir tüm halkımızındır. Hoşça, dostça, sağlıcakla kalın İnşallah.


Çankırı böyle daha güzel.
 

Bu haber 3091 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Abdullah
    3 gün önce
    Güzel Çankırı'mızın güzel insanları.Lütfen bilim kurulunu ve onu haber yapan Mustafa ağabeyi dinleyelim. Bu işin şakası yok gerçekten.