Ölen Hasta Sayımız 517'ye yükseldi

Valimiz Abdullah Ayaz, koronavirüs hastalığını pratikte de bilen biri olduğunu ifade ederek ilimizde artışı devam eden vaka sayısına dikkat çekti.

Ölen Hasta Sayımız 517'ye yükseldi
01 Kasım 2021 - 15:15 - Güncelleme: 01 Kasım 2021 - 15:24
Valimiz Abdullah Ayaz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Valimiz Abdullah Ayaz aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bugün Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Valimiz Ayaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya da hazır bulundu.

Düzenlediği aylık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Valimiz Abdullah Ayaz, koronavirüs hastalığını pratikte de bilen biri olduğunu ifade ederek ilimizde artışı devam eden vaka sayısına dikkat çekti. Çankırı'nın durumunun çok kötü olmadığını ancak son zamanlarda vaka sayısı en fazla artan illerden biri olduğunu açıklayan Valimiz Ayaz, "Bu hafta düşüş eğilimi var. İnşallah böyle devam eder diye ümit ediyoruz. Bugün yarın Sağlık Bakanımız haftalık verileri açıklar sizler de oradan tabloyu görürsünüz.

Hedefimiz Kış Öncesi Aşı Oranını Yükseltmek

Kış geliyor. İnşallah kış öncesinde hedefimiz aşılamada biraz daha mesafeyi kat etmek. Bu hafta yine okullardaki aşılama çalışmalarımız devam edecek.

Velilerimizin onaylarını toparlıyor arkadaşlar, ona göre bu hafta hem il merkezi hem ilçelerimizdeki okullarımızda arkadaşlarımız yerinde aşılama yapacaklar. Öğrencilerimizi de elden geldiğince aşılayıp artık önümüzdeki süreçte karantinaya alınan sınıf sayımızı, hasta olan öğrenci sayımızı minimize etmek dolayısıyla da hastalığın evlere gidişini engellemek için büyük bir gayretimiz olacak. Tekrar ifade ediyoruz ki salgın henüz bitmedi. Salgının tedbirleri ile ilgili gevşeme için de çok erken, bunun etkilerini de hala görüyoruz.


Son Bir Haftada 6 Vatandaşımızı Kaybettik

Son bir hafta içerisinde 6 vatandaşımızı daha koronavirüs sebebiyle kaybettik. Allah hepsine rahmet eylesin. Şu anda hastanemizde de 55 hastamız var. Çok şükür uzun bir aradan sonra ilk defa entübe hastamız yok bugün itibariyle. Ama tabi 15 yoğun bakım hastamız var. Bu 15 yoğun bakım hastamızdan önümüzdeki günlerde entübe olanlar da olabilir. Salgın, ya aşı olmayanlar ya da aşı sürecini tamamlamayanlar açısından ağır seyrediyor. Bizim hem vefat eden vatandaşlarımız hem de hastanedeki vatandaşlarımızda da gördüğümüz genel tablo bu şekilde.

Gençlerimiz Aşı Olsunlar

Gençlerimizi bir kere daha uyarıyoruz. Özellikle aşı yaptırmamış olan gençlerimizin çoğunlukla servisten dönüyorlar ama yine de hastaneye yatma oranları aşı olmuşlara göre çok çok yüksek. Son haftalarda 2 genç vefatımız oldu birisi Ilgaz'dan 47 yaşında hiç aşı olmamış bir vatandaşımız, bir de Merkezde 32 yaşında bir genç bir hastamızı kaybettik tek doz aşısı vardı ama ağır kronik rahatsızlıkları vardı. Son toplantımızdan bugüne de 28 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ölen hasta sayımız 517’ye yükselmiş oldu. Şu anda yoğun bakımdaki hastalarımızın en genci 49 yaşında ve 65 yaş altında üç hastamız mevcut. Serviste de 65 yaş altında 12 hastamız var. Onun için tekrar ifade ediyorum, gençlerimizi birazcık etkileme eğiliminde.

Gençlerin Aşılanması İçin Velilerden Destek İstiyoruz

Önümüzdeki süreçte hem tedbirlere uyum hem de özellikle genç nüfusun aşılanması konusunda da velilerimizin desteğini istiyoruz. Öğrencilerimizin ister istemez okul kayıp süreçleri artıyor. Birde Allah korusun zaman zaman karşımıza çıkmakla beraber çok yüksek değil ama gençlerimizin de ağır olarak hastalığı geçirme ihtimalleri olabilir nadir de olsa bunu da aşının büyük oranda engelleyeceğini düşünüyoruz. Bizde de malum çocuklarım iki haftadır okula gitmemişti. Büyükler birer doz aşılıydı. Oğlumun testi pozitif çıktı, bu süreçte kızımın negatif çıktı ama kızımda semptom verdi. Onlarda 1-2 gün hafif semptomlarla çok rahat bir şekilde hastalığı atlattılar. Bugünde onlarda okullarına başladı. Önümüzde kış süreci ister istemez kapalı alan kullanımı artacak, açık alanlardan daha fazla yararlanamayacağız, ortamlar daha az havalandırılacak. Salgın Koordinasyon toplantısında da “4. Dalganın neresindeyiz?” biraz tartışmış olduk. Çankırı açısından yüksekten döndük, iki haftadır düşüş eğiliminde inşallah bu haftada bu trendin devam edeceğini düşünüyorum. Önceki yaşadığımız 3 dalgada daha hafif seviyede seyrediyor sizlerin de gördüğü gibi. Aşı sonrasındaki en büyük farkı önceki dalgalara göre hasta olan vatandaşlarımızla hastaneye yatan sayımız arasındaki makas çok daha açık.

Aşı Hastaneye Yatışı Yüzde 99 Engelliyor

Aşı hasta olmayı tamamen engellemiyor onu söyleyebiliriz ama tam aşı olmak hastaneye yatışı ve yoğun bakımı %99 engelliyor. Bizim de aşıdan beklentimiz bu. Ben de üç doz aşılıydım, iki doz sinovac tek doz biontech, eşim iki doz biontech aşılıydı, hasta olduk ama hastanelik olmadık. Aşıdan da beklentimiz bu hastane ve yoğun bakım yükünü arttırmamak. Her hafta salgın koordinasyon kurulu toplantısında hiç aşı olmamış vefat eden vatandaşlarımızı görünce gerçekten üzülüyoruz. Ya da 4 ay önce birinci doz aşısını olmuş ikinci doz aşısını olmamış, 4-5 ay önce 2 doz aşısını yaptırmış, 3. Doz aşılarını yaptırmamış vatandaşlarımızı görünce üzülüyoruz. Aşının yan etkisi falan var diyorlar ama hayatını kaybetti bu vatandaşlarımız. Bundan daha ağır ne olabilir?

Bugüne Kadar Çankırı'da 293 Bin 754 Doz Aşı Uyguladık

Bugüne kadar Çankırı’da yaptığımız 293.754 doz aşı uyguladık. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü doz olarak 293.754 doz aşı uyguladık ve karşımıza bir tane aşı sonrasında teknik olarak anafilaksi gelişmiş, aşının herhangi bir yan etki yaptığı bir hastamız gelmedi. Burada malumunuz 12 yaşından 100 yaşına kadar vatandaş yelpazemiz var bu aşıyı yaptıklarımızda. Biz burada bir şey görmedik ama tekrar söylüyorum. Lütfen bu anlatılan hikayelere vatandaş itibar etmesin. Geçen haftalarda vefat eden biri 60 yaşında, biri 67 yaşında vatandaşımız var hiç aşı olmamışlar. Gerçekten üzücü. Ilgaz’daki 47 yaşındaki vatandaşımız da hiç aşı olmamış.

Gençliğe Değil Aşıya Güvenelim

Gençliğe değil aşıya güvenmek lazım. Hastalık kişiye özel kimin hafif kimin ağır geçireceğini ancak hasta olduktan sonra görebiliyoruz. Hayatını kaybeder diye beklediğimiz hastalarımızın iyileştiği gibi hiç bir şey olmaz dediğimiz hastalarımızı da kaybedebiliyoruz bunu da gördük. Benim kısaca söyleyeceklerim bunlar. Kışın geldiği süreçte vatandaşlarımızı ivedi olarak aşı olmaya aşılarını tamamlamaya ve çocuklarını da aşı yaptırmaya çağırıyoruz.

Toplantı basın mensuplarının sorduğu soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Bu haber 1894 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Devran
    6 ay önce
    Vali beyden, koronavirüsle mücade kapsamında söylenen klişe sözler dışında; istihdam üzerine, artan enflasyonla mücadele üzerine, özellikle ilimizdeki konut sorunu üzerine projeler geliştirdiği basın açıklamalarını bekliyoruz. Kamuoyu yoklaması yapmasını ve çözüm odaklı geri bildirimlerle halka bi nebze olsun can suyu olmasını bekliyoruz. Toki adı altında kurulan kurumun neden Çankırıda neden yetersiz kaldığını neden elle tutulan bir eserinin olmayışını sorgulamasını istiyoruz. Çevre yolunun bitmeyişini, hastanedeki sorunların sona ermeyişini, yeni hastane diye her yıl sayın vekillerimizden yapılan tutarsız açıklamaların bitmeyişini sorgulamasını istiyoruz.