Çankırı Valiliği'nden "sakal" Genelgesi!

Söz konusu genelgede, İlgili yönetmelik hükümlerinde değişiklik olmadığı sürece devlet memurlarının sakal bırakması disiplin suçudur.

Çankırı Valiliği'nden "sakal" Genelgesi!
29 Mart 2022 - 21:16
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın yayımladığı genelge’nin çok yerinde bir uyarı niteliği taşıdığı görüşü şehirde gündem maddesi oldu.

Disiplin Suçudur

Kamuda kılık kıyafet serbestliği için Memur-Sen tarafından başlatılan sivil itaatsizlik eylemine karşı Çankırı Valiliği bir genelge yayımladı.

Vali Yardımcısı Şahin Bayhan imzasıyla 24 Mart 2022'te kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen genelgede, 25 Ekim 1982 tarihinde yürürlüğe giren Çalışan Personelin Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne atıfta bulunularak, kamu çalışanlarının kıyafetlerine dikkat çekildi. Bir vatandaşın Çankırı Valiliğine kamuda çalışan bazı personelin neden kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı yönünde verdiği dilekçe olay oldu. Çankırı Valiliği bahse konu dilekçe üzerine kurumlara genelge göndererek kılık kıyafet yönetmeliğine dikkat çekti. Kamuda bir çok sakallı görev yapan kurum müdürünün genelgeye ne cevap verdiği ise merak konusu oldu.

Genelge’de sivil itaatsizliğin süresiz olamayacağı, bazı üst düzey kamu görevlilerinin sakal bırakmaları memur için hukuki bir güvence sağlamayacağı, disiplin amirinin soruşturma açması ve disiplin cezası vermesi durumunda sakal bırakan devlet memuru korumasız durumda olduğu hatırlatıldı. Söz konusu genelgede, İlgili yönetmelik hükümlerinde değişiklik olmadığı sürece devlet memurlarının sakal bırakması disiplin suçudur. İlimizde İl Müdürü, müdür yardımcıları, okul müdürleri, öğretmenler ve kamu hizmetini yürüten personellerin hangi yasal mevzuat çerçevesinde sivil kıyafet ve sakallı çalışmaktadır." diye soruldu.  Kurumlardan gönderilen genelgeye aynı gün içerisinde cevap verilmesi istendi.

İşte Genelge

Sayın Valimiz adına bir vatandaş tarafından çalışan personellerin kılık ve kıyafeti ile ilgili göndermiş olduğu 16.03.2022 tarihli dilekçe de;"25.10.1982 tarihli ve 17849 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesinin b bendi, b.Erkekler, Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz." denilmektedir.

Söz konusu yasağa uyulmaması yönünde bazı sendikalar sivil itaatsizlik veya başka isimlerle eylem kararı almıştır. Ancak sendikaların eylem kararı alması ya da bazı üst düzey kamu görevlilerinin sakal bırakmaları memur için hukuki bir güvence sağlamaz ve süresiz eylem kararı alamaz. Disiplin amirinin soruşturma açması ve disiplin cezası vermesi durumunda sakal bırakan devlet memuru korumasız durumdadır. İlgili yönetmelik hükümlerinde değişiklik olmadığı sürece devlet memurlarının sakal bırakması disiplin suçudur. İlimizde İl Müdürü, müdür yardımcıları, okul müdürleri, öğretmenler ve kamu hizmetini yürüten personellerin hangi yasal mevzuat çerçevesinde sivil kıyafet ve sakallı çalışmaktadır." diye sorulmaktadır. Bilginizi, bahse konuları incelenerek, 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında ilgiliye cevap olacak şekilde sonucun Valiliğimize 28.03.2022 tarihine kadar bildirilmesini rica ederim.

Şahin Bayhan Vali a. Vali Yardımcısı

Bu haber 4408 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Memursen yetkilisi
  2 ay önce
  Ancak sendikaların eylem kararı alması ya da bazı üst düzey kamu görevlilerinin sakal bırakmaları memur için hukuki bir güvence sağlamaz ve süresiz eylem kararı alamaz. Disiplin amirinin soruşturma açması ve disiplin cezası vermesi durumunda sakal bırakan devlet memuru korumasız durumdadır. Birincisi süresiz eylem kararı almıyoruz. Her yıl sene başında bir yıllık olarak alınıyor karar. İkincisi sendikanın eylem kararına uyan memura disiplin cezası verilemez. Verilse dahi idari yargı bu disiplin cezası kararlarını iptal ediyor. Disiplin cezası verilmesi halinde devlet memuru korumasız denmiş hangi hakla bu ifadeyi kullanıyor. Biz memur sen olarak üyelerimizin her süreçte yanındayız. Kimseyi korumasız bırakmadık bırakmayız. Merak etmesin genelgeye imza atan bürokrat. Bu genelge ile ilgili de gerekli şikayetler yapılacaktır. Saygılarımızla.
 • Ö.Ö
  2 ay önce
  TU-Dİ'yi korumak için yapılmış bir açıklama gibi duruyor san ki..!
 • Salim
  2 ay önce
  Ağız ve Diş sağlığı merkezi müdürü Tuna bey de sakalları kesecek mi? Aksi halde onu da söyleriz vali beye
 • Ali ASGAR
  2 ay önce
  Bu kılla tüyle uğraşacağız diyen zihniyet yüzünden güzel ülkem arpa boyu yol alamadı. Artık biraz kendinizi geliştirin ve teknolojiye, bilime kafa yorun. Kılla uğraşmayan insanlar dünyada savunma sanayiinde ve diğer alanlarda çığır açıyor. Siz samana devam.
 • ÖZLEM
  2 ay önce
  SAYIN VALİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ.İLK İŞ O ADSM'NİN VE HASTANENİN SBH MÜDÜRLERİNDEN BAŞLASIN LÜTFEN .
 • Hasan Acıçay
  2 ay önce
  Bir darbecinin okullarda ismi ile yaşatılması da Anayasa suçudur. Valilik halkın bu talebine neden duyarsız.
 • Salih18
  2 ay önce
  Devlet Kanun ve yönetmeliklere göre mülki amirler tarafından yöneltilir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini seven ve yüceltmek isteyen yetkililer tarafından yönetilmelidir. ????????????????