"Horlama Ve Uyku Apnesi" Hakkında

Sonuç olarak horlama bir hastalıktır ve bu hastalık sadece çevreyi rahatsız edici olan sosyal boyutu dışında kişinin kendi sağlığı açısından da ciddi riskler taşımaktadır.

"Horlama Ve Uyku Apnesi" Hakkında
26 Eylül 2019 - 09:57

Dt. Şeyma Barut İle “Horlama Ve Uyku Apnesi” Hakkındaki Söyleşimiz…

 

Diş Kliniğimizde “horlama ve uyku apnesi apereyi” yapılmaktadır. Bu aparata “horlama protezi” de denir. Horlama hava yolunun daralması sonucunda nefes alıp verirken ortaya çıkan gürültülü sestir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dil birbiri üzerine gelip yapıştığında nefes alışveriş sırasında titreşim ve ses olur. Horlamanın bir ileri evresi uyku apnesi yani uyku sırasında solunumun durmasıdır. Şiddetli horlama arasında nefessiz kalınan kısa dönemler olur. Hastanın kanındaki oksijen değerleri düşer ve nefes alabilmek için vücut kendini uyandırır. Bu durumu yaşayan kişilerde kan basıncı düşer, kalp daha fazla kan pompalamak için daha fazla çalışır ve bu rahatsızlık yıllar içerisinde kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Horlama ve uyku apnesi, uyku kalitenizi bozar bu nedenle gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, dalgınlık, konsantrasyon eksikliği yaşanır.

 

Uyku apnesinin diğer güncel tedavileri, CPAP cihazları, cerrahi ve ağız içi aparatlardır. Cerrahi tedavi, geri dönüşümsüzdür, her hastada uygulanamamaktadır ve cerrahi riskleri vardır. CPAP tedavisinde, hastaların % 55’e yakını bu cihazları kullanmamaktadır. Çünkü hastaların çoğu kendini gaz maskesi takıyor gibi hissetmekte, cihazın gürültüsünden uyuyamamaktadır.

 

Sözünü ettiğimiz horlama protezleri ile hastaya kullanımı kolay ve etkili bir seçenek sunmaktayız.

 

Aparey dizaynına ait özellikler (protezin tutuculuğu, çeneler arası açıklık ve uzaklık miktarı, alt çenenin daha önde konumlandırılma miktarı ve ön hava yolu genişliği, vs.) her hasta için bireysel olarak hesaplanarak gerçekleştirilir. Bu kriterler tedavinin başarısı için önemlidir.

 

Horlama protezi alt ve üst dişler üzerine takılan plaklardan oluşan bir protezdir. Alt çeneyi daha önde ve aşağıda tutarak hava yolunun açılmasına yardımcı olur. Böylece horlamayı engeller, rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur.

 

Horlama Protezi, her gün geceleri uykuda takılmak şartıyla, hastanın ve hastalığın durumuna göre 4 – 12 ay kadar kullanılır. Bu yöntem ile hiçbir kalıcı olumsuz etki olmaksızın horlama ve uyku apnesi hastalığı kalıcı olarak tedavi edilebilir. Hava kanalının hacmi arttığı için, içinden geçen havanın hızı düşer ve yumuşak dokuların titreşmesi de önlenmiş olur. Böylelikle gerginliklerini kaybetmiş olan kaslar tekrar eski güçlerine ulaşır ve solunum yolundaki tıkanma ortadan kalkar.

 

Kullanımı ve taşıması kolaydır, kullanıldığı andan itibaren horlamada azalma görülür,

 

Protez sadece dişlerden destek alır. Bireyin kendi ağız yapısına göre hazırlandığı için kullanımı rahattır, gözlüğü takıp çıkarmak kadar basittir.

 

Horlama protezi bireye özgü yapıldığı için, tam dişsizlik durumunda ya da ağızdaki herhangi bir protez varlığında da uygulanır.

 

Aşırı kilolu hastalarda da tedavi edici etkinliğe sahiptir. Fakat kilo verilebildikçe daha etkili ve çok daha kısa sürede iyileşme gerçekleşmektedir.

 

Sonuç olarak horlama bir hastalıktır ve bu hastalık sadece çevreyi rahatsız edici olan sosyal boyutu dışında kişinin kendi sağlığı açısından da ciddi riskler taşımaktadır.

 

Tedavi sürecinde ihtiyaca göre Hastanemizin KBB ve Göğüs Hastalıkları branşlarından da destek almaktayız.

 

Horlayan kişiler bu durumdan utanmamalı ve tedavi yolunda adım atmalıdır. Yine uyku apnesi bulguları ortaya çıkmış olan kişiler, hastalık daha fazla ilerlemeden Kliniğimize başvurabilirler.

 

Sağlıklı günler dileriz.

 

Dt. Şeyma Barut

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

 

Diş Hekimi

 

Bu haber 2006 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum