İzmir'de İntihar Eden Polis Memuru Çankırı'da Toprağa Verildi

Meslektaşları, intihar eden polis memuru İsmail Zeybek için, "Polis olarak örnek alınacak biriydi. Çeşme sahilde içerisinde 10 bin lira olan cüzdan buldu. Sahibini bularak, teslim etmişti. Asla paraya tenezzül etmezdi" dediler.

İzmir'de İntihar Eden Polis Memuru Çankırı'da Toprağa Verildi
30 Mart 2021 - 16:55
Cenaze İzmir’den Baba Ocağı Çankırı’ya Getirilerek Dereçatı Köyünde Toprağa Verildi

İzmir'in Çeşme ilçesinde hırsızlıkla suçlandıktan sonra tabancayı başına dayayarak yaşamına son veren 21 yıllık polis memuru İsmail Zeybek (46), memleketi Çankırı'da son yolculuğuna uğurlandı.

Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi'ndeki polis merkezinde görevli komiser yardımcısı H.Ö.Y., güneş gözlüğünün kaybolmasının ardından savcılığa giderek şikayette bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında, H.Ö.Y.'nin kaybolan gözlüğü ile benzer gözlüğü bulunan polis memuru İsmail Zeybek'in ifadesi alınıp, evinde arama yapıldı. Zeybek, gözlüğün kendisine ait olduğunu faturayı göstererek kanıtladı. Serbest bırakılan Zeybek, olayın ardından evinde başına dayadığı tabancayı ateşleyerek yaşamına son verdi.

Zeybek'in cenazesi, İzmir'de yapılan otopsinin ardından memleketi Çankırı'nın merkeze bağlı Handırı (Dereçatı) köyüne getirildi. Zeybek için köy meydanında cenaze töreni düzenlendi. Törene polis memurunun ailesi, yakınları ve köylüler katıldı. Zeybek'in cenazesi, cenaze namazının ardından aile mezarlığında toprağa verildi.

Son dakika: Kayıp Gözlüğün Sahibi Komiser Yardımcısı, İzne Gönderildi

İzmir'in Çeşme ilçesinde, komiser yardımcısının güneş gözlüğünü çalmakla suçlanması üzerine intihar eden 21 yıllık polis memuru İsmail Zeybek’in (46) geçen yıl, içerisinde 10 bin TL olan cüzdan bulup, sahibine teslim ettiği ortaya çıktı. Gözlüğünün çalındığını ileri süren komiser yardımcısı Halil Özgür Y. ise, soruşturma nedeniyle izne çıkarıldı.

İddiaya göre, Çeşme ilçesi Alaçatı Şehit Doğan Sakarya Polis Merkezi'nde görevli komiser yardımcısı Halil Özgür Y., 26 Mart Cuma günü, güneş gözlüğünün kaybolması üzerine güvenlik kameralarını inceledi. Ardından da Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek, aynı binada hizmet veren Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'nde sivil mukayyit olarak görev yapan 21 yıllık polis İsmail Zeybek hakkında suç duyurusunda bulundu. Komiser yardımcısının, benzer modelde güneş gözlüğü bulunan Zeybek'i suçladığı şikayetinin ardından savcılık, soruşturmada, 'tarafsız olunması' açısından jandarmayı görevlendirdi.

Polis memuru İsmail Zeybek'in ifadelerini aldı. Ardından da Zeybek'in evi ile görev yerinde arama yaptı. Aramalarda evde bulunan bir gözlük delil olarak alındı. Zeybek, faturasını göstererek gözlüğü satın aldığını ispatladı.
Komiser yardımcısı Halil Özgür Y. de bulunan gözlüğün, kendi gözlüğü olmadığını söyledi.

Gözlük Karakolun Çay Ocağında Bulundu İddiası

Soruşturma sürerken, polis memuru İsmail Zeybek, önceki gece, yalnız yaşadığı evinde beylik tabancasını başına dayayıp ateşleyerek, intihar etti. Gözlüğü çaldığı iddialarını gururuna yediremediği için intihar ettiği öne sürülen Zeybek, memleketi Çankırı'da toprağa verildi. Öte yandan söz konusu gözlüğün polis merkezinin çay ocağında bulunduğu, ancak polis merkezinde çay ocağı bulunmadığı bildirildi. İlçede görevli polislerin iddiasına göre, komiser yardımcısı ifade işlemlerinin ardından gözlüğünü polis merkezinin çay ocağında buldu.

Soruşturma İçin İki Müfettiş Gönderildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden olayın ardından yapılan açıklamada ise, "Alaçatı Şehit Doğan Sakarya Polis Merkezi Amirliği'nde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan olayın tüm yönleriyle araştırılması için İçişleri Bakanlığı tarafından 1 polis başmüfettişi ve 1 mülkiye başmüfettişi görevlendirilmiş olup, tahkikata hemen başlanılmıştır. İddiaya ilişkin soruşturma tüm boyutları ile titizlikle yürütülmektedir" denildi.

Komiser Yardımcısı İzne Gönderildi

Öte yandan komiser yardımcısı Halil Özgür Y.'nin, soruşturmanın başlatılmasının ardından izne gönderildiği öğrenildi.

Çankırılı Polis Memuru Örnek Alınacak Biriydi

“Geçtiğimiz yıl içerisinde 10 Bin TL olan bir cüzdanı bularak, kendi çabalarıyla cüzdanın sahibini bulan Çankırılı polis memuru İsmail Zeybek’in örnek alınacak bir polis memuru olduğu, Mobbing nedeniyle hayatını kaybettiği vurgulandı.”

Meslektaşları, intihar eden polis memuru İsmail Zeybek için, "Polis olarak örnek alınacak biriydi. Çeşme sahilde içerisinde 10 bin lira olan cüzdan buldu. Sahibini bularak, teslim etmişti. Asla paraya tenezzül etmezdi" dediler.

Çeşme'de Geçen Yılda Bir Polis Memuru İntihar Etmişti

Çeşme'de 15 Ocak 2020 tarihinde de bir polis memuru intihar etmişti. İddiaya göre, İzmir Çeşme'de 2019 yılı Mayıs ayında dilencilere yönelik bir operasyon yapıldı.

Operasyonda yakalanan bir dilencinin üzerinden çıkan 315 TL'ye savcılık talimatıyla el konuldu. 2.5 yıllık polis memuru Muhammed Emin Kaya ise o gün, izinli olmasına rağmen yardım etmek amacıyla sivil kıyafetleriyle polis merkezine geldi. Masanın üzerinde bulunan delil poşetindeki 315 TL'yi, karakola giden-gelen çok sayıda kişinin olması, karakolda çelik kasa veya kilitli bir dolap bulunmaması nedeniyle, kaybolmaması amacıyla cebine koydu. Ancak parayı, eve giderken cebinde unuttu. Paranın sahibi vatandaş, polis merkezine gelince olay, duyuldu. Bunun üzerine idari soruşturma başlatılarak, Kaya açığa alındı.

Polis memuru, İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 'zimmet' suçundan beraat ederken, hırsızlık suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası aldı. 13 Aralık 2019'da göreve iade edilen Kaya, bir süre sonra arkadaşları tarafından dışlandığı gerekçesiyle intihar etti.


 
Bu haber 7443 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • ali osman
  1 hafta önce
  Hemşerimize Allah rahmet eylesin sevenlerine sabır versin ölümüne sebep olan o gözlük var ya o gözlük sahibinin vicdanını kemirsin.
 • Vatandaş
  1 hafta önce
  Bence çeşme teşkilatı dağıtılıp tekrar yerli ve milli kişiler ile toplanmalıdır işin teşkilat be kurumlar bokunu çıkarmış s...rım sizin gözlüğünüze can dan can gitti gözlük alınır o canlar ne olacak...
 • Vatandaş
  1 hafta önce
  O gözlüğün sahibi soruşturma izni veren ve arama yapanlar görevden el çektirilmelidir. Ne gözlükmüş be memleketin başka işi yok mu bu polislerde herhalde torpille işe girmiş gibi...