Rektör Çiftçi'den Adrese Teslim Kadro İlanı

Rektör Çiftçi’nin adrese teslim bir ilanla ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümüne hoca alım ilanında öne sürülen şartlarda adrese teslim bir kadro tahsisi gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

Rektör Çiftçi'den Adrese Teslim Kadro İlanı
03 Aralık 2023 - 19:55 - Güncelleme: 03 Aralık 2023 - 20:01
Adrese Teslim Kadro İlanı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin Çankırı kamuoyunun tepkisini çeken ilginç uygulamaları Çankırı Postası Genel Yayın Yönetmeni Ercan Şeker ve Radyo Neşe İmtiyaz Sahibi Turan Harmancı tarafından her Cuma canlı olarak yayınlanan “Gündem Özel” programında masaya yatırılmaya devam ediyor.

Programda son olarak Çankırı Postası Genel Yayın Yönetmeni Ercan Şeker, açıkladığı belge ile Rektör Çiftçi’nin adrese teslim bir ilanla ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümüne hoca alım ilanında öne sürülen şartlarda adrese teslim bir kadro tahsisi gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

Gazeteci Ercan Şeker, kadro ilanında istenen şartların;


-Adli süreçler ve mahkemelerin işleyişi konularında çalışmalar yapmış olmak,

-Eğitim kurumlarında en az 10 yıl kamuda çalışma deneyimine sahip olmak,

-Türk Dili ve Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora yapmak,
Şeklinde sıralanarak sadece alınacak kişinin adının gerekli şartlara yazılmadığını ve açıkça adrese teslim bir alım gerçekleştirildiğini söyledi.

Şeker konuşmasının devamında, “Buradan YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a da sesleniyorum. Böyle bir ilan vermek disiplin suçunu gerektirmez mi?

Üniversitelerin akademik kimliğine yakışır ve akademisyenler arasında ki adalet duygusunu yok etmez mi? Yapılan işlere baktığımızda Çankırı Karatekin Üniversitesi adeta rektörün çiftliğine dönmüş. Bu yapılan kadro ilanı ile rekabet şartları ortadan kalkmış ve Çankırı’ya daha nitelikli akademisyenlerin gelmesinin önü kapatılmıştır. Siz yaptığınız baskılar ve adaletsizliklerle çok değerli bilim insanlarını Çankırı’dan kaçırırken ortaya koyduğunuz adaletsiz kadrolaşma uygulamaları ile buraya liyakatsiz tanıdık eş dost akrabalarınızı alıyorsunuz.

Üstüne bu kadro ilanlarını da kimse görmesin araştırmasın diye üniversitenin ana sayfası yerine ilgili daire başkanlığının web sayfasına kısa bir süreliğine koyup sonra kaldırıyorsunuz. Bu da çok ilginç bir durum. Yani siz şöyle geriye dönük üniversite hangi şartlarla hangi ilanları vermiş diye bakmaya çalışsanız bulamayacaksınız. Kimden neyi kaçırıyorsunuz? Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne alınacak akademik kadrolar için rekabet ve yarışma şartları tamamen şeffaf ve açık olması gerekirken siz kamuda 10 yıl çalışma şartı koyuyorsunuz. Türk Dili bölümüne alınacak bir akademisyen için. Adını da yazsaydınız da kimse şartları zorlamak için uğraşmasaydı bari. Yaptığınız uygulamalarla Çankırı’ya ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne yazık ediyorsunuz. Kusura bakmayın bu şehir ve bu şehrin üniversitesi sizden büyüktür. Burası sizin çiftliğiniz değil. Çiftliğe çevirmenize de bu saatten sonra Çankırı olarak izin vermeyiz.“ şeklinde konuştu.


Gazeteci Ercan Şeker, Çankırı Postasının “Rektör Çiftçi Çankırı’yı Trolledi” haberinden sonra üniversite yönetiminin panikle sosyal medya hesaplarından yaptırdığı paylaşımla Eğitim Bir-Sen yöneticilerinin TROY’a geçiş önerisini getirdiğini ima etmeye çalıştığını aktaran Ercan Şeker, “Eğer böyleyse durum daha vahim. Birincisi Rektör Çiftçi paylaşımda kendi adını kullanıyor ve kendi sosyal medya hesabından da paylaşım yapıyor. Kendi yaptığından kendisinin mi haberi yok? Kurumsal hafızayı bilmiyor mu? İkinci sözümde Rektör Çiftçi için kendilerini kamuoyunun önüne atan arkadaşlaradır. Hepsini de tanıyoruz. Beş yıl öncede bu üniversitedeydiler. Hepsinin cebinde TROY kart varken neden bu öneriyi getirdiler ve popülizm için paylaştılar. Eğer kendileri böyle bir öneri yapmadılar ve rektörü korumak için böyle bir hamle yaptılarsa onlara şunu hatırlatmak isterim. Rektörler gelip geçici, Çankırı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi kalıcıdır.” dedi.

Turan Harmancı ise herkesin makamına saygıları olduğunu ama makam sahiplerinin de yetki ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmelerini gerektiğini söyledi.

Turan Harmancı, ”Sayın hocam her ne kadar Cumhurbaşkanına 1,5 metre mesafede oturup bizim telefonlarımızı açmasa da biz kendisine her zaman söz hakkı olduğunu belirtmek isteriz. İddialar belgeler var. Biz bunları herkesin kişisel haklarına saygı göstererek konuşmaya devam edeceğiz. Yani Çankırı sahipsiz değil. Herkes bunu böyle bilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 7235 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Her Yer Filistin Her yer Gazze
  2 ay önce
  Abiler her yer aynı hangi sendikadansın Hangi Cemaattensin sorusu artık sorulmasın artık tuz koktu
 • Dertli
  2 ay önce
  Kusura bakmayın ama her Rektör çalışabileceği ve kariyer sahibi olanlarla birlikte bir kadro oluşturur.Başarısı da Çankırımıza aittir.
 • Hasan Kalkan
  2 ay önce
  Zalım Çivitçioğlu üniversiteye kendi akrabasını yerleştirirken neredeydiniz?
 • Murat
  2 ay önce
  Bu rektör döneminde çok fazla kadrolaşma oldu siz yalnızca birini gördünüz
 • Halk
  2 ay önce
  Yerli ve milli olan ne kaldı vekil mi kaldıki rektör kalsın daire müdürleri bile ankaraya git gel yapıyor