TKDK Yeni Programın İlk Çağrısı İçin Çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde 2024 yılı çağrı takvimini duyuran TKDK, süt, et, meyve ve sebze gibi tarım ürünlerinin işlenmesini içeren başlıkta çağrı ilanına çıktı.

TKDK Yeni Programın İlk Çağrısı İçin Çalışıyor
02 Nisan 2024 - 14:37
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü IPARD 3 Programı kapsamında hazırlanan projeleri yakın takipte tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 2024 yılı çağrı takvimini duyuran TKDK, süt, et, meyve ve sebze gibi tarım ürünlerinin işlenmesini içeren başlıkta çağrı ilanına çıktı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile oluşturulan IPARD Programı fonuna ilişkin 248 milyon avro kaynağın kullandırılacağı projeler için çağrı takvimi bir süre önce duyurulmuştu. 21 Martta çıkılan çağrı ilanı ile süt, et, meyve ve sebze gibi tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik projeler için 66 milyon Avro hibe kaynağı ayrıldı.

Son başvuru tarihi 9 Mayıs olarak duyurulan çağrı ilanı için Çankırı TKDK çalışmalarını sürdürüyor.

Akbıyık “Yeni Projeleri Bekliyoruz.”

Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık yaptığı açıklamada IPARD 3 Programına ait hibe desteğinin ilimizde etkin kullanımını sağlamak için hazır olduklarını belirtti.
Yürüttükleri tanıtım faaliyetleri ile 2024 yılında kullandırılacak yaklaşık 248 milyon Avro kaynağın etkin ve verimli kullanılması için hayvansal üretim başta olmak üzere tüm başlıklarda planlı çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. IPARD 3 Programının ilk çağrısına ilişkin konuşan Akbıyık, “Uygulanan IPARD Programlarının geneline baktığımızda Çankırı olarak üzerinde daha fazla durmamız gereken bir başlık. Çankırı’da hayata geçirilen projeler içerisinde en az sayıda başvuruyu işleme ve pazarlama sektörlerinden aldık. IPARD’ın yeni döneminde süt ve et işleme başta olmak üzere süt toplama merkezleri, kesimhaneler, soğuk hava depolarına daha fazla destek vermek için çaba göstereceğiz.” dedi. Paydaş kurumların destekleri ile etkili ve hedef odaklı projeleri Çankırı’ya kazandırmak istediklerini dile getirdi. Akbıyık proje hazırlığı içerisinde olan yatırımcı ve çiftçilerin İl Koordinatörlüğü yardım masası ile temas kurmalarının önemli olduğunun altını çizdi. IPARD 3 Programının çiftçilerimize, üreticilerimize ve yatırımcılarımıza hayırlı olmasını temennilerinde bulundu.

2024 Çağrı İlanı Takvimi Duyurulmuştu

Arıcılık, seracılık, katma değerli ürünler, konaklama ve yeme içme tesisleri, yenilenebilir enerji tesisleri ve biçerdöverin de desteklendiği makine parkları için çağrı ilanı Haziran ayında duyurulacak. Ahır, ağıl ve kümeslerin desteklendiği tarımsal işletmelere verilen hibe desteği çağrı ilanının ise Temmuz ayında duyurulacağı açıklandı. Son olarak yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri gibi açık alanda bitkisel üretim içeren projelere yönelik traktör makine ve ekipmanı desteği için proje başvuruları ise Eylül ayında başlayacak.

Bu haber 2189 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tuncay Hoca
    1 hafta önce
    Hükümetin TKDK eli ile yaptığı bu harika çalışmalardan bir çok vatandaşımızın yararlanıp üretime katkıda bulunması lazım. Tüketen değil üreten Türkiye olmamızı isteyen bu muhteşem projeden imkanı olan herkesin yararlanması lazımdır.İşte devletçilik,halkçılık ve milliyetçilik fırsatı.Çalışalım ve üretelim kardeşlerim. Vesselam...