Çankırı Olarak Yine Üzüldük (Özel Haber)

Esareti ve teslimiyeti kabul etmeyen; bağımsızlığına ve egemenliğine sahip çıkan Türk milletinin başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıl dönümünde Çankırı Anıt Alanı, Belediye Meydanı yine boştu.

Çankırı Olarak Yine Üzüldük (Özel Haber)
31 Ağustos 2021 - 08:51 - Güncelleme: 31 Ağustos 2021 - 11:32
Törenler ve bayramlar, dünya üzerindeki tüm milletlerde ortak olan kültürel olgular olup bu noktada bayramı olmayan bir milletin varlığından söz etmek mümkün değildir. Bayramların milli kültür içerisinde şekillenmesi ve özümsenmesi yakın dönem tarihinin değil; köklü ve asırlık bir tarihin ürünüdür.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde kutlandı. Ama nasıl ve neden buruk kutlandı???

Esareti ve teslimiyeti kabul etmeyen; bağımsızlığına ve egemenliğine sahip çıkan Türk milletinin başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıl dönümünde Çankırı Belediye Meydanı yine boştu.

Görünen insan azlığı 30 Ağustos 1922; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tarihi zaferlerle dolu aziz milletimizin eşsiz mücadelesi ile yürütülen Kurtuluş Savaşımızın zaferle taçlandırıldığı destansı günün 99. Yılı nedeniyle bayramlarımıza olan ilgisizlik ile bir kez daha üzüldük, bir kez dada kahrolduk.

Mangalda Kül Bırakmayanlar Nerelerdesiniz Yahu?


Benim Kırmızıçizgim, Vatanım, Bayrağım, Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimim, İstiklal Marşım, Andımız, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sav), Şehitler, Gaziler, Yaranlar Diyarı Çankırı’m benim her şeyim diyen şehrimin dürüst, çalışan, cefakar, fedakar, kadirşinas insanları, ülkenin kurucusu, kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e laf ettirmem, söyletmem diyen kişi veya kişiler 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıl dönümü kutlamalarında belediye meydanında neden gözükmediler, neden gözükmezler ki? Tören alanlarımızda öcümü var?

Millet ve devlet olarak, varlığımızı borçlu olduğumuz zaferlerin yıldönümlerine, milli günlerimize ve milli bayramlarımıza yönelik; akıl ve mantığı zorlayan, vicdanları yaralayan, hukuku ve Anayasayı yok sayan uygulamalar, türlü bahanelerle devam mı etmekte acaba?

Ellerimize birer Türk Bayrağı alıp Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramı Kutlama Törenlerini coşkuyla kutlamak, Çankırı Anıt Alanı ve Belediye meydanına gelmek çok mu zor be dostlar?

Atatürk ve Cumhuriyet kazanımları ile hesaplaşmak, rahatsız olmak, Milli Bayramları unutturmaya çalışmak, gelecek nesillere Milli Bayramlarımızın ruhunun taşınmasını engellemek kimsenin haddi değildir. 30 Ağustos Zafer Bayramı; Büyük Atatürk’ün planladığı, cephede bizzat komuta ettiği ve zaferle sonuçlandırdığı tarihi bir gündür. Bu zafer, Türk Milleti’nin varlık zaferidir: Emperyalist güçlerce, öz vatanından sürülmek istenen Milletimizin, yeniden var oluş destanıdır. Çağdaş, Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı günün adıdır. 30 Ağustos gibi önemli, tarihi bir günün kutlanmasını unutturmak, yasaklamak, kısıtlamak ve engellemek, törenlere gelmemek hangi akla hizmettir?

Bugün Ülkenin ahval ve şartlarını biliyoruz. Bu zamanlara gelmek için ne sıkıntılar çektiğimizi biliyoruz. Gaflet ve delalet içinde olanların Ülkeyi getirdiği şartları anlatmaya gerek yok. Gelinen bugünün şartlarında o günlerin heyecanını yaşayan bizler, hala her şeye rağmen emperyalizme karşı dimdik duruyoruz ve durmaya da devam edeceğiz.

T.C’yi sildiniz, İstiklal Marşımız okunurken, söylenirken ayağa kalkmadınız, bazı bölgelerde söyletmediniz, söyletemediniz, Andımızı okutmadınız, Milli bayramlarımızın kutlanmasını bir şekilde engellemeye çalıştınız, 10. Yıl marşından rahatsız oldunuz, Atatürk’e her fırsatta saldırdınız, 90 yıllık Cumhuriyet tarihini çöpe attınız, Atatürk adını müfredattan silmeye çalıştınız! Otobüslerin üzerine çıkarak miri miri diyerek koro halinde bölücülerle halay çektiniz, zafer işareti yaptınız, yumruk kaldırdınız. Ama şunu unutmayınız ki Cumhuriyetin Kuruluş değerlerinden her sapış bir yıkılış olacaktır! Artık bölme ve ayrıştırmalar sizin için hep geriye savruluştur. Bu zulmü Türk Milletine yapmaya hakkınız yoktur ve olamaz da.

Kurtuluş ve kuruluş değerlerimize, Cumhuriyet kazanımlarımıza sahip çıkabildiğimiz sürece üzerimize oynanan oyunları boşa çıkarabilir, Ulusal kimliğimizi ve varlığımızı koruyabiliriz. 99 yıl önce karamsarlık yerine ümit, perişanlık yerine düzen, kararsızlık yerine kararlılık ve iman ile giriştikleri savaşın sonucunda elde edilen zaferi meydana getiren bir milletin evladı olmaktan onurlu ve gururluyuz. Bu şanlı günün yıl dönümünde, başta kurtarıcımız ve kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, vatan ve millet uğruna şehit olanları, demokrasimiz ve cumhuriyetimiz için canlarını feda edenleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Hayatta olan tüm Gazilerimizin de önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Bundan sonra Türk Bayraklarımızı alarak, maskelerimizi takarak tüm Çankırı halkını alanlara, meydanlara milli bayramlarımızı hep birlikte kutlamaya bekliyoruz. Çankırı’da tüm Bayramlarımızı coşku içinde kutlayalım. Ne dersiniz? Varmısınız yokmusunuz?

Ne Mutlu Türküm Diyene. Nokta.

Bu haber 6403 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • SESSİZ ADAM
    1 ay önce
    RESMİ BAYRAMLARIMIZ MAALESEF ARTIK 'BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR' GİBİ KUTLANIYOR. OYSAKİ BİZLER HER BAYRAMI STADYUMDA GÖSTERİLER. ŞENLİK, ŞİİR, FOLKLOR VE HALK OYUNLARI İÇİNDE EĞLENEREK KUTLARDIK. AMAN ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN..BÜYÜKLER YORULMASIN..