Vatandaşın Bozuk Yol İsyanına T.C. Karayolları 158. Şube Şefliği'nden Çözüm

Çankırı’nın merkezi konumlarından biri olan ve bunun yanı sıra Yapraklı ile Çankırı Merkez ilçeyi birbirine bağlayan bir ana yolun kilitli parkeden fazlasını hak ettiği bir gerçek.

Vatandaşın Bozuk Yol İsyanına T.C. Karayolları 158. Şube Şefliği'nden Çözüm
27 Kasım 2020 - 23:28 - Güncelleme: 28 Kasım 2020 - 00:06

T.C. Karayolları 158. Şube Şefliğinin Çankırı Merkezde Kurulmasıyla; T.C. Karayolları 157. Ilgaz Şube Şefliğinin Yükü de Hafiflemiş Oldu

Çankırı Belediyesi’nin yıllar önce kilit parke döşeyerek yaptığı yol zamanla aşınarak vatandaşların çilesi haline gelmiş, vatandaşlar iyiden iyiye mızırdanmaya başlamıştı.


Yıllar öncesi hizmette ki Çankırı Belediyesi yolun kendilerine değil; T.C. Kara Yolları Kastamonu 15. Bölge Müdürlüğü’ne ait bir yol olduğunu söyleyerek kenara çekiliyordu.

Vatandaşlar araçlarının hasar görmesinden mahalle sakinleri ise yolda hız kesici tümseklerinin olmamasından ve kaldırımlarda engelli rampalarının bulunmamasından şikâyetçi.


Yoldan şikayetçi olan vatandaşların derdine kulak verecek merci aranırken daha önce T.C. Karayolları 157. Ilgaz Şube Şefliğine bağlı olan yol ağı Çankırı-Ankara Karayolunda bulunan T.C. Karayolları 158. Şube Şefliğinin himayesi altına girmesiyle çalışmalar hızlandırılmıştır.

T.C. Karayolları 158. Şube Şefliğinin Çankırı’ya kurulmasıyla birlikte anayol olması nedeniyle ağır vasıta kamyon, TIR ve iş makinalarının da yükünü taşıyan yol artık onarılıyor.

Çankırı Büyük otel Güzergahından Fatih Mahallesine kadar uzanan yol ağı bakımsızlığı vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyordu.

Yapraklı yoluna yıllar önce kilit parke döşenerek yapılan ve bakımsız kalan yol vatandaşların çilesi haline geldi. Ana yol olması nedeniyle ağır vasıta kamyon, TIR ve iş makinalarının da yükünü taşıyor olması yolun özelliğini bozmuştu.

Yolun artık isteklere cevap vermediğini belirten vatandaşlar durumdan şikâyetçiydi.


Yolda bulunan orta refüjün bir hayli zarar gördüğü de göz önünde bulundurulduğunda soruna çözüm bulacak merci aranıyor.

Çankırı’nın merkezi konumlarından biri olan ve bunun yanı sıra Yapraklı ile Çankırı Merkez ilçeyi birbirine bağlayan bir ana yolun kilitli parkeden fazlasını hak ettiği bir gerçek. Çalışmaların gerekli mercilerce yapılarak Fatih Mahallesi sakinlerinin en yoğun kullandığı bu yolun onarım çalışmasının en kısa sürede tamamlanarak vatandaşın bu mağduriyetten kurtarılacağını umut ediyoruz.

Fatih Mahallesi Muhtarı Veysel Genç ile konu hakkında yaptığımız röportajda, “15 Gün önce bu yol hakkında bir dilekçe verdim. Dün dilekçenin cevabı geldi. Bu yolun Ilgaz Karayolları 157. Bölge Şefliği’ne ait olduğu ve bakım çalışmaları kapsamına alındığı söylendi. Ama biz 1 yılı aşkın süredir bu konu hakkında gerekli yerlere dilekçe vermemize rağmen her hangi bir çalışma başlatılmadı. Vatandaşlarda bu yolun durumundan rahatsız. Çok sayıda şikayet alıyoruz. Tonajlı araçların geçmesi ile zamanla çukurlar oluştu. Yağmur yağdığında bu çukurlarda su birikintileri oluşuyor. Kaldırımlarda yürüyen öğrenci ve vatandaşlar araçların hızlı geçmesi ile ıslanıyor. Çoğu zaman tartışmalara şahit oluyoruz. Bu yolun yapılması için gerekli başvuruları yaptık. Ama her hangi bir çalışma yapılmadı” dedi.

Yol kenarında dükkanı olan esnaflar ile yaptığımız röportajda yol ile ilgili sorunlarını anlattılar.


Yapraklı Bulvarı esnaflarından Ahmet Faruk Tosunoğlu yol hakkında yaptığı açıklamasında, “Yapraklı Bulvarında esnafım uzun zamandır bu konu hem bizim hem vatandaşların sıkıntısı durumunda. Bu durumu CİMER’e de yazdık. Kara Yollarına ait olan bu yolun sorunu Ahmet Talat Onay Bulvarı’ndan Yapraklı Bulvarı’na kadar uzanıyor. Bu yollar sürekli sıkıntılı bu durumu yetkililere aktardık ama hiç bir cevap alamadık. Bu yoldan esnafımız tüm otomobil kullanıcıları, otobüs ve kamyon sürücüleri muzdarip.. Sonucunda geçim zor arabalarımız arıza yapıyor. Aynı zamanda yoldan aşırı hızlı gidiyorlar bu hızında bir şekilde kesilmesi gerekiyor. Şoförlerimizin daha dikkatli olması ve uyarılması gerekiyor. Yıllardır bende şoförlük yapıyorum ama bu yol gibi kötü bir yol yok.

Uzun zamandır kötü durum da ve gereken yapılmıyor. Buraya daha sağlam bir yol yapılmalı bu yolu otomobil ve minibüslerin yanı sıra otobüsler ağır tonajlı kamyon ve TIR’lar beton kamyonları ve iş makinaları da kullanıyor o sebeple yol çok çabuk tahrip oluyor. Bizim yetkililerden isteğimiz konu ile alakalı en kısa zamanda harekete geçilmesi ve bu sorunlu yola bir çare bulunmasıdır” dedi.


Başka bir esnaf Sinan Dursunoğlu ise yol ile alakalı yaptığı açıklamada, “Yapraklı Bulvarı’nda esnafım. Bu yol karayollarına mı ait yoksa Çankırı Belediyesine mi bilemiyorum ama bu yolun durumu hiçte iç açıcı değil. Daha öncelerde bu yola bir parke döşemesi yapılmış. Zeminin oynaması ve ağır tonajlı kamyon ve iş makinalarının da etkisi ile zamanla bu yol zar görmüş ve şu anda vatandaşlara sorun oluşturur hale geldi. Şehrin merkezinde böyle bir yolun bu kadar kötü olması bana mantıksız geliyor. Şehrimize dışarıdan gelen insanlarda bu güzergahı kullanırken mutlaka kendilerince bu yolu yorumlarlar. Çünkü büyük şehirlerde bu tür olaylar pek görülmüyor. Asfaltlama yapılması gerekirken neden parke taşı döşendi bunu da bilmiyoruz. Yolun bozuk olması vatandaşa zarar veriyor.

Araçlarımızın ön takımları arızalanıyor bu masrafta insanlara ayrı bir külfet çıkarıyor. Ondan dolayı insanlar sıkıntılı bu yolun kesinle yapılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.


Yapraklı Bulvarında oğluna iki kez araba çarptığını söyleyen esnaf Yücel Yıldırım, “Bu yol sorunu çözülmeyen sıkıntılı bir yol yapılması gerekli.

Yolun sağlam bir yeri yok taşlar yerinden oynamış ve kamyonların geçmesi dolayısıyla bir çok yeri çökmüş durumda.. Yağmur yağdığında her yerde su birikintileri oluşuyor. Yolda sürücüler çok hızlı gittikleri için kazalar meydana geliyor. Yola hız kesicilerin konulması kaza riskini azaltacaktır. Bu yolda oğluma iki kez araba çarptı. Daha önce ölümlü bir kazada meydana geldi. Bir çocuk hayatını kaybetti. Su birikintilerinin haddi hesabı yok. Yağmur yağdığında ortalık perişan oluyor. Yolda yavaşlatma amaçlı hiçbir önlem yok” diye konuştu.

Çankırı’nın merkezi konumlarından biri olan ve bunun yanı sıra Yapraklı ile Çankırı Merkez ilçeyi birbirine bağlayan bir ana yolun kilitli parkeden fazlasını hak ettiği bir gerçek. Çalışmaların gerekli mercilerce yapılarak Fatih Mahallesi sakinlerinin en yoğun kullandığı bu yolun onarım çalışmasının en kısa sürede tamamlanması gerektiğini belirten vatandaşlar bu mağduriyetten kurtarılacaklarını umut ediyor.

www.haberci18.com İnternet Medya yazı ailesi olarak, "Çalışmalarda emeği geçen 
T.C. Karayolları 158. Şube Şefliği ve çalışma arkadaşlarını kutlar, işlerinde başarılar dileriz. Her şey Çankırı için diyerek, gazeteciliğimize de devam diyoruz."

Geçmiş yıllarda 
Çankırı’da Büyük Otel önünden, Yapraklı Karayoluna geçilecek güzergah üzerinde kalan, Karayollarının ‘U’ dönüşü yapılamaz, ters yöne giremezsiniz gibi uyarıcı trafik levha ve işaretleri bulunduğu halde, Büyük Otelin önündeki ters yola girip ‘U’ çekilen yere çözüm bulunması için Büyük Otel Önü Kavşak sorununu, Fiskiyeli Döner Kavşak ve çevresine olmaz diye inat edilen, yıllardır yapılmak istenmeyen, ölümlü kazaların meydana geldiği kavşak'a Trafik Lambalarının konulması için haberci18.com olarak çok özel haberler yaparak omuzlarımza büyük yükler almış, bu işlere fazla karışma denilerek tehditlerle karşı karşıya kalmıştık. Omuzlarımıza aldığımız ağır yük sorunu nu yine biz çözmüştük. Çankırı'ma hayırlı uğurlu olsun.


Bu haber 5632 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ömer Demirci
  1 ay önce
  Bu yol kenarında oturan bir kişiyim Bu taşlar çok ses yapıyor, aralarından da toz çıkartıyor. Asfalt olması gerekir
 • isimsiz
  1 ay önce
  Belediye buraya asfalt atsın baştan sona
 • Misafir
  1 ay önce
  Daha önceleri yıllar önce bu yol büyük otelden yolun bitimine kadar asfalttı yine öyle olması lazımdır hangi mantıkla şehir merkezine parke taş döşeniyor insanlar arabası ile bu yoldan geçmeye korkar oldu.