Çankırı'da 15 Temmuz Etkinlikleri

Çankırı'da 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü kapsamında çeşitli programlar düzenlendi.

Çankırı'da 15 Temmuz Etkinlikleri
15 Temmuz 2021 - 22:44 - Güncelleme: 15 Temmuz 2021 - 23:07
Çankırı'da 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü kapsamında çeşitli programlar düzenlendi.

Çankırı Valiliği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Çankırı Şehitliğinde resmi bir tören gerçekleştirildi.

Bugün sabah saatlerindeki törene Valimiz Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Rahmi Erdinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, Vali Yardımcıları Hamdi Bolat, Abdullah Aslaner ve Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, daire amirleri, STK temsilcileri, şehit yakınları, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Valimiz Abdullah Ayaz tarafından şehitlik anıtına çelenk bırakıldı.

Daha sonra Kur’an-ı Kerim okunarak, İl Müftüsü Bürhan Keleş tarafından şehitlerimizin ruhuna dua edildi. Valimiz Ayaz ve protokol mensupları tören sonunda şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ederek gül bıraktılar.

15 Temmuz Bisiklet Turuna Katılanlara Madalya Takdim Edildi


Çankırı Valiliği Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15 Temmuz Bisiklet Turu Çankırı Şehitliği önünden başlayarak ilimizin en işlek bölgelerinden devam edip Karatekin Parkında sona erdi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katılan Valimiz Abdullah Ayaz, Taş Mescit’te açılan serginin ardından Karatekin Parkında sona eren bisiklet turu için tertip edilen madalya takdim törenine katıldı. Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen tura katılanlara Valimiz Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik ve diğer yetkililer tarafından hatıra madalyaları takdim edildi.

Gerçekleştirilen program, şehitlikte çelenk sunma töreni ve sonrasında şehitler için yapılan dua ile başladı. Daha sonrasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği tarafından organize edilen bisiklet turu Çankırı Valisi Abdullah Ayaz tarafından başlatıldı.


Program, Taşmescit'te 15 Temmuz fotoğrafları sergisi ile devam etti.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz burada yaptığı açıklamada, "15 Temmuz gününde yine 15 Temmuz'da yapılmış olan hainliği bir kere daha yad etme gençlerimize anlatma ve unutmadık ve unutturmayacağız sloganı ile o günkü yapılanları bir hatırlatma babında etkinliklerde bir arada olacağız.

15 Temmuz eşine ender rastlanan belki de hiç rastlanmayan çeşitte bir hainlikti. Hiç beklemediğimiz bir noktada hiç beklemediğimiz kişilerden hiç beklemediğimiz odaklardan hiç beklemediğimiz bir şekilde bir ihanete uğradık. Ama çok şükür milletin feraseti fedakarlığı cesareti o günü atlatmamıza ve bu günlere ulaşmamıza vesile oldu" dedi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz: "15 Temmuz Çok Farklı Bir Şekilde Gerçekleşen İhanetti"


Vali Ayaz, “Cumhuriyet tarihi boyunca malum ülkemiz her ilerleme kaydettiğinde farklı çelmelere engellemeler maruz kaldı. 15 Temmuz da bunun yaşadığımız en son örneği. Ama bence en ağırı. Çünkü çok farklı bir şekilde gerçekleşmiş olan bir ihanetti. 15 Temmuz gibi dinimizi belki kendilerine aziz yüce dinimizi perde olarak kullanan, vatandaşımızın hassasiyetlerini istismar eden bir grubun devlet içinde çöreklenmesi, odaklanması, organize olması ve kendilerini o güne hazırlayanların talimatlarıyla o gece o ihaneti hayata geçirme girişimleriydi ama dediğim gibi çok şükür dünyada eşine rastlanmayacak bir şekilde milletimizin fedakarlığı fotoğraflarda sizin de gördüğünüz gibi o geceyi atlatmamıza bu günlere kavuşmamıza vesile oldu" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi Darül Hadis’te Açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 5. yıl dönümünde Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Anadolu’nun ilk Dârûl Hâdisi Taş Mescit’in ev sahipliği yaptığı, Anadolu Ajansı'nın fotoğraf arşivinden oluşan 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi saat 11.45’te açıldı.

Hain darbe girişimini bir belgesel niteliğinde ibretlik fotoğraflarla anlatan serginin açılışına Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Vali Yardımcıları, akademik ve idari personel, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergiyi gezdikten sonra basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, "15 Temmuz’un 54. Yıldönümünde o hain geceyi unutmadığımızı unutmayacağımızı anlatmak için etkinliklerimize devam ediyoruz. 15 Temmuz eşine ender rastlanan belki de hiç rastlanmayan çeşitte bir hainlikti. Hiç beklemediğimiz bir noktada hiç beklemediğimiz kişilerden hiç beklemediğimiz odaklardan hiç beklemediğimiz bir şekilde bir ihanete uğradık.

Ama çok şükür milletin feraseti fedakârlığı cesareti o günü atlatmamıza ve bu günlere ulaşmamıza vesile oldu. Tekrar 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Allah gazilerimize hayırlı sağlıklı uzun ömür nasip eylesin. Bu millete bir daha 15 Temmuz ve benzeri ihanetleri yaşatmasın inşallah. Cumhuriyet tarihi boyunca malum ülkemiz her ilerleme kaydettiğinde farklı çelmelere engellemeler maruz kaldı. 15 Temmuz da bunun yaşadığımız en son örneği. Ama bence en ağırı.

Çünkü çok farklı bir şekilde gerçekleşmiş olan bir ihanetti. 15 Temmuz gibi dinimizi belki kendilerine perde olarak kullanan, vatandaşımızın hassasiyetlerini istismar eden bir grubun devlet içinde çöreklenmesi, odaklanması, organize olması ve kendilerini o güne hazırlayanların talimatlarıyla o gece o ihaneti hayata geçirme girişimleriydi. Dediğim gibi çok şükür dünyada eşine rastlanmayacak bir şekilde milletimizin fedakarlığı fotoğraflarda sizin de gördüğünüz gibi o geceyi atlatmamıza bu günlere kavuşmamıza vesile oldu. Ben tekrar hem Çankırı’mızda o gün fedakarlıkta bulunan dua eden sokağa çıkan tüm vatandaşlarımızı bir kere daha saygıyla anıyorum. Muhakkak ki o günkü darbeciler karşılarında o halkı görmeseler muhakkak cesaretleri kırılmayacaktı. Aynı şekilde yine başta Çankırılı şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyorum" dedi.


Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise, "Bugün sergide olan bu fotoğraflarla adeta 15 Temmuz’u yeniden yaşıyoruz. Anadolu’nun ilk Dârûl Hâdisi Taş Mescit’te böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmak bizi son derece onore etmiştir. Hiç kimse unutmasın, bu milleti, bu vatanı kimseye teslim etmeyeceğiz. " dedi.

Sergide 8 adeti Çankırı’da ki direnişte çekilmiş toplam 40 adet fotoğraf bulunuyor.

Bu haber 2355 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum