65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Yeni Düzenleme…

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Sınırlamalar azalsa bile devam edecektir.” dedi.

65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Yeni Düzenleme…
04 Mayıs 2020 - 21:40 - Güncelleme: 05 Mayıs 2020 - 03:43
65 Yaş Üstü ve 20 Yaş altı Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Yeni Düzenleme…

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı…

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma kısıtlaması yeniden düzenlendi. Peki 65 yaş üzeri sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı mı? 65 yaş üzerindekiler sokağa çıkabilecek mi?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde normalleşme planı ve eğitimde atılacak adımlar vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Sınırlamalar azalsa bile devam edecektir.” dedi.

65 yaş üstündekiler ne zaman sokağa çıkabilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sınırlandırmaların kademeli şekilde esnetilmesi ile ilgili düzenlemeleri genel olarak mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayarak yapıyoruz.” Dedi.

65 yaşın üstündekiler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili Erdoğan  "65 yaş üstüne ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz." dedi.

20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasına düzenleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan “14 yaşına kadar çocuklar 13 Mayıs'ta 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkabilecekler. 15-20 yaş grubu, 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkabilecek.” açıklamasını yaptı.

Kurallara uyulması şartıyla AVM'ler 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Temizlik şartlarının sağlanması, randevu sistemi ile çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi şartıyla berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek.

Milli Savunma Bakanlığının atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran'da, celp işlemleri 5 Haziran'da, bedelli askerlik işlemleri 20 Haziran'da yeniden başlayacaktır.

Maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre üst fiyat belirleyerek halkımızı mağdur edecek girişimlerin önünü keseceğiz.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav 20 Haziran'da yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran'da yapılacak.

7 İldeki Giriş-Çıkış Kısıtlaması Kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine şehir giriş ve çıkış tedbirlerine ilişkin genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığının koronavirüs önlemlerine ilişkin yeni genelgesine göre Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'da kara, hava ve deniz yoluyla giriş ve çıkış kısıtlaması kaldırıldı.

Kısıtlamanın kaldırıldığı 7 il haricindeki 23 büyükşehir ve Zonguldak için giriş çıkış kısıtlaması 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'e kadar uzatıldı.

Genelge ile kısıtlamanın uzatıldığı iller ise şunlar;  Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

 
 
Bu haber 4269 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum