Covid-19 Hastalığında Gençliğimize Değil Aşıya ve Tedbirlere Güveneceğiz

Ayaz, "Hedefimiz Kurban Bayramı’nı vatandaşlarımızın daha rahat yaşaması. Bunun da en önemli anahtarı aşılama olduğu gözüküyor.’’ dedi.

Covid-19  Hastalığında Gençliğimize Değil Aşıya ve Tedbirlere Güveneceğiz
15 Haziran 2021 - 22:02
Yaş grubu düştükçe aşılama oranı düşüyor.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz Afet Farkındalık Çadırı ziyareti sonrasında gazetecilere Covid-19 aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çankırı 100 bini aşan aşılama çalışmasının olduğu, aşılama grubuna giren yelpazenin genişlediğini ve ilerleyen günlerde daha geniş kitlelere de aşı vurulmaya başlanacağını ifade etti.

Abdullah Ayaz, “Vatandaşların sosyal medyadan aşılama ile ilgili temelsiz, yersiz açıklamaya itibaren etmesinler. Aşı karşıtlığı olmasını istemiyoruz. Tüm dünyada uygulanan aşılar ülkemizde de uygulanmakta. Sırası gelen vatandaşlar lütfen aşı olsunlar. Mart ve Nisan ayında girmiş olduğumuz sürece aşılama olmadan girmiş olsaydık vaka artışlarında durum daha vahim olurdu. 65 yaş üstünde vaka sayısı o dönemden sonra aşılama ile birlikte aşağılara doğru düşmeye başladı.

Hastaneye gelen vaka sayılarımız artsa da yoğun bakım sayılarımız hiç bir zaman yükselmedi. Bununda en önemli sebebi aşılama. Şu anda hala Çankırı’da görülen vaka sayısı çift hanelerde seyrediyor. Her gün ortalama yeni vaka sayılarına yakın vaka ortaya çıkıyor. Hedefimiz Kurban Bayramı’nı vatandaşlarımızın daha rahat yaşaması. Bunun da en önemli anahtarı aşılama olduğu gözüküyor.’’ dedi. Tedbirlerin esnetilmesi ile ilgili önümüzde ki hafta alınacak Bakanlar Kurulu kararları sonrasında belli olacağına değinen Vali Ayaz, Temmuz’da daha rahatlama olacağını düşündüklerini ifade etti.


Çankırı’da spesifik olarak herhangi bir aşı karşıtlığı olmadığını ancak yaş grubu düştükçe aşılama oranının düştüğünü söyleyen Abdullah Ayaz, “Bu hastalıkta gençliğimize değil aşıya ve tedbirlere güveneceğiz. Mesela 65-69 yaş grubunda aşılama yüzde 97, aşağıya doğru inen yaş gruplarında bu oran daha aşağılara doğru iniyor. Bugün itibariyle SGK kaydı olan herkese aşılama açılmış durumda. Aşı bulaşıda engellemektedir. Gençler en azından sevdikleri için aşı olmalıdırlar.’’ diyerek aşının önemine vurgu yaptı.

Bu haber 2712 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum