ÇAKÜ Diş Hekimliği Öğrencileri Hekimliğe İlk Adımlarını Attı

Tüm öğrencilerin beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını atmaları sonrasında tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

ÇAKÜ Diş Hekimliği Öğrencileri Hekimliğe İlk Adımlarını Attı
29 Kasım 2021 - 20:38 - Güncelleme: 29 Kasım 2021 - 20:46
Beyaz Önlüklerini Giyen ÇAKÜ Diş Hekimliği Öğrencileri Hekimliğe İlk Adımlarını Attı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi “Beyaz Önlük Giyme Töreni” ÇAKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Geçen yıl pandemi sebebiyle gerçekleştirilemeyen ve bu nedenle birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin yer aldığı tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimiz ve ahirete irtihal eden gazilerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Diş Hekimliği Fakültesi II. sınıf öğrencisi Cansu Gülnar, bütün öğrenci arkadaşları ile birlikte işinin ehli ve alanında yetkin hekimler olarak meslek hayatlarına devam etme arzusunda olduklarını belirterek “Biraz sonra hocalarımızın elinden giyeceğimiz bu önlükler, hekimlik hayatımızın başlangıcı olacaktır. Tüm arkadaşlarımın mesleki ahlaka sahip hekimler olmasını temenni ediyorum” dedi.

Gülnar’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muhtar Gürol ise günün anlamına binaen neden beyaz önlük giyildiğine dair yaptığı anlamlı konuşmada “Sevgili diş hekimi adayları, bugün mesleğinizin simgesi olan beyaz önlüklerinizi giyerek dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olan diş hekimliğine ilk adımınızı atacaksınız. Yaşama ve yaşatma idealine sahip olmayı gerektiren ulvi bir mesleğin içerisinde yer almak için ilk adım olan bu beyaz önlük, sizin için bir ömür boyu taşıyacağınız bir onur ve gurur simgesi olacaktır. Beyaz renk bildiğiniz gibi; saflığın, doğruluğun ve temizliğin simgesidir. Huzur ve güven verir. Temizliği ve sağlığı çağrıştırır. Bu yüzden, bugün hocalarınız tarafından sizlere giydirilecek olan beyaz önlük; saflığı, gücü, sorumluluğu ve vebali meslek hayatınız boyunca taşıyacak birer nişane olacaktır.

Unutmamalısınız ki önemli olan beyaz önlüğünüzü yaptığınız yanlışlarla, meslek etiğine aykırı davranışlarla kirletmemektir. Diş hekimliği saygın bir meslektir. Bu saygınlığı koruyacak ve geliştirecek olan da sizlersiniz” ifadelerini kullandı.

Yaptığı konuşmada, törene katılan ve beyaz önlüklerini giyecek olan öğrencilerin meslek hayatlarında başarılı birer diş hekimi olması dileklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi; öğrenciler, veliler ve üniversite için bu günün önemli bir gün olduğunu vurgulayarak şu sözleri söyledi:

“Öğrencilerimizin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda çok iyi ve nitelikli bir şekilde yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Diş Hekimliği Fakültemiz bizim önemli odak noktalarımızdan biri. Zaman zaman değerli hocalarımızla bu hususu istişare ediyoruz. Fakültemizin gelişebilmesi için bütün imkânları seferber etmeye çalışıyoruz. Yeni bina, yeni klinikler ve yeni bir alt yapı ile Fakültemizi inşallah önümüzdeki süreçte, Çankırı ve bölge halkına hizmet verebilecek bir noktaya getireceğiz. Sağlık alanında, Üniversitemizin Türkiye’de önemli bir yere gelmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz var. Sağlık Bilimleri Fakültemiz var. Diş Hekimliği Fakültemiz var. Bu alanda bize güç katacağı düşüncesiyle yakın zamanda senatoda kabul ederek YÖK’e gönderdiğimiz Eczacılık Fakültesi dosyamız var. İlerleyen dönemlerde de Şehrimizde bir hastane yatırımı olacak. Bu hastane, eğer 400 yataklı bir hastane olursa bir tıp fakültesini de inşallah Üniversitemize ve Çankırı’ya en kısa zamanda kazandıracağız ümidindeyim. Kısacası, sağlık noktasındaki bu azmimizi ve büyümemizi bir tıp fakültesi ile taçlandırmak istiyoruz. İşte bu nedenle Diş Hekimliği Fakültemiz bizler için çok önemli. İnsana olan yatırımın göstergesi olan yaşama ve yaşatma arzusu, medeniyetimizin en önemli unsurudur. Bu minvalde başkaları için yaşayabilmek çok önemli bir haslettir. Sadece kendisi için yaşayan değil, yetiştiği topluma ve dünyaya değer verecek gençlerin de yetişmesini istiyoruz. Dolayısıyla biz sürdürülebilir beşeri ve sosyal kalkınma planı yanında, değerlerine bağlı bir neslin inşası noktasında da gayret göstermekteyiz. Bu taleplerimize öğrencilerimiz de kayıtsız kalmayacaktır diye düşünüyoruz. Kendim de tıp fakültesinde öğretim üyeliğinden gelen biriyim ve sağlık alanında Üniversitemizin güzel bir çıkış yaptığını müşahede ediyor ve bunun da devam edeceğini umuyorum. Diş Hekimliği Fakültemiz her geçen gün güçleniyor. Önce güzel bir bina, sonra eğitim öğretim materyallerinin temini, klinik uygulamalar için temel teçhizatların alımı, akademisyen kadromuzun güçlendirilmesi fakültemizin gücünü ortaya koyan unsurlardır.

Üniversitelerin bir gayesi eğitim öğretim olsa da bunun yanında araştırma ve geliştirme de oldukça önem arz etmektedir. Bu anlamda yüksek lisans ve doktora programlarını kurarak dünya bilimine katkı sağlama noktasında da faaliyet göstereceğiz. 2007’de kurulan Üniversitemizin şu an 19 bine yakın öğrencisi var ve 4 bini de uluslararası öğrenci. Bu sayı, Üniversitemizin uluslararasılaşma noktasında yaptığı çabayı göstermektedir.

Gerçekleştirdiğimiz pek çok uluslararası ziyarette bize ‘Diş Hekimliği Fakülteniz var mı?’ diye soruluyor ve beraberinde iş birliği teklifleri geliyor. Bu anlamda da değerli dekanlarımız ve hocalarımızla ilerleyen dönemlerde uluslararası çalışabilirliğimizi göstererek yeni projelere imza atacağımıza inanıyorum.”


Konuşmalardan sonra, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne en yüksek puanla giriş yapan II. sınıf öğrencileri; Cansu Gülnar, Elif Kamile Şen ve Dilara Şanlı’ya Rektör Çiftçi tarafından başarı plaketleri verildi.

Plaketlerin akabinde başarılı öğrencilere önlüklerini de giydiren Rektör Çiftçi’nin ardından ise, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ÇAKÜ Diş Hekimliği Fakültesini en yüksek puanla tercih eden I. sınıf öğrencileri; Sena Nur Acar, Ahmet Yılmaz Turanlı ve Murat Can Kılıç’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş tarafından başarı plaketleri verildi.

Tüm öğrencilerin beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını atmaları sonrasında tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bu haber 2402 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandas
    8 ay önce
    Umarım eğitiminiz diğer fakültelerdeki gibi olmaz. Diş hekimliği dekanı bu ise gönül vermiş bir hocamızdır. Neden böyle düşünüyorum derseniz. Sağlık bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümü tamamen fiyasko. Dekan var mı yok mu belli değil. Akıllara durgunluk veren uygulamalar kol geziyor. Öğrencileri sınıfa toplayıp evden uzaktan bağlantıyla ders veren hocamı dersiniz. Staj rotasyonunu bile beceremeyip orada hocalık yapmaya çalışanlarımı dersiniz. Pandemi dolayasıyla düzgün eğitim ve staj görememiş son sınıf öğrencilerinin stajlarını hastanede yaptırmayıp huzur evine staja gönderen, staja gönderdiği kurumun böyle bir şeyden haberinin olmamasımı dersiniz. Sahi dekan bey savibizla sakalınızla ne işe yarıyorsunuz varmısınız siz sahi. Başka illerdeki fakülteler öğrencilere yaz stajı bile yaptırırken siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Mezun ettikleriniz de sizler gibi bomboş insanlar olacak.