Çankırı Şehir Merkezinde Sokak Düğünü Olmayacak!

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Şehir kültüründe sokak düğünleri yok. Gece geç saatlere kadar kimse yüksek sesle müzik dinleme zorunda değil” açıklamasında bulundu.

Çankırı Şehir Merkezinde Sokak Düğünü Olmayacak!
13 Temmuz 2021 - 19:42 - Güncelleme: 13 Temmuz 2021 - 19:50
Vali Abdullah Ayaz, Kurban Bayramı tatili öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Bayram için alınan tedbirler ve pandemiyle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların son durumu hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Şehir kültüründe sokak düğünleri yok. Gece geç saatlere kadar kimse yüksek sesle müzik dinleme zorunda değil” açıklamasında bulundu.

Şehir Kültüründe Sokak Düğünleri Yok

Son zamanlarda gündemde olan sokak düğünlerinin İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yasaklanmasıyla ilgili de konuşan Vali Ayaz, “Şehir merkezinde sokak düğünü olmamalı.

Ayaz, “Sokak düğünleriyle ilgili olarak alınan yasağın koronavirüsle alakalı değil. Bana göre bir şehir merkezinde bunun sokak düğünü olmaz. Burası bir şehir. Hastası var, yaşlısı var, çocuğu var, yaşlısı var, nöbetten çıkıp yatmak isteyeni var. Bunların hiçbirisi olmasa bile sizin evinizde dinlenme özgürlüğünüz var. Gecenin saat 23:00 ve 24;00’üne kadar sokak arasında dar bir alanda sesin eko yaparak yapılan bir sokak düğünü ki şimdi hıfzıssıhhada da aynı konuyu değerlendirdik. Bu zaten arkadaşların söylediği düğün değil başdonanma yani erkek kınası yapılıyor sokakta. Bunun yapılması bence doğru değil. Bugüne kadar beni aramayan kalmadı çünkü herkese izah ettim herkes bize hak veriyor.

Bir de bizim polisimiz ve vatandaşımız çok yüzgöz oluyor. Şikayet edenler var, 9 tane başvuru olmuş bugüne kadar. 9 tane şikayet başvurusu olmuş hepsinin cevaplarını yazıyoruz. Kanuni olarak bir şey yok çünkü. Ama memnun olan vatandaş sayısını bilmiyoruz. Kaç tane vatandaş memnun acaba? Burada bu konu salgınla alakalı değil ama bence şehirde bu kültürün oturması lazım. Bunu bir yere de taşımamak lazım.

İnsanların dinlenme özgürlüğü var. Çankırılı herkesin bu konuda desteğini istiyoruz. Gece geç saatlere kadar kimse yüksek sesle müzik dinleme zorunda değil” dedi. Bu konunun salgınla ilgili bir konu olmadığının altını çizen Vali Ayaz, “Şehirlerde sokak düğünü olmamalı. Herkes hafta sonunu rahat bir şekilde geçirebilmeli. Ayrıca; düğün konvoyları da trafiği tehlikeye atıyor. Bazen iki şeridi de kapatarak ilerliyorlar. Hem salgın hem de trafik güvenliği nedeniyle konvoy yasağı devam ediyor” diye konuştu.

Bu haber 2174 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Düğün sahibi
  2 ay önce
  Çankırıyı çok basite almışlar. Yıllardır geleneğimiz düğün, saz, konvoyu iptal ediyorlar. Bu Çankırı'nın Belediye başkanı, milletvekilleri, kaymakamları yok mu? Sayın Belediye Başkanım benim 2 yıldır sevinçle beklediğim düğünüm iptal oldu, siz sessiz kalmaya devam edin. Bir daha ki seçimde her şey güzel olacak. En azından halkımızı adetlerimizi bilen birileri olur İnşallah.
 • Çankırılı vatandaş
  2 ay önce
  Bu sokak düğünlerine gelen düzenlemeyi vatandaş olarak sonuna kadar destekliyorum sayın valimiz. Bunun ile birlikte büyük otelin arka bahçesinde yapılan düğün ve/veya çalgılı törenlerden de rahatsız oluyoruz. Koskoca otel ses yalıtım duvarı mı yapıyor ne yapıyor tedbirini alsın. Şehrin ortasında kalmış bir bina birçok mesken var etrafında burada bu şekilde gürültü kirliliği yapması uygun değil kanaatindeyim. Bu işe de bir çözüm bulunmalı. Saygılarımla....
 • hakan
  2 ay önce
  bende vali beye soruyorum bu müzisyen sanatçılar ne ekmek yiyecek pandemiden dolayı sıkıntı çektiler. konseri de yasaklayın o zaman madem düğün yasak kimsenin ekmeğiyle oynamayın vali bey.
 • Ramazan
  2 ay önce
  Bazı arkadaşlar demiş ki basit bir nikah sonrada iki dans bir oyun havası. Tamam. zannediyor ki.. bunlar olunca bir yuvaya lazım olacak olan ev eksiği gediği giyimi kuşamı bunlar olmayacak gelin evinden damat evinden günlük kıyafetiyle gelip basit bir nikahla iş bitecek zannediyor . Konu burda sokak düğünü iken vatandaş komple düğünü yasaklamalı diye düşünüyor. Kent kültüründe yüksek ses keyfe keder değil bi çiftin evlilik akdinin mutluluğunu güle oynaya sevdikleriyle beraber geçirmesidir. Bizim kentimizde yıllardan beri sokak düğünü vardır. Bu eski bi şehir olan çankırı ikende şimdide. Hastamıza yaşlımıza çalışanımıza nöbetten gelip istirahat etmek isteyenimiz-ede saygımız sonsuz. Ama şu bir gerçek Çankırılı kendisininde birgün düğün yapacağını bilir ve düğün yapacak olanların bu akdine saygı duyar tabi belli bir zaman çerçevesi içerisinde. Son sözüm şu. Bu tür bir yasağın gündeme gelmesinde parmağı olanlar ya Çankırılı değil yada gerçekten kültürümüzü sevmeyip unutturmaya çalışanlardır.
 • erkan er
  2 ay önce
  Ramazan kardeşim benim yazdığımı iyi okumamışsın maddi durumun iyi ise yap düğününü valiliğin müsade ettiği şartlarda yazdığımda ne var paranı çar-çur etme kimseye yaranamazsın afferim iyi düğün yaptın demezler kusur ararlar maddi durumun iyi değilse birde borçla düğün yapıyorsan vay haline hem sen hem ailen sıkıntı çekersin bu yüzden iki kere düşün derim benim tanıdığım arkadaşım gündüz asgari ücretle korgunda çalısıyor yemeğı yedikten sonra baska işe çalışmaya gidiyor düğün borcu bitsin diye hesap yapıyor
 • 18 li
  2 ay önce
  Belediyelerin nikah salonları bedava değil mi. Parası olmayan gitsin dünya para harcayıp israf yapacağına nikahtan alıp götürsün eşini. İnanın sonu hep aynı bitiyor. Hangi çağda yaşıyoruz sokakta bağıra çağıra düğün mü olur Allah aşkına. Hele bir de düğün magandaları var ki çatır çatır ateş edip bir çok ölüm ve yaralanmalara sebebiyet veriyorlar ki aman kalsın. Hıristiyanlar Kilisede nikah kıyıyorlar biz Müslümanlar ise gazinolarda. Gidin siz de Camilerde kıyın nikahı da evlilik gibi kutsal bir olay kutsal bir işle başlasın hiç olmazsa.
 • ALİ
  2 ay önce
  Aç tokun halinden anlamaz vali beye sorun bakalım hayat pahalılaştı. madem sokak düğünü yasak o zaman valilik salon masraflarına destek çıksın.
 • Celik
  2 ay önce
  Sayın valimiz doğru söylüyor Hiç kimse gece 24'e kadar müzik sesi dinlemek zorunda değil tüm mahalleye zorla müzik dinlelettiriyorlar