ÇAYASAD Yazarlık Okulu Açılıyor

Yazarlık okulu ortaöğretim kurumlarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile eğitim kurumlar dışındaki başvurularda Çayasad’ın sosyal medya hesaplarındaki iletişi adreslerine 8 Mayıs 2021 tarihi mesai bitimine kadar gerçekleştirilecek.

ÇAYASAD Yazarlık Okulu Açılıyor
26 Nisan 2021 - 12:09 - Güncelleme: 26 Nisan 2021 - 12:14
Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD tarafından 15-20 yaş arasındaki edebiyata ve yazmaya ilgi duyan gençlerimizin bu yeteneklerini geliştirme amacı ile düzenlediği ÇAYASAD Yazarlık Okulu yakında çalışmalarına başlayacak.

Çayasad gençlik eğitim birimi ve strateji geliştirme birimince alt yapısı oluşturulan çalışma İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de destek vermesiyle ilimiz ortaöğretim kurumları ile üniversitede okuyan birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini kapsamakta.

Çalışma Çayasad başkan yardımcısı Yüksel Arslan, gençlik eğitim birimi sorumlusu Mehmet Akif Demirelli ve rehber öğretmen Zeynep Kırkpınar koordinesinde gerçekleştirilecek. Yazarlık okuluna müracaat eden veya katılımcı gençler öncelikle ön bir değerlendirmeye alındıktan sonra çalışma gurubu oluşturulacak. Çalışma grubunda yer alan gençler ulusal veya uluslar arası alanda tanınmış yazar, şair ve akademisyenlerden eğitim alacaklar. Eğitimler pandemi sebebi ile online gerçekleştirilecek. Çalışma grubunda yer alan öğrenciler öncelikle “edebi yazı türleri ve yazım teknikleri“ konusunda genel bir eğitim aldıktan sonra “öykü, masal, deneme, biyografi, şiir ve gezi yazıları” türünde alanında tanınmış yazar ve şairler tarafından her alanda en az farklı tarihlerde üçer oturum eğitim alarak atölye çalışmaları yapacaklar.

İlk oturumların edebi türün genel nitelikleri ile ilgili olduğu eğitimden sonra diğer oturumlarda gençlerin yazdıkları eserler üzerinden değerlendirme çalışmaları yapılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çayasad başkanı Murat Yldırım “gençlerimizin edebiyat alanındaki yeteneklerinin gelişimlerine katkı sunmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çok önemli bir çalışmadır. Çayasad çeyrek asra yakın tarihinde Çankırı'da kalıcı çalışmalara imza atmış köklü bir STK olarak yine önemli bir çalışma gerçekleştirmektedir. Bu çalışma ile edebiyata ve yazmaya ilgi duyan gençlerimiz gerçekten kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş olacaklardır. Gençlerimiz bu çalışma ile eserlerini okudukları yazar ve şairlerle birebir çalışma fırsatı da bulacaklardır. Bu çalışmada yer alan yazar, sanatçı ve akademisyen hocalarımız başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürümüz Muammer Öztürk bey,e, çalışmayı yürütecek olan Yüksel Arslan, Mehmet Akif Demirelli, ve Zeynep Kırkpınar hocamıza çok teşekkür ediyorum” dedi.


Yazarlık okulu ortaöğretim kurumlarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile eğitim kurumlar dışındaki başvurularda Çayasad’ın sosyal medya hesaplarındaki iletişi adreslerine 8 Mayıs 2021 tarihi mesai bitimine kadar gerçekleştirilecek.

Bu haber 2581 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum