Çınar Ağaçlarını Budamanın Zamanımıydı? (Özel Haber)

Çankırı, Cumhuriyet Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Sokak’ta bulunan Çınar ağaçları neden budandı. Budamaya bu mevsimde gerek varmıydı?

Çınar Ağaçlarını Budamanın Zamanımıydı? (Özel Haber)
10 Aralık 2019 - 14:20

Çankırı, Cumhuriyet Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Sokak’ta bulunan Çınar Ağaçları Budanınca Ortalık Kel Ali'nin Bağına Döndü!

 

Konuya objektif ve tarafsız bir İnternet Medyası olarak baktığımızda aklımıza, fikrimize danışarak, “Baharı bile beklemeden, kışın soğuk havalarında yüzlerce kuşun tünediği Çınar ağaçlarını budayarak onların yaşam alanını zora sokulmuştur.” İfadeleri aklımızda soru işareti bıraktı.

 

Çankırı’da Necip Fazıl Kısakürek Sokak’ta bir marketin ve bazı kaldırımlar üzerinde bulunan birkaç tane Çınar ağacı budama adına mı, yoksa budama kisvesi altında, kışlık odun çıkarma, gayretine mi gidinildi veya esnaflarımız istedi diye mi bu kış gününde bu ağaçlar budanmaya alındı?

 

Ağaç budama kisvesi altında, kışlık odun çıkarma, güzelim ağaçları rezil edip, telgraf direği gibi sipsivri bırakıp, ağacın doğal dengesini bir insan ömrü içinde zor toparlanacağı şekilde bozma ahlaksızlığıdır.

 

Ne yazık ki, çoğu kimse ne olup bittiğinin farkında değil, hiçbir yerde yazılıp, söylenmiyor, muhtemelen esnaf olan bir kaç kişi de "aa, ne iyi, belediyemiz ağaçlara bakım yapıyor" diye seviniyor. Hayır, ağaçlara bakım falan yapılmıyor, resmen gözümüzün önünde kuşların pisliği rahatsızlık veriyor diye çınarlar fotoğrafta görüldüğü şekilde kesiliyor, çeki çeki de oduna dönüştürülüyor.

 

Eminiz ki birkaç esnaf istedi diye bu işler başımıza geliyor. Belediyede gelen talep doğrultusunda görevini yapıyor. Suçlu aramıyoruz ama; ağaç budamanın bir adabı vardır. Ağacın şekilli büyümesini sağlayacak şekilde, güçlü dallarının beslenmesini azaltacak çelimsiz dallar kesilir. Etrafınıza bir bakın, güzelim yıllanmış ağaçların koca koca dalları kesiliyor, geriye bir tek gövdesi bırakılıyor. 

 

Kimse sesini çıkarmıyor, sanılıyor ki, ağaç budanıyor. Hayır efendim, birkaç kişi istedi diye bu çınarlar kesiliyor. Bu budama olayı nedir gerçekten anlamıyorum. Ağaçları kendi kendilerine bıraksak mesela ne oluyor?, Budamayınca başımıza nasıl bir felaket geliyor?

 

Özellikle çınar ağaçlarının Türk toplumu ve Osmanlı Devleti için ayrı bir değeri vardır. Çınar ihtişamlı ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Bu haliyle geçmişle gelecek arasında bir bağ kurduğuna inanılır.

 

Olaya objektif ve tarafsız bakan bir kişi olarak “Yaşlanan çınar ağaçlarının içten içe kuruduğunu ve oyulduğunu, bunun da insanlar ve araçlar için büyük tehlike olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Müdahale etmediğimiz taktirde olumsuz iklim koşullarından dolayı ağaçlar gövdeyi taşıyamaz ve yıkılır. Şehir yaşayan bir organizmadır. Kaldırımdaki ağaçların, orman ağaçları gibi rastgele büyümesine müsaade edilmez. Çınar ağaçları da yaşlandıkça içleri çürüyen bir bitkidir. Daha önce budama yapılmış, ancak ilaçlı macun sürülmediği için ağaçlar kurumuş. Bu ağaçların çevreye zarar vermemesi için 10 yılda bir gençleştirme budaması yapmak, kesilen yerlere ilaçlı macun sürmek zorundayız." 

 

Konu ile alakalı bir açıklama gelirmi, gelmezmi bilmiyoruz ama; özel haberimize kulak verenlerin, verecek olanlarında aramızda olduğunu biliyoruz. Saygılarımızla.

 

 

 


Bu haber 4531 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum