Bir Araya Gelerek Hasret Giderdiler

1975 – 1980 yılları arasında Çankırı’da eğitim enstitüsünde okuyanlardan yaklaşık 50 kişilik grup, hafta sonu düzenlenen programda bir araya gelerek hasret giderdi.

Bir Araya Gelerek Hasret Giderdiler
28 Haziran 2022 - 21:53 - Güncelleme: 28 Haziran 2022 - 22:00
Hasret Giderdiler

1975 – 1980 yılları arasında Çankırı’da eğitim enstitüsünde okuyanlardan yaklaşık 50 kişilik grup, hafta sonu düzenlenen programda bir araya gelerek hasret giderdi.

Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilen etkinliklerde 44 yıl sonra ilk defa buluşan dönemin arkadaşları anlamlı programa katılmaktan dolayı mutluluk duyduklarını aktardı.


Çankırı’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezen heyet, Büyük Otel’de akşam yemeğinde buluştu. Programa Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 24, 25 ve 26’ncı dönem Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ile davetliler katıldı.

“Çankırı Eğitim Enstitüsü Buluşma Programı” ilgili bilgi veren programı düzenleyenlerden Osman Çiçek, “Çankırı Eğitim Enstitüsünde 1975 - 1980 yılları arasında eğitim hayatımızı sürdürürken dönemin şartları bizleri yurdumuzun çeşitli yerlerine savurdu. Çok acılar çektik, çok bedeller ödedik. Bir daha hiç yanana gelemedik. 20’li yaşlardayken gönül dünyamızda mayalanan memleket sevdasıyla dört elle sarıldık hayata. Aradan uzun yıllar geçti. Çileli de olsa okulumuzu bitirdik. Değişik meslek alanlarında çalıştık. Büyük çoğunluğumuz öğretmenlik mesleğini en güzel şekilde yurdumuzun en ücra köşesinde icra etti. Çoluk çocuğa karıştık. Yaşımız ilerledi, büyük çoğunluğumuz emekli oldu. Şu anda en küçüğümüz 60 yaşında. Şimdi ise 44 yıl sonra bu platformda bir araya gelmeyi başardık. Yıllarca kader birliği yapmış bizlerin, ahde vefa göstererek bu platformda bir arada olması çok anlamlı. Bu anlamlı birliktelik birçok durum ve şartta beraber hareket etmeye ve güzel işler yapmaya vesile olacaktır.” dedi.

Çiçek, şöyle devam etti: “Bu duygularla WhatsApp grubumuzu kurduk. Daha sonra geniş kitlelere ulaşmak için Facebook ta Çankırı Eğitim Enstitüsün de İZ bırakanlar adı ile sayfamızı açtık. Çankırı Eğitim Enstitüsü WhatsApp grubumuzun şu anda 115 üyesi var.

Tespit edebildiğimiz 71 arkadaşımız ahirete irtihal etmiş. Ahirete irtihal eden arkadaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun.

Onlar için hatim duası yaptık. Hatim duasına katılarak cüzleri okuyan arkadaşlarımıza ve hatim duasını yapan Fikret Özmen hocama teşekkür ederim.


Memleketin dört bir yanından sadece dostluk ve vefa için yola revan olan yiğit, dönem arkadaşlarıma, saygı değer öğretmenlerimize, türlü zorluklara rağmen bu buluşmaya katıldıkları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizleri 44 yıl aradan sonra bir araya getiren buluşturan, bir ve beraber eden Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürler olsun. Bizlere destek olan Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’e teşekkür ederim. Davetimize icabet eden 24.25 ve 26. Dönem Çankırı milletvekili, okul arkadaşımız Hüseyin Filiz’e de çok teşekkür ediyorum.”

24, 25 ve 26’ncı dönem Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de, programa katılmaktan ve dönem arkadaşlarını görmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Sizlere ve Osman Çiçek hocama çok teşekkür ederim bu programdan dolayı. Ben 1976 – 1978 yıllarında okumuş bir kardeşinizim.

Okulumuz 1978 yılında hükümetin değişmesiyle kapanmıştı. Ben sonra Balıkesir’de 2 yıl daha tamamlamaya çalıştım. Rabbim bizlerin birlikteliğini bozmasın. Öğretmenlik hiç yapmadım ben, diplomayı aldım ama. Babam sanayiciydi. Babam sanayici olmamı istiyordu. İş hayatımızda uzun yıllar çalıştık. 2011 yılında da milletvekili olduk. Öğretmenler, avukatı doktoru, subayı, hakimi, öğretmen yetiştiriyor. Sizin eserleriniz bunlar.  Sizler bu eserlerinizle övünmelisiniz. Hepinize hayırlı ömürler diliyorum. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen Başkan Esen ise şunları söyledi:

“Bu programa gelen değerli büyüklerimize hoş geldiniz diyorum. Böyle bir etkinlikten dolayı, birlikteliğiniz, beraberliğiniz ve sıhhatiniz bozulmasın. Sizin döneminizdeki muhabbet, arkadaşlık çok güzelmiş. Her zaman mezun olanlar bu birlikteliği yaşamak istemiştir ama çok zor bunu yapmak. Çankırı’ya büyük bir örnek oldunuz. Hepinizi tek tek tebrik ediyor ellerinizden öpüyorum. Sizleri burada bir arada görünce duygulanmamak elde değil.”

Konuşmaların ardından katılımcılar da kendilerini tanıtarak, uzun yılların hasretini sohbet ederek giderdi.

Bu haber 2135 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum