Çankırı'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Çankırı'da program düzenlendi.

Çankırı'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
29 Ekim 2020 - 17:03 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 - 21:48

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Yaranlar, Şehitler Diyarı Çankırı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla anıt alanına çelenk sunularak kutlamalara başlandı.

29 Ekim Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Çankırı'da program düzenlendi. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediye Başkanlığı ve İl Garnizon Komutanlığı çelenkleri sonrasında Anıt Alanında saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Daha sonrasında Karatekin Parkı'nda açılan "Kurtuluş Savaşımız" konulu fotoğraf sergisi ziyaret edildi.

40 fotoğraf ve 2 haritanın yer aldığı sergiye Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve ilgililer katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü münasebetiyle Çankırı Valiliği'nde program düzenlendi.

Valimiz Abdullah Ayaz, tebrikleri kabul etti.

Saat 11.00’de başlayan tebrikat törenine Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Uğur Bay, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Arı, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Şahin Bayhan, Akın Karagöz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Özel Harekat Polis Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Özge, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, şehitlerimizin aileleri ve Gaziler katıldı.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz: "Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir"

Düzenlenen program kapsamında Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, gelen tebrikleri kabul etti. Daha sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Vali Ayaz, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir. Cumhuriyetin kuruluşu aslında asil bir milletin şahlanışının küllerinden yeni doğuşunun nişanesidir. Yaklaşık 100 yıl önce onca yokluk içinde verilmiş büyük bir mücadele kazanılış büyük bir zafer sonrasında kurulmuş olan Cumhuriyet bizlere ve hali hazırda sizler, çalışma arkadaşlarımıza emanet edilmiş durumda. Tabii ki bundan sonra dönemde bizlere düşen Cumhuriyetin bugünlere gelmesinde emeği geçenler olduğu gibi elimizden gelenin en iyisini el birliği içerisinde daha güzel günlere daha müreffeh günlere gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle muasır medeniyetler düzeyine hep birlikte ulaşmak ve ötesini gerçekleştirmek olacaktır. İnşallah devletimiz emin adımlarda 2023 hedeflerine hep birlikte yürümekte. Bizler de bu yürüyüşün bir parçası olmaktan gurur duymaktayız" dedi.

"Dünyayı iyi okuyan nesiller yetiştirmek bizim en büyük önceliğimiz"

Gençliğin öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden Ayaz, "Bizlerden daha iyi, daha donanımlı, geleceğe daha hazır, dünyayı daha iyi okuyan daha iyi uyumlu ülkemizin kültürünü, milletini, maneviyatını ayağının biri Anadolu'da diğeri dünyanın her ucuna basan nesiller olarak yetiştirmek de bizim en büyük önceliğimiz. Ama bizim gençlere güvenimiz tam inşallah gençliğin Cumhuriyeti kuran ve bugünlere gelmesini sağlayan canıyla, kanıyla, malıyla emeğiyle mücadele ortaya koyan nesillere layık bir şekilde devletimizi güzel yarınlara taşıyacaktır. Hem dünyanın hem ülkemizin zor günlerden geçtiği bu dönemde Cumhuriyetin kuruluşunun 97'nci yılına ulaşmanın haklı gururunu taşıdığımızı ifade etmek istiyorum. Tüm hemşehrilerimizin bayramını tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşma sonrasında kurum ve sivil toplum kuruluşlarınca araç korteji düzenlendi.

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları çerçevesinde bu akşam saat 18.30’da Fener Alayı gerçekleştirilecek.

Yağan Yağmura Rağmen Fener Alayı

Çankırı’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı gerçekleştirildi.

Valilik tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamındaki fener alayı, yağmur altında Fuar Yolu mevkisinden başladı. Yürüyüşe katılan vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile Anıt Alanı'na kadar yürüdü.

Vali Abdullah Ayaz, yürüyüş sonunda vatandaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etti. Yürüyüşe Vali Ayaz'ın yanı sıra Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak ile protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
 


Bu haber 3808 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum