Çankırılı Yazar Figen Yaman Çoşar'a Büyük Ödül

“2023 Necip Fazıl Çocuk Edebiyatı Ödülü” sahibi Çankırılı hemşehrimiz Figen Yaman Coşar oldu.

Çankırılı Yazar Figen Yaman Çoşar'a Büyük Ödül
03 Ocak 2024 - 18:37 - Güncelleme: 03 Ocak 2024 - 18:41
Çoşar’a Büyük Ödül

“2023 Necip Fazıl Çocuk Edebiyatı Ödülü” sahibi Çankırılı hemşehrimiz Figen Yaman Coşar oldu.

Necip Fazıl Kısakürek'in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla verilen "2023 Necip Fazıl Ödülleri", İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende takdim edildi. Programda Çankırılı yazar Figen Yaman Coşar "Necip Fazıl Çocuk Edebiyatı Ödülü"ne layık görüldü. Coşar, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende konuşma yapan Coşar, “Çankırı İmam Hatip Ortaokulu’nda Necip Fazıl ile beni tanıştıran, Mehmet Ülgünar öğretmenim burada. Bana çile şiirlerini ezberlettiği zaman, bir gün yine Türkçe öğretmenim bana bir şiir yazdırmıştı, onu benden habersiz bir yarışmaya göndermiş. Gönderdiği yarışma TBMM’nin açtığı bir yarışma ve 1 yıl sonra Türkiye çapında birincilik ödülü aldı şiirim. Fakat o gün TBMM’de ödül almaya davet edilmedim, bir İmam Hatip öğrencisi olarak. Ödülüm okula gelmişti.

Bundan hiç gocunmadım. Çünkü biz Necip Fazıl’ın başı dik çocuklarıydık. Bugün burada milletin kendi hür iradesiyle seçmiş olduğu bir Cumhurbaşkanının karşısında, 34 yıl sonra bir ödül alıyorum ve bununla gurur duyuyorum. İnşallah yazdığımız hikayeleri bütün çocuklara ulaştırabiliriz. Ödülümü anneme ve beni yetiştiren, emeği geçen öğretmenlerime ithaf ediyorum. ” dedi.


Figen Yaman Coşar Kimdir?

Türk edebiyatının çocuklara yönelik özgün eserleri ve yaratıcı projeleriyle adından sıkça söz ettiren bir yazar olarak öne çıkıyor. 1975 yılında Çankırı'da doğan ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun olan Coşar, ulusal televizyon kanallarında çocuk programcılığı ve senaristlik gibi kilit rollerde görev alarak çocukların dünyasına dokunuyor. Aynı zamanda çocuk kitapları alanında da başarılı eserlere imza atan yazar, "Evrendeki Son Hazine" adlı kitabıyla ödüller kazanmış ve Türk çocuk edebiyatına önemli katkılarda bulunmuştur. Yazma tutkusunu sürdüren Figen Yaman Coşar, edebiyat dünyasında çocukların hayal gücünü besleyen bir soluk olmaya devam ediyor.

Bu haber 4417 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Tuncay Hoca
  3 ay önce
  Çankırılı yazar hanımefendi tanıtılırken özellikle Çankırı İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu yazılmalı idi. Aralarda geçiyor ama tanıtım kısmına muhakkak yazılmalı ve başarının mimarı olan okul adı zikredilmeli idi.Bir kasıt olmadığına inanıyor yalnızca gözden kaçtığını varsayıyorum Sayın Çelik.Çankırılı yazar kızımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.Vesselam...
 • mehmet ali
  3 ay önce
  Hemşehrimizi kutluyorum