Çankırı Belediyesi Halk Oyunları Kurs Çalışmaları Başladı

Belediye İş Merkezi Yâran Evi’nde yapılan çalışmalar, yöresel ezgiler eşliğinde Çankırı’ya ait folklorik hareketler ile başladı.

Çankırı Belediyesi Halk Oyunları Kurs Çalışmaları Başladı
26 Kasım 2021 - 10:19 - Güncelleme: 26 Kasım 2021 - 10:24
Çalışmalar Başladı

Çankırı Belediyesinin, folklor geleneğini nesilden nesile aktaracak Yöresel Halk Oyunları Kurs çalışmaları başladı. 10-14 yaş arası 16 kişiden oluşan Kız Kına Ekibi, folklorik figürler ile tanıştı.

Belediye İş Merkezi Yâran Evi’nde yapılan çalışmalar, yöresel ezgiler eşliğinde Çankırı’ya ait folklorik hareketler ile başladı. Öğrencilere ilk ayak figürleri, Çankırı'nın Çerkeş ilçesi Hacıbey köyünde yaşanmış bir olay üzerine yazıldığı bilinen “Pencerenin Altında da Zerdali Dalı mısın?” türküsü eşliğinde öğretildi.

Kentin kültürel potansiyelini ortaya çıkarmak ve sahip olduğu kültürel mirası yaşatmak için farklı alanlardaki çalışmalar ile çocukları ve gençleri bir araya getirmek istediklerini belirten Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Çocuklarımız yaşadıkları kentin kültürünü yakından tanısınlar, içine dâhil olsunlar, sevsinler ve geliştirsinler. Bunu sağlarken de çocuklarımızı sanat ile buluşturmak ve sosyalleşmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Halk oyunları topluluğumuz çalışmalarına yeni başladı. Çok hevesliler. Çalışmaları ilerledikçe ekibimizi birçok yerde gururla izleyeceğiz. Ben de en az aileleri kadar merakla bekliyorum.” dedi.

Bu haber 1854 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum