İlimiz Valiliği, Garnizon Komutanlığı Ve Halkın Belediyesinden Şanına Yakışır 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ diyoruz. 29 Ekim bizim en büyük milli bayramımızdır. 29 Ekim kırmızı çizgimizdir.

İlimiz Valiliği, Garnizon Komutanlığı Ve Halkın Belediyesinden Şanına Yakışır 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
30 Ekim 2019 - 21:20 - Güncelleme: 02 Kasım 2019 - 23:24

İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşku İle Kutlandı

 

Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ıncı yıl dönümü kutlamaları, 28 Ekim 2019 Pazartesi günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çelenk töreninde Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen tarafından Anıta çelenk bırakıldı.

 

Törene Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, AK Parti İl Başkanı Av. Abdülkadir Çelik, siyasi parti il başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, subaylar, polisler, STK Temsilcileri, basın mensupları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Çelenk töreninin ardından Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi’nde “Kurtuluş Savaşımız” konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergide, Kurtuluş Savaşımızı anlatan, daha önce hiç görülmemiş çok sayıda yeni fotoğraflar da yerini aldı.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü Çankırı’da coşkuyla kutlandı.

 

Kutlamalara Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muhammed Nuri Öner, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner ve Şahin Bayhan, Vali Yardımcısı Vekili Akın Karagöz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, daire müdürleri, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İlhan Tekin, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan Çakır, öğrenciler ve yüzlerce vatandaş katıldı.

 

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulü ve Cumhuriyet Bayramı Kabul töreninden sonra etkinliklere Milli İrade Meydanı’nda devam edildi.

 

Etkinliklerde ilk olarak Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç ile Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra başlayan program Valimiz Aktaş’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün; "Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun yönetim, Cumhuriyet yönetimidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetin kuruluşunun, 96. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu bugün bir kez daha yaşadıklarını ifade ederek, “Meşakkatli bir kurtuluş sürecinden, yokluklar içerisindeki aziz milletimizin kararlı ve cesur duruşu sayesinde zaferle çıkılmıştır. Esaret altında yaşamayı kabullenmeyen Türk halkının, Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandırması, çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, büyük fedakârlıklarla yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda, milletin iradesini temsil eden Cumhuriyet yönetimine geçilmiştir. Böylece milletin kendi geleceğini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şekli benimsenmiştir. Egemenlik, kayıtsız şartsız milletin olmuştur! Milletimiz 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte, bağımsızlık anlayışından ve kendi kültüründen taviz vermeden, modern dünyanın insanlığa sunduğu imkânlardan, azami derecede yararlanma yolunda büyük bir hızla ilerlemiştir. Geçen 96 yılda, Cumhuriyetimizin değerleri, necip milletimiz tarafından derinlemesine sahiplenilmiştir. Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, çalışkan ve müteşebbis insan kaynağı ile dünyada saygın bir konum kazanmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Aziz Türk Milletinin ve Çankırılı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Vali Aktaş’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Daha sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapılarak Çankırı’nın kültürel değerlerinden olan Yâran gösterisi, Ahi Yaran Derneği Yaran Ekibi tarafından sahnelendi. Gösterilerden sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Kutlamalar sonunda öğrenciler, esnaflar ve Mehmetçiklerimizin tören geçişi yapıldı.

 

Çankırı'da 29 Ekim Fener Alayı Düzenlendi

 

Kutlama programları çerçevesinde saat 18:29’da kucaklama taşından anıt alanına kadar fener alayı gerçekleştirildi. Yürüyüşe Çankırı Valisi Hamdi Bile Aktaş, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Başsavcısı Mustafa çakmak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında akşam Kucaklama taşı mevkiinden Atatürk Anıtı’na kadar düzenlenen fener alayı gerçekleştirildikten sonra kutlamalar sona erdi.

 

Yıllardır Özlenen Bir Cumhuriyet Bayramı Kutladık!

 

Harikasın Çankırı’m. Milli Bayramlarımızı Özlemiştik

 

Çankırı, son yılların en görkemli Cumhuriyet Bayramı’na tanıklık etmiş oldu.

 

Katılım Cumhuriyete yakışır düzeyde oldu. Çankırı’da özlenen görüntülere şahitlik etmenin gururunu yaşayarak, “İşte şehitler, yaranlar diyarı Çankırı insanı bu olmalı dedik; yıllardır bayram kutlamalarıyla ilgili yazıp çizdiklerimizle de haklılığımız kendisini göstermiş oldu. Renkli görüntülere sahne olan Belediye Meydanının da bundan böyle resmi bayramları kaldıramayacağını, alanın dar geldiğini gözlemledik.

 

‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ diyoruz. O yüzden bu büyük millet cumhuriyet ve demokrasi deyince bir olur, bütün olur. Biz biliyoruz ki 29 Ekim bizim en büyük milli bayramımızdır. 29 Ekim kırmızı çizgimizdir. 29 Ekim, özgürlüğe ve eşitliğe inanan, birlikte ve kardeşçe yaşamayı hedefleyen bu milletin en değerli, en anlamlı, en milli günüdür. 29 Ekim bizim birliğimizin, kardeşliğimizin, hep birlikte var oluşumuzun bayramıdır.”

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “Kutlamalara yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Kutlamaya katılan vatandaşlarımızda organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 3539 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum