İslam'da Sporun Yeri Ve Önemi Konferansına Tüm Halkımız Davetlidir

Çankırı SerGenç tarafından yürütülen Genç, Yaşlı, Engelli Elele Hayata Sporla Gülümse "İslam’da Sporun Yeri Ve Önemi" Konferansına Tüm Vatandaşlarımız Davetlidir.

İslam'da Sporun Yeri Ve Önemi Konferansına Tüm Halkımız Davetlidir
16 Kasım 2021 - 21:21 - Güncelleme: 16 Kasım 2021 - 21:30
Çankırı SerGenç'ten Davet

Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığı Tarafından Desteklenen; Çankırı SerGenç tarafından yürütülen Genç, Yaşlı, Engelli Elele Hayata Sporla Gülümse "İslam’da Sporun Yeri Ve Önemi" Konferansına Tüm Vatandaşlarımız Davetlidir.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Zeki Taş hocamız tarafından 04 Aralık 2021 Cumartesi günü saat 13:30’da Çankırı 100 Yıl Kültür Merkezinde İslam’da Sporun Yeri Ve Önemi adlı Konferans verilecektir. Halkımıza duyurulur.


İslâm dini, insanın hem ruh hem de beden sağlığını önemseyen, dolayısıyla ruh ve beden eğitimine değer veren, bu konuda birçok hüküm belirleyen bir dindir.

Buna göre insanın ruh eğitimi ve sağlığı önemli olduğu gibi, beden sağlığı ve beden eğitimi de oldukça önemlidir. Bu çalışmada özel olarak beden eğitimi konusunda İslâmî kaynaklarda geçen bilgileri bir araya getirerek İslâm dini açısından sporun önemini ve spor ahlâkı incelenmiştir.

Bu açıdan bakıldığında İslâm’ın temel iki kaynağı olan Kur’an ve Sünnet, Müslümanları spora çeşitli sebeplerle teşvik etmiştir. Bu sebepler arasında Müslümanların ibadetlerine ve diğer görevlerine kuvvetli bir istekle sarılmalarını sağlamak, onlara daha güçlü olma yollarını göstermek, beden sağlığını temin etmek, öte yandan Müslümanların İslam topraklarının savunmasına topyekûn hazırlıklı bulunmalarını teşvik etmek vb. sebepler sayılabilir.

Bundan dolayı Müslümanlar, Asr-ı saadetten itibaren Hz. Peygamber (s.a.s)'in tavsiye ettiği sporlardan atıcılık, binicilik, güreş vs. sporlarla meşgul olmuşlardır.

Bu spor faaliyetlerini ferdî olarak veya toplu halde seyretmek, kazananları ödüllendirmek şeklinde faaliyetler de olmuştur. Günümüz dünyasında spor kavramı, diğer birçok alanda olduğu gibi hızlı bir değişime uğramış ve kendisi ile birlikte kendisine bağımlı birçok alanı da değişime uğratmıştır. Sporun tarihsel süreç içerisinde toplumla çok güçlü ve gizli bir yakınlığının olduğu bilinen bir gerçektir.Bu haber 1336 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mustafa arslan
    2 ay önce
    bu konferansın yerine spor yapmayı öğretmek daha verimli olurdu. her şeyi islama bağlayacağız diye kafayı yedik.