İstiklal Yolu'nun Önemli Duraklarından Biri Olan Kıyısın Köyü

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Kur’an tilaveti yapılan duanın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

İstiklal Yolu'nun Önemli Duraklarından Biri Olan Kıyısın Köyü
03 Kasım 2022 - 23:45 - Güncelleme: 03 Kasım 2022 - 23:51
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün 13’üncüsü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kurtuluş Savaşımızda silah ve mühimmatların Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden alınarak, cepheye ulaştırıldığı yolun Çankırı sınırları içerisindeki kısmında her yıl düzenlenen İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne Valimiz Abdullah Ayaz ve eşi Hanımefendi Melike Ayaz, Milletvekilimiz Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve eşi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve eşi, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, daire amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üçoluk Jandarma Karakolu mevkiinden başlayarak İstiklal Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Kıyısın köyünde sona eren yürüyüşün ardından Kıyısın köyünde anma töreni gerçekleştirildi.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Kur’an tilaveti yapılan duanın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi ile Milletvekilimiz Salim Çivitcioğlu’ndan sonra konuşma yapan Valimiz Abdullah Ayaz, Amasra maden faciası nedeniyle programın iki hafta ertelendiğini ifade ederek “Ben tekrar Amasra maden faciasında hayatını kaybetmiş olan tüm işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Bugün inşallah burada, istiklale giden yolda, çok büyük emeklerin, gayretlerin sarf edildiği ve dün büyük bir coşkuyla idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümüne büyük katkı sunmuş olan İstiklal Yolu’nda bir aradayız. Bugün bizleri burada bir araya getiren Cenab-ı Hakk’a hamd olsun. İnşallah bu programı her yıl daha genişleterek, daha geniş bir katılımla, özellikle genç kardeşlerimizin bizlere eşlik etmesiyle, bu vatanın bugünlere nasıl geldiğini, nasıl emekler sarf edildiğini, biraz önce yaklaşık bir buçuk saat süreyle yürümüş olduğumuz bu yolda kağnılarla İnebolu’dan alınmış olan cephanenin cephe hattına dedelerimizin, bacılarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleri ve gayretleriyle nasıl ulaştığını anlatmaya gayret edeceğiz. Bu ruhu, İstiklal’in ruhunu inşallah gelecek nesillere aktarmak bizim en büyük vazifemiz olacak.

Vatanımız bu günlere kolay gelmedi. Büyük bir başarıya imza atıldı. Bu da insanlarımız emek emek, ilmek ilmek işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah bundan sonra önümüzdeki yüzyılı, Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan genç kardeşlerimiz inşa edecek ve bizden sonraki nesillere çok daha güzel bir Türkiye’yi, bugünü bize geçmişlerimizin bıraktığı gibi bırakacaklar. Ben buna inanıyor ve gençlerimize olan güvenimi bir kez daha tekrar ediyorum.

Katılımlarınız için, bizleri bugün burada yalnız bırakmadığınız ve bize bu coşkuyu yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyor, ev sahipliği için Kıyısın köyümüze, Sayın Muhtarımıza, İhtiyar Heyetine ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyor sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliğince Mehter gösterisinin ardından Çelik Kanatlar Uçuş Gösterisi sunuldu.

İstiklal Yolu etkinlikleri ve Kıyısın köyündeki tören, yemek ikramının ardından sona erdi.

Bu haber 2208 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum