Kurşunlu Adalet MYO Kapatıldı

YÖK aldığı kararla aralarında Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu’da olan çok sayıda Adalet Meslek Yüksekokulunu kapattı.

Kurşunlu Adalet MYO Kapatıldı
06 Aralık 2023 - 23:05 - Güncelleme: 06 Aralık 2023 - 23:09
Kapatıldı

YÖK aldığı kararla aralarında Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu’da olan çok sayıda Adalet Meslek Yüksekokulunu kapattı.

5 Aralık tarihinde yayımlanan YÖK kararı çerçevesinde Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda adalet sisteminin günümüzdeki personel ihtiyacı da göz önünde bulundurularak Adalet Meslek Yüksekokulları ile adalet programlarının kapatılmasında karar kılındığı ifade edildi.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 23 Kasım 2023 tarihli toplantısından çıkan meslek yüksekokulları ve programları hakkında karar çerçevesinde Aralarında Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin de bulunduğu toplamda 42 üniversitede bulunan Adalet Meslek Yüksekokullarının kapatılmasına karar verdi.

Alınan kararda; “Yükseköğretim kurumları bünyesindeki ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ önlisans programları dönüştürülerek ‘Mahkeme Büro Hizmetleri’ programı açılabilmesine karar verilmiştir. Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecektir.”

“Dönüştürülen ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ önlisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altındadır.”

“Diğer programlarda olduğu gibi yeni açılan önlisans programlarında da uygun lisans programlarına dikey geçiş yapılabilecektir.” Denildi

Kurşunlu Adalet MYO, T.C. Çankırı Karatekin Üniversitesi Kararı ve Yükseköğretim Kurulu’nun onayı ile 04.07.2019 tarihinde kurulmuştu.

2020-2021 Eğitim öğretim yılı güz döneminde 52 bayan, 31 erkek olmak üzere 83 öğrenci ile eğitim öğretime başlayan Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu YÖK’ün aldığı yeni kararla kapatıldı.

Bu haber 5497 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • vatandaş
  2 ay önce
  demekki her yere her türlü okulu açmak iş değilmiş, önemli olan o okulları doldurabilmek mezunlarına yetki belgeli iş imkanı sunabilmek miş. 2 yıllık adalet okuyan bitirince ne olacak, avukat mı? hayır, imza yetkisi var mı hayır, eee niye çocuklar burayı okusun. Eğitimde reform karşılığı olmayan okul açmak değil, gerçekten eğitim veren, yetiştirdiği insanları öncelikle devlet bünyesinde kalifiye eleman olarak kullanabilecek bir refeor gerçek reformdur. Bakınız alman meslek liseleri...
 • Ilgaz
  2 ay önce
  Ilgazi yönetme yi bilmeyen kendi çıkarları ni gözeten idareciler güzelim ilgazi da bitirdiler.
 • Musa Kaya
  2 ay önce
  Kurşunludan yine rekor oy çıkar. İlçeyi komple kapatsalar yine oy alırlar. Yazık günah
 • Kapatın kapatın
  2 ay önce
  Bayramörenin tüm köy okulları kapandı. Sonra ilçe merkezindeki lise bile kapandı. Ilgazın köylerinin hepsinin okulları kapalı. Şimdide ilçe merkezlerindeki okullar kapanıyor. Bunun sonu nereye varacak merak ediyorum
 • 18 li
  2 ay önce
  Bayramörende yaşayan kaç kişi kaldı kaç öğrenci var ki okullar açık olsun kardeşim.Azıcık öğrenciye bir çok öğretmen,ödenek ve masraf yapma lüksü kusura bakmayın ama olamaz.Taşımalı sistem bu işi hallediyor zaten.ilerde nüfus artarsa okul da açılır,yüksek okul da.Nevzat Ayaz zamanında bakanı dolduruşa getirerek 25 öğrencili yere 25 öğretmeni olan devasa bir okul ve lüks bir öğretmenevi yaptırdınız ama şu an ikiside çürüme aşamasına gelmiş durumda.Yazık değil mi devletin bütçesine.Önce planlama yapılmalı ve gerçekten ihtiyaç varsa bir işe girişilmelidir.Unutmayalım ki israf haramdır.Vesselam...