Ilgaz'dan Geçecek Olan Otoban 2023'te Başlıyor

Gerede’den Ankara’ya inen otobanın Karadeniz etabını oluşturması beklenen projenin 2023 yılında başlanması bekleniyor.

Ilgaz'dan Geçecek Olan Otoban 2023'te Başlıyor
31 Temmuz 2022 - 13:28
Otoban 2023’te Başlıyor

1.200 kilometrelik mesafesi ile Türkiye’nin en uzunu olacak olan Kapıkule-Gerede-Gürbulak otobanına 2023 yılında başlanması planlanıyor.

Gerede’den ayrılarak Karadeniz ve Doğu etabını oluşturacak olan otoban Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Gürbulak sınır kapısına bağlanacak. Bölgeyi şahlandıracak olan proje Türkiye’nin Orta Asya ve Çin ticaretinde önemli rol oynayacak.

Türkiye son 20 yılda ulaşım alanında âdeta çağ atladı. Birçok megaproje ile ulaşım ve ekonominin gelişimi sağlandı. Ancak otoyol uzunluğu tarafında hâlâ gidilecek yol var… Avrupa ile kıyaslandığında otoban tarafından eksiklerimiz bulunuyor. Örneğin Çin’de 131 bin km, ABD’de 77 bin, Kanada’da 17 bin, İspanya’da 16 bin, Almanya’da 12 bin, hatta Hindistan’da bile 70 bin kilometrelik otoban bulunurken, Türkiye’de otoyol uzunluğu 3 bin 633 olarak kayıtlarda yer alıyor. Türkiye haritasına geniş çerçevede bakıldığında ‘İstanbulİzmir’ ve ‘İstanbul-Gerede-Mersin-Şanlıurfa’ güzergâhında 2 büyük otobanı bulunuyor. Fakat İpek Yolu projesinin dahi üzerinden geçtiği Karadeniz ve Doğu’yu kapsayan bir otoban bulunmuyor. 2023 yılında ihaleye çıkılarak başlanacak olan ‘Kapıkule-Gerede-Gürbulak’ otobanı bölgenin ekonomik ve sosyal açıda sıçrama yapmasına imkân tanıyacak.Yap İşlet Devret sistemi (YİD) ile yapılacak olan proje ile devletin kasasından para çıkmayacak.

1.200 Km Uzunluğu Olacak

Gerede’den Ankara’ya inen otobanın Karadeniz etabını oluşturması beklenen projenin 2023 yılında başlanması bekleniyor. Kapıkule’den çıkan ve Gerede’ye kadar gelen otobanın Karadeniz etabında 1.200 kilometrelik bir otoban yapılacak. Gerede’den başlayan otoban; Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Gürbulak sınır kapısına bağlanacak. GeredeGürbulak otoyol projesi kapsamında; 46 viyadük, 14 köprü, 30 tünel, 38 altgeçit, 21 üstgeçit, 202 menfez ve 7 kavşak inşa edilecek.

Ayrıca 10 servis alanı kurulacak. Otoyola ilave olarak 6 bağlantı yolu ilave edilecek. Yapılacak tünellerin uzunlukları bile belirlenmiş durumda. Tokat sınırlarında yapılacak tünellerin en kısası 304 metre en uzunları ise 3.091, 3.710 ve 4.048 metre uzunluğunda 30 tünelden oluşuyor. Tokat, Sivas arasına ise 7 kilometre uzunluğunda bir tünelin yapılması öngörülüyor.

2023’te 4 Bin Km’yi Aşacağız

Ulaştırma Bakanlığı otoyol projelerine hız verdi. Bugün 3 bin 633 km olan otoyol uzunluğu, 2023 yılında 4 bin kilometreyi aşacak. 2053 yılında ise hedef bu rakamı 9 bin kilometreye çıkarmak. 2023 hedefi olarak 6 otoyol projesinin YİD modeli ile yapılması planlanmıştı. Bu projelerden bazılarının ihalesi tamamlanırken, bazılarının ihalesi ertelendi. Bunlara ek olarak 2023-2035 dönemi için de 13 yeni otoyol projesinin başlaması planlanıyor.

Mecburi İstikametin Kalbinde

Pekin’den Londra’ya uzanan küresel ticaret yollarında sıkıntılar yaşanması Tarihi İpek Yolu’nu ön plana çıkarıyor. Kuzey Koridoru, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle geçişlerde sorunlar yaşanıyor. Güney Koridoru da; İran’a uygulanan yaptırımlar, istikrarsız Afganistan ve uzun rota gibi sebeplerle tercih edilmiyor. Kuzey ve Güney koridorlarda yaşanan sıkıntılar sebebiyle yıllık 600 milyar dolarlık hacme sahip DoğuBatı ticaretinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Koridor (tarihî İpek Yolu) öne çıkıyor. Kapıkule-Gerede-Gürbulak otobanı bu noktada büyük önem taşıyor.

Zengezur Koridoru İle Çin'e Bağlanacak


Türkiye’nin en uzun otobanı olması planlanan proje sadece Türkiye ekonomisi ve ulaşımına değil aynı zamanda Türkiye’nin Orta Asya ve Çin bağlantısına da katkı sağlayacak. Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin önemli bir etabını oluşturacak olan proje ticaretin artmasına neden olacak Gürbulak sınır kapısına kadar gelen otoban, buradan Zengezur Koridoru vasıtasıyla Azerbaycan’a uzanacak. Ticari geçişler Hazar Denizi üzerinden Orta Asya’ya ulaşacak.

Kaynak : Kaan Zengin - Türkiye
 
Bu haber 3153 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Alper ince
    1 hafta önce
    Drone ile kargo dağıtılıyor Newyork ta. Taşımacılık sektöründe güneş enerjisi ile çalışan dronlar kullanıyorlar.