Reis Ocağı Cengiz Efe, Tolga Birsin Albayrak, Meriç Özsu, Osman Tuna Yaranağaların Birlikteliğinde Yakıldı

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi’nin düzenlediği reis ocağı 16 Şubat 2019 Cumartesi günü akşamı yakıldı.

Reis Ocağı Cengiz Efe, Tolga Birsin Albayrak, Meriç Özsu, Osman Tuna Yaranağaların Birlikteliğinde Yakıldı
17 Şubat 2019 - 12:46 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 11:41

Kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde ocaklar aralıksız, kusursuz yakılmaya devam ediliyor.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi’nin düzenlediği reis ocağı 16 Şubat 2019 Cumartesi günü akşamı yakıldı.

 

Reis ocağı “Reis Cengiz Efe, yaranlar Tolga Birsin Albayrak, Meriç Özsu, Osman Tuna birlik, beraberliğinde yakıldı.”

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi tarafından gerçekleştirilen reis ocağına katılım oldukça yoğun oldu.

 

Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Reis Cengiz Efe, Tolga Birsin Albayrak, Meriç Özsu, Osman Tuna yaranağaların ocağına il dışından da katılımlar oldu. Gelen konuklara yaran konusunda bilgi veren Reis Cengiz Efe, yaran kültürünün çok eski bir kültür olduğunu aktardı.

 

Konya’dan, Aydın’dan, Ankara’dan, İstanbul’dan, Çankırı’dan, Yurt Dışından katılımın gerçekleştiği reis ocağında konuklar çok etkilendi.

 

Gelen konuklar da duygu ve düşüncesini belirterek, “Gerçekten son derece güzel bir kültür. Özellikle Çankırı’ya gelen üniversite öğrencilerinin bu kültürü yerinde görmesi lazım” dediler.

 

Paşabeyoğlu İş Merkezinde bulunan Yaran Evinde gerçekleştirilen reis ocağında maniler söylendi  ve yerel oyunlar sergilendi. Misafirlerinde katıldığı oyunlar sonunda hep birlikte kahveler içildi, yemekler yendi, çaylar yudumlandı.

 

Tabiî ki farklı meslek grupları ve kesimlerden oluşan “Çankırı Sevdalısı” birçok insanın bir araya gelerek Çankırı için ortak akılla hareket etmeleri; şehrin gelişmiş, modern ve yaşanabilir olması açısından adet ve göreneklerimizden olan yaran sohbetleri büyük önem taşıdığından geleneklere göre yaran toplantılarının (yorucu günlerin) karşılığı olan mükâfat Büyük ve Küçük Başağalar tarafından mürüvvet olarak yaranağalar ve sayılı davetli misafirağalara ikram olarak sunumların gerçekleşmiş olması gözleri kamaştırıyor.

 

Amaç hep birlikte hoşça vakit geçirmek hemde oyun bile oynarken adap usul erkan hakkında eğitim vermektir. Mani satma, Topuk oyunu, Deveci biro, Doktor, Meyve oyunu, Enerji üretme oyunu, meclis de bulunan hazuruna yemeği hazmettire bilmek için ufak defek oyunlara davet edilerek sorumluluk üstlendiler. Oyunda yanan misafirlere ise gereği yapılarak, heyecanlanmaları sağlandı diyebiliriz.

 

Çankırı’nın yöresel kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Yaran kültürünü yaşatmak için bir araya gelen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi topluluğu “Genciyle, yaşlısıyla ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen iç ve dış terör örgütlerine karşı okunan kuranlar ve hatimler ile elleri semaya açarak yapılan dualarla birlik ve beraberlik mesajı vermiş olmamız gözlerimizin yaşarmasına, damla damla gözyaşlarımızın akmasına neden oluyor.”

 

Sazendeler Kerem Aydınlı, Mertcan Derelli, sazlarıyla, sözleriyle söyledikleri bir birinden güzel parçaları ile meclis odasında bulunan hazurun tarafından uzun uzun alkışlandılar. Milli türkümüz olarak adlandırılan “Ölürüm Türkiye’m” ve “Çırpınırdın Karadeniz” Genç Osman, gibi güzel türkülerimizi seslendiren sazendelerimiz yorulmak nedir bilmediler. Hep bir ağızdan okumaya başlanan türkülerle dağ pınarlarının sesi gibi bir ses yayıldı odaya. Bu sadece bir türkü değildi, geceyi yaran ışık gibiydi. Yükselen notaların her biri yüreklere dokunuyordu. Sadece eğlence değil dayanışma biçimi olarak görülen geceye, katılanların birbirileriyle şen şakrak (Güler yüzlü) olmaları takdire şayandı.

 

Bu haftaki ocak devir teslim merasimi ile 23 Şubat 2019 Cumartesi günü akşamı yakılacak Metin Ekizceli, İbrahim Akdoğan Başağalar ocağına merhaba denildi.

 

Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı Hediye Edildi

 

Reis ocağı sonunda “Reis Cengiz Efe, Tolga Birsin Albayrak, Meriç Özsu ve Osman Tuna yaranağalar Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaran Meclisi ekibinin tümüne ayrı ayrı Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye ettiler. Böyle bir günde unutulmadıkları için Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı ile ocak sahipleri tarafından mürüvvetlendirilen yaranağalar çok mutlu olduklarını kaydettiler.

 

Ne Mutlu Çankırı’da Yaran Yiyene, Ne Mutlu Yaran Olarak Ölene…

 

Basın temsilcisi Çelik “Her kişi yaran olamaz, er kişi yaran olur. Son sözümüzde şudur. Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” dedi.

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli,

 

Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan,

 

Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Kürşat Ülker, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, İsmail Koç, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mertcan Derelli,

 

Din Görevlisi: Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Çendek

 

Aşçı: Halil İbrahim Ölmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 28656 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum