Şehit Tevfik Ekşi için Mevlid-i Şerif Okutuldu

Bayındır köyü kütüğüne bağlı 1993 yılında şehadet şerbetini içmiş şehitlik mertebesine erişmiş olan Şehit Piyade Er Tevfik Ekşi için Bayındır köyünde Mevlid-i Şerif okutuldu.

Şehit Tevfik Ekşi için Mevlid-i Şerif Okutuldu
19 Kasım 2019 - 17:28 - Güncelleme: 20 Kasım 2019 - 12:25

Geçtiğimiz Pazar günü Çankırı Merkeze bağlı Bayındır köyü kütüğüne bağlı 1993 yılında şehadet şerbetini içmiş şehitlik mertebesine erişmiş olan Şehit Piyade Er Tevfik Ekşi için Bayındır köyünde Mevlid-i Şerif okutuldu.

 

Mevlid-i Şerif programına Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Kamu kurum ve kuruluşları amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş, Şehit Piyade Er Tevfik Ekşi için kabrinin yanına fidan dikti.

 

Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke gazetecilere yaptığı açıklamada, “İlimizin nüfusuna kayıtlı en son şehit sayımız 204 tane vatan evladı bu vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kutsal değerler uğruna şehadet şerbetini içti. Allah razı olsun şehitlerimizle ilgili sosyal haklar ve diğer haklar noktasında zaten devletimiz hükümetimiz yeteri kadar bizlerin yanında yani hem şehit ailelerimizin hem gazilerin yeteri kadar yanındayız her türlü sorunlarıyla ilgileniliyor. Tabii ki ailelerimiz açısından evlatlarının veya oğlunun eşinin babasının vefatıyla her şey bitmiyor şahadetiyle her şey bitmiyor o aileler bu acıyı yani bu onurlu acıyı diyelim esasında veya buruk acı yiyelim sürekli yaşıyor onlar yani düşünün daha gencecik yaşınızdasınız küçücük 2-3 yaşındasınız babanız şehit olmuş 56 yaşındasınız babanız şehit olmuş daha 3-4 yıllık evlisiniz kocanız şehit olmuş 19-20 yaşında evladın bu vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kutsal değerleri uğruna şehit olmuş ve sen ona doyamazsın daha hem şehidimizin annesi babası hem eşi hem çocukları daha doyamamışlar kimse eşine kimse evladına birisi de babasına tabii bir hasret özlem her halükarda var inancımız doğrultusunda biz biliyoruz ki Şehitlik ve gazilik kutsal değerler.

 

Biliyorlar ki çocuklarına bu dünyada doyamadıkları yavrularına inşallah cennette kavuşacaklar ve inancımız doğrultusunda da bugün 1 şehidimiz İnşallah ailesinden 70 kişiye şefaatçi olacak. Ve Bu doğrultuda şehit ailelerimiz de tabii hem şehitler günü’nde hem yavrularının şahadet gününde hem de işte özel günler ki bunlar işte anneler günü veya kandil geceleri arife günleriydi ne yapıyorlar çocuklarına yönelik çeşitli dini faaliyetler gerçekleştiriyorlar yavrularının kabirlerini ziyaret ediyorlar mezarlarını ziyaret ediyorlar onlara dualar ediyorlar soğuk mezar taşlarını öpüyorlar mezar taşlarına sarılıyorlar mezar taşlarındaki resimlere bak ağlıyorlar onlarla geçmişi yad ediyorlar geçmişi hatırlıyorlar ve neticede onlar tabii hep böyle bir buruk acı içerisindeler ama şunu da demin de söylediğim gibi şunun da farkındalar ki birileri bu ülke için bedel ödemesi gerekiyor birilerin bu ülke için şehit olması gerekiyor bizlerin şu anki rahat ve huzur içerisinde yaşamamıza katkı sağlayan tüm şehitlerimiz de gazilerimiz de aynı düşüncede bedel ödediler. Tabii ki son yıllarda hükümetimizin de şehit ailelerimize yönelik yapmış olduğu bu olumlu düzenlemeler hem sosyal haklar noktasında hem de maddi haklar noktasında hem de kültürel haklar noktasında yapılan düzenlemeler şehit ailelerimize büyük bir moral motivasyon sağladı onların günlük yaşam kalitelerini arttırdı onlara adeta bir şevk verdi. her şeyi artık devletten beklemeleri gerektiğini öğrendi Bu insanlar ve dolayısıyla da yavrularının özellikle şahadet tarihlerinde onlarda yavrularını anlamak onları yad etmek ve tabii bunları da kendi kitleler kanalıyla yapmak açısından işte Mevlit programları organize ediyorlar ve bu organizasyonlarda tabii biz dernek olarak Çankırı şehit ve gazi aileleri yardımlaşma ve dayanışma derneği derneğimize üye olan ailelerimize her türlü  katkıyı desteği sağlıyoruz.

 

Biz Dernek olarak adeta bir ruh birleşmesi bir diriliş, bir tekrardan kaynaşma yine o şehidimizin vesilesiyle böyle bir girişimde bulunuyoruz.

 

Merkeze bağlı Bayındır köyü Allah razı olsun 700-800 kişi vardı o gün nasıl şehidimiz şahadet’inde orada oraya binlere 2 binlere 3 binlere topladıysa bugün de mevlidi kanalıyla 700-800 kişiyi oraya topladı, yoksa orada şehidimizin mezarı olmasaydı Sayın Valimizin ve Çankırı protokolünün o kadar insanın hem de tatil günü olmasına rağmen Pazar günü ne işi vardı orada hiçbir güç onları oraya götüremezdi. Aziz şehidimize olan destek ve şehidimizin maneviyatı şehrimize olan saygı ve sevgi den dolayı insanlar akın akın Bayındır köyüne gittiler mevlidine katıldılar dua ettiler.

 

Şehidimizin şefaatinden yararlanma noktasında rabbimizden talepte bulundular akabinde tabii ailemizin de gelen misafirlere yönelik bir ikramı oldu ikramın neticesinde şehidimizin mezarına çıkıldı kabrine zaten biz özellikle son 2-3 yıldır şehitlerimizin mezarlarına yönelik kabirlerini yönelik bayraklarına ve direklerinde yollarına yönelik yapılması gereken her türlü çabayı gösteriyoruz ve çalışmayı başlatıyoruz. İl protokolü tarafından orada da temsili olarak şehidimizin başına bir çam dikildi. Tekrar kabri başında dua edildi ve gün bitiminde de tüm misafirler uğurlandı. Şehit ailemiz çok mutlu oldu şehidimizin annesi babası kardeşleri tabii çok mutlu oldular katılım çok güzeldi katılımın çok fazla olması ve kalabalık olması onları çok mutlu oldular.” dedi.

Bu haber 3281 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yüksel TEKE
    7 ay önce
    Aziz Şehitlerimiz için ne yapsak Azdır. Sn.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere her daim bizimle birlikte olan Devlet büyüklerimiz ile, Siyasetçi ve Bürokratlarımızı Şükranlarımı sunarım... "Asker Polis Vurulunca Değil Unutulunca Ölürmüş... " STK, Aziz Şehitlerimiz İle Kahraman Gazilere hizmet ediyorsa" Laf değil hizmet üretecek" Aziz Şehidim Ruhun Şad Olsun...