TKDK Başvuru Süresini Uzattı

Emre Akbıyık; “Kurumumuz IPARD II 11. Çağrı İlanında ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve iş Geliştirme’ tedbiri kapsamındaki başvuruları kabul edecektir. dedi.

TKDK Başvuru Süresini Uzattı
27 Ocak 2022 - 21:59
Başvuru Süresini Uzattı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Kurumun 14.01.2022 tarihi itibariyle IPARD II Programının 11. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını belirtti.

Emre Akbıyık; “Kurumumuz IPARD II 11. Çağrı İlanında ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve iş Geliştirme’ tedbiri kapsamındaki başvuruları kabul edecektir. Bu kapsamda seralar dahil tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri, fide ve fidan yetiştiriciliği ile mantar yetiştiriciliğine ‘Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi” sektörü olarak destek sağlıyoruz. Yine ‘Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi’ sektörü ile arıcılarımıza kovan, bal süzme makinesi, karavan gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları ekipmanları almaları için destek veriyoruz. Yöresel ürünlerimiz başta olmak üzere ‘Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler’ sektöründe zanaatkarlarımıza ve üreticilerimize hibe imkanı sunuyoruz. Bugüne kadar Çankırı’da 6 adet tesise verdiğimiz hibe ile kırsalda turizm altyapısına önemli destekler verdik. Bu kasamda kırsalda yapılacak konaklama ve yeme içme tesisleri ile rekreasyon faaliyetlerine hibe sağlıyoruz. Alabalık, sazan, yosun hatta kurbağa yetiştiriciliği dahil ‘Su Ürünleri Yetiştiriciliği’ne, kooperatiflerimiz ve üretici örgütlerimize ‘Makine Parkları’ kurmaları için ve yine kırsalda yapılacak ‘Yenilenebilir Enerji Tesisleri’ne de bu çağrıda hibe desteği veriyoruz.” diyerek hibe programını özetledi. Çankırı’da yatırımcıların % 65 hibe desteği aldığını belirten Akbıyık, proje çağrı bütçesi göz önüne alındığında projeler için sıralama kriterlerinden alacakları puanların önemli olduğunu vurguladı.

Yapılan tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğünü ve tüm ilçelerimizde çeşitli etkinliklerle çiftçilere ve yatırımcılara ulaştıklarını aktardı. Tanıtım faaliyetleri kapsamında sürekli sahada olduklarını ifade etti. Geniş katılımlı toplantılar başta olmak üzere birebirde de çiftçileri, yatırımcıları bilgilendirdiklerini belirtti.

Proje son teslim tarihlerine değinen Akbıyık, “İnşaat işi içermeyen başvurular için proje teslim alma işlemleri 19.01.2022’de başlamış olup inşaat işi içeren başvurular için ise proje teslim alma işlemleri 14.02.2022 tarihinde başlayacaktır. Daha önce açıklanan son proje teslim tarihleri; yapım işi içermeyen projeler için 18.02.2022’ye, inşaat işi içeren projelerde ise 25.03.2022’ye uzatılmıştır.” dedi.

Projeleri kapsamında uygun ya da uygun olmayan harcama olarak inşaat faaliyetlerine yer verecek olan yatırımcıların projelerini teslim etmeden önce muhakkak yapı ruhsatlarını almaları gerektiğini hatırlattı.

Bu haber 1573 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum