TKDK Âhilik Haftası Kutlama Mesajı

Akbıyık, “Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin...devamını okuyunuz...

TKDK Âhilik Haftası Kutlama Mesajı
11 Eylül 2022 - 12:26
Mesaj

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlandı.

Akbıyık paylaştığı mesajında Ahilik kavramının temelinin dayanışmanın yattığını belirterek, “Kırsal alanlarda yaşayan, tarım faaliyetleri ile geçimlerini idame ettiren insanlarımızın ürünlerini tüketici ile buluşturmasında ve ülkemizin kalkınmasında esnaf ve sanatkârlarımız hayati bir rol oynuyor.

Esnaflarımız olmaksızın sürdürebilir kalkınma modelinin bir ayağı hep eksik kalacaktır. Bu anlamda esnafımız ve çiftçimiz ayrılmaz bir bütündür. Ahilik kavramı Anadolu kültürünün oluşmasında ve şekillenmesinde önemli izler barındırmaktadır. Ahilik kültürünü yaşatıp koruyan ve yeni nesillere aktarımını sağlayan tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını yürekten kutluyorum.” şeklinde konuştu.


Muhteşem gelenek ve kültürümüzün devam etmesi, yaşatılması için her vatandaşımıza, özellikle de esnaf ve sanatkârlarımıza önemli görevler düştüğüne değinen İl Koordinatörü Akbıyık, “Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen, Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli'nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir. İlimiz merkezi ve ilçelerimizde halen devam eden Yaren geleneği ve mevcut Yaren teşkilatları bu geleneğin gelecek nesillere aktarılmasında yaşayan en önemli varlığımızdır.” dedi.

Kurum olarak uyguladıkları IPARD programı kapsamında özellikle zanaatkârlık ve yerel ürün işletmeleri, kırsal turizm gibi sektörlerde esnaf ve zanaatkârlara hibe desteği sağladıklarının altını çizen Emre Akbıyık, mevcut destek olunanlara ek olarak önümüzdeki dönemlerde daha fazla esnaf ve zanaatkârı hibe desteği ile buluşturmak için ellerinden gelen çabayı göstermeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Bu haber 1966 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum