Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli Sorularımızı Cevapladı

Gamzeli, www.haberci18.com yönetmeni Mustafa Çelik'in sorularını cevaplayarak son söz olarak ta “Bu ülkeyi namerde muhtaç etmeyen üreticilerimizi topraktan soğutmamalıyız.” İfadelerini kullandı.

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli Sorularımızı Cevapladı
29 Ocak 2021 - 23:27 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 09:02
Sorduk Gamzeli Cevapladı

Gündeme dair konularda açıklamalarda bulunmak üzere basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, özellikle yapılan desteklere dikkat çekti. Gamzeli bir takipçinin fiyat artışlarıyla ilgili paylaşımını da basın mensuplarına gösterdi.


Üreticilerimiz Sorunlarına Çözüm Beklemektedir!

Çiftçiler bu ülkenin bel kemiği, olmazsa olmazıdır. Çiftçilerimize sahip çıkalım, tam destek verelim. Çiftçilerimizin terk ettikleri boş, ekilmeyen toprakları üretime kazandırmalıyız. Hükümetimizden beklentimiz acil olarak çiftçimizin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine ödeyemediği için takibe düşen ve yüksek faizle kullandığı borçları faizsiz olarak uzun vadeye yayılmalı ve üreticilerimiz rahatlatılmalıdır."

Soru 1-

Sayın Başkan Sizce Tarım nedir? Tarım Çiftçiler için bir hobimidir? Yoksa Çiftçiler tarafından yapılan ve tüm insanlara hizmet eden stratejik bir faaliyet midir? Pandemi sürecinde Türk Çiftçisinin önemi anlaşıldı mı? Diye sorduk.

Gamzeli, “Tarım Hobi Olarak Yapılmaz. Dünyanın en eski mesleklerinden ve en itibarlı işi çiftçiliktir. Şu bilinmelidir ki dünyada milyarlarca insanın yaşamı çiftçilerin yaptıklarına bağımlıdır. İnsanların doyurulması, beslenmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması gibi işlevlerinden dolayı da Tarımla uğraşılan çiftçilik dünyanın en itibarlı ve onurlu işi olmuştur ve bu böyle de devam etmektedir.

İnsanların beslenme ihtiyacı beraberinde gıdaya ve farklı ölçeklerde de olsa onu üreten çiftçiliğe ihtiyacını da artırmaktadır. Pandemi süreci, Tüm insanlara  üretimin ve üreticinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı’’ diyen Gamzeli,Pandemi sürecinde; Fedakar çiftçilerimiz, Üzerine düşeni yaparak, tüm zorluklara göğüs gererek, tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında, ağılında çalışmaya ve üretmeye devam ederek, bizleri hiçbir üründen mahrum etmemiştir.” Dedi.


Soru 2-

Sayın Başkan Türkiye sizce neden yerli ve milli ürünlerden üretimi azalttı. Yerli ve milli ürünlerden başka çaremiz yok. Paramız olsa dahi ürün bulmak mümkün olmayacaktır. Gıda fiyatları 6-7 aydır aralıksız artırılıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye de tarım bitti mi?

Gamzeli, “Mutfak alışverişi iyiden iyiye cep yakmaya başladı. Vatandaş yüzde 25'e yakın artan fiyatlardan şikayetçi, üreticinin dilinde ise maliyet artışları var. Gıdadan sanayi hammaddelerine kadar neredeyse her üründe yüzde 100’e varan fiyat artışları var. Fiyat artışları hükümetin de takibinde. Ticaret Bakanlığı fiyat denetimleriyle durumu kontrol altına almaya çalışırken, Tarım ve Orman Bakanlığı da özellikle tarım ürünlerinin üretimi noktasında problem yaşanmaması için planlamalar yapıyor. Gıda üreticileri ve sanayiciler ise hammadde fiyatlarındaki artışla birlikte yükselen maliyetlere işaret ediyor.

Tarımda elbette bir çok sorunumuz var. Üretimin önünde bir çok engel var. Çiftçi para kazanamadığı için sektörden çekiliyor. En kolay yetişen soğan, patates bile ithal ediliyorsa, sektörün içinde bulunduğu darboğazı anlatmak için “tarım bitti” denilebilir. Fakat gerçek anlamda tarımın bitmesi mümkün değil.

Tarımda adı “milli” olsa da ulusal politika yerine ithalata dayalı politika uygulanıyor. Hububattan bakliyata, yem hammaddelerinden yağlı tohumlara ve son yıllarda patates, soğan gibi üretimi en kolay olan ürünlere kadar bir çok tarım ürün ithal ediliyor. Hayvancılıkta hayvan materyali, yem, canlı hayvan, kasaplık, besilik sığır, küçükbaş hayvanlar, sperma, ilaç, kırmızı et, saman dahil hemen her şey ithal ediliyor. Oysa bu ürünlerin hepsi Türkiye’de üretilebilir.” Dedi.

Soru 3-

Kuraklık, dünyada önemli gündem maddelerinden biridir. 2021 yılı ise 2020 yılından daha riskli gözükmektedir. 2021 yılında zor günler bizleri bekliyor diyebilirmiyiz? Buğday başta olmak üzere, bitkisel ve hayvansal ürünlerde ihracat yasaklarıyla karşılaşabilirmiyiz?

Gamzeli, “Bilindiği üzere bu riski kuraklık oluşturmaktadır. Ülkemizdeki kuraklık, üretimi olumsuz etkileyecektir. Yine buğday başta olmak üzere, stratejik ürünlerde belli bir miktar stok yapmak zorundayız. Bu durumda üretici ülkeler, pandemi sürecinde gördüğümüz gibi, ihracatlarına 2021 yılında da yasak koyabilirler. Dünyada ve ülkemizde yaşanan kuraklık riskine karşı, önlemlerimizi şimdiden almazsak, yeterli üretimi sağlayamazsak, artık üretici ülkelerden ucuz buğday, ucuz et, ucuz süt ürünleri ve diğer ürünleri temin etme imkanımız kalmayacaktır. Bu ülkelerden aynı zamanda enflasyon da ithal etmiş oluruz.

Devam eden pandemi riski sürecine bir de kuraklık riskini eklediğimizde; 2021 yılında gıda riskinin çok daha büyük boyutlarda olacağını söyleyebiliriz. Tedbirlerini almayan ülkeleri, 2021 yılında zor günler bekliyor. Allah esirgesin bu durum ülkemizdeki birçok insanımızın gıdaya ulaşamaması demektir.


Gamzeli, sorularımızı cevaplayarak son söz olarak ta “Bu ülkeyi namerde muhtaç etmeyen üreticilerimizi topraktan soğutmamalıyız.” İfadelerini kullandı.

Toplantı amacına ulaşarak son buldu. Cenab-ı Allah yar ve yardımcımız olsun. Ülkemizi her türlü felaketlerden korusun.


Bu haber 3242 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum