Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Nedir?

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel 2500 yıllık bir geçmişi bulunan genetik geçişli bir hastalık olan Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Nedir?
06 Kasım 2019 - 18:01

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel 2500 yıllık bir geçmişi bulunan genetik geçişli bir hastalık olan Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı hakkında açıklamalar yaparak gelen soruları yanıtladı.

 

Ailevi Akdeniz Ateşi; tekrarlayan yüksek ateş ve karın ağrısı atakları ile kendini belli eden kalıtsal bir hastalıktır. Genetik nedenlerle vücudun kendi kendine tetiklediği iltihaplı ataklarla seyreden Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı, otoenflamatuar bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

 

Kısaca kalıtsal gen mutasyonu nedeniyle sebebi olmayan iltihabi durum oluşur ve bağışıklık sistemi bunla baş edemez. Ayrıca hastalıkla birlikte görülen Amiloidoz, proteinin dokuların dışında birikmesine yol açarak organlarda hasara neden olabilir. Ailevi Akdeniz ateşi genellikle çocukluk döneminde teşhis edilir. Hastalığın kesin tedavisi yoktur ve şikayetler hayat boyut sürebilir. Ancak 1970’lerde geliştirilen “Kolşisin” isimli bitkisel kaynaklı ilaç sayesinde ateş ve ağrı atakları çok büyük oranda kontrol altına alınır ve önlenebilir. Hastalar atakların çok az ve hafif şiddette olduğu ya da hiç olmadığı şekilde sağlıklı olarak hayatlarını sürdürebilir.

 

Hastalığın etkin şekilde tedavi edilmesi için erken teşhis edilerek ilaç kullanımına başlanması gereklidir. Bunun için tekrarlayan yakınması olan kişilerin yakın takip edilmesi gerekir, aksi takdirde teşhiste gecikmeler olabilmektedir. Ülkemizde sık rastlanan bir sağlık sorunu olan Ailevi Akdeniz Ateşi’nin tanısının erken konması, doğru zamanda tedaviye başlanarak zararların ve hayati riskin önlenmesi açısından önemlidir.

 

Akdeniz Ateşinde Belirtileri Nelerdir?

 

Ailevi Akdeniz ateşi genellikle çocukluk döneminde teşhis edilir. Bir ay ara ile 3-5 gün süren ataklar olarak adlandırılan nöbetlerle ortaya çıkarlar.

 

-Ateş

 

- Karın ağrısı

 

- Göğüs ağrısı

 

 - Eklemlerde şişlik ve ağrı

 

- Özellikle dizlerinin altında, diz ile ayak bağı arasındaki ciltte kırmızı deri döküntüleri

 

- Kas ağrıları

 

- Kabızlık ve Ishal

 

Akdeniz Ateşi Hastalığının Tedavisi Nedir?

 

Ailesel Akdeniz Ateşi ataklarını kontrol altına alabilmek ve daha da önemlisi amiloidoz gelişimini önleyebilmek amacıyla kullanılabilen tek ilaç Kolşisin’dir. Hap formunda alınan bu ilaç, inflamasyonu azaltır ve atakları önlemeye yardımcı olur. Düzenli kolşisin tedavisinin hastaların büyük çoğunluğunda atakların sayısı ve şiddetini azaltmasının yanında tüm hastalarda amiloid gelişimini önlediği kanıtlanmıştır ifadelerine yer verilerek söyleşimiz sona erdi.

 

 

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel 


Bu haber 3751 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum