Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Bay Mohamed Rizvi Hassen Çankırı'da

Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Bay Mohamed Rizvi Hassen, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO)’nı ziyaret etti.

Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Bay Mohamed Rizvi Hassen Çankırı'da
25 Mart 2021 - 21:42 - Güncelleme: 25 Mart 2021 - 21:53
Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Bay Mohamed Rizvi Hassen, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO)’nı ziyaret etti.

Hassen, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ve yönetim kurulu üyeleri tarafından oda girişinde karşılandı.

Çelikten’in makam odasında bir süre sohbet edilmesinin ardından toplantı salonuna geçildi.

TSO personeli tarafından slayt eşliğinde Çankırı ve ÇATSO, ekonomi ve sanayi yapısı, OSB’ler ve yatırım avantajları hakkında sunum yapıldı.

Sunum esnasında Hassen çeşitli sorularla OSB’ler ve yatırım avantajları hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Sunumda Çankırı’nın ihracat sıralamasında 36. sırada bulunduğu, 120’ye yakın ülkeye ihracat yaptığı ifade edilirken, özellikle teşvik konularına değinildi, en büyüğü Yakınkent OSB olmak üzere il genelinde 6 OSB’nin faaliyet gösterdiği vurgulandı.

Öne çıkan markasına kadar Çankırı hakkında Çelikten'i soru yağmuruna tutan Hassen, işgücü hakkında detaylı bilgi aldı.

Yatırım İçin Cazip İl

ÇATSO Başkanı Çelikten, Çankırı’daki en önemli yabancı yatırımın Türk işbirliği ile kurulan Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası olduğunu belirtirken, Çankırı’nın teşvikte öncelikli iller arasında yer aldığını, OSB’lerde yatırım yapmak isteyen müteşebbislere bedava arsa verildiğinin altını çizdi. Çelikten, işgücü konusunda sıkıntının olmadığını, çalışmak için çevre illerden yaklaşık 3 bin kişinin Çankırı’ya geldiğini dile getirirken “Çankırı yatırım yapmak için cazip bir il” şeklinde konuştu.

Bağlantı Kurmak

Sunumun ardından açıklamalarda bulunan Hassen, küçük-büyük ayrımı yapmadan Türkiye’deki bir çok ile gittiklerini ifade ederken “Öncelikle iki ülke arasında bağlantı kurmak, potansiyel çalışmaları tespit etmek istiyoruz. Bugünkü sunumda da gördüm ki iki ülke arasında işbirliği alanları mevcut. Sri Lanka’da da dış yatırım yapmak isteyen bazı firmalar var. Buradaki avantajlarla ilgili onlara da bilgi vereceğiz” dedi.

Hassen, Çankırı’ya geliş amacını ticaret ve sanayinin yanı sıra iki ülkenin birbirini iyi tanıması olduğunun altını çizerken “Ziyaretler ile daha detaylı bilgi edinilebiliyor. Bu ziyareti işbirliğine uzanacak ilk adım olarak görüyoruz. Ziyaretlerin sıklaşmasıyla birlikte işbirliği alanlarının daha iyi tespit edileceğini umuyorum” diye konuştu.

Fırsatlar Doğar

ÇATSO Başkanı Çelikten ise ziyaretten çok memnun kaldığını belirterek “İlimizin Sri Lanka ile bağlantı kurması çok önemli. Bizim mutlaka Sri Lanka ile ticaret hacmi oluşacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sri Lanka’da kriz potansiyelinin çok yüksek olduğunu öğrendiğini vurgulayan Çelikten “Bizim Eldivan’da da kiraz üretiliyor. Hemen verebileceğimiz bir ürünümüz var. Bizim sanayi ve ihracat ürünlerimiz arttı. İnşallah karşılıklı fırsatlar doğar. Bu başlangıç ve tanışma ziyareti. İşbirliğimiz devam edecek” dedi.

Toplantıya katılan Yakınkent OSB Müdürü Ahmet Usta ve KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mahmut Oral Taşçı’da Hassen’e çeşitli bilgiler verdi.

Sri Lanka’yı tanıtan kısa film izlendikten sonra karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Hassen, ÇATSO ziyaretinin ardından bazı sanayi tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Sri Lanka Ankara Büyükelçisi  Mohamed Rizvi Hassen ÇATSO’daki programından sonra Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Yönetim  Kurulu Üyesi Recep Şeker, Yakın Kent OSB  Müdürü Ahmet Usta ve Çankırı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü M. Oral Taşçı ile birlikte “Med-Mar Sağlık Hizmetleri Gıda İnşaat Turizm Tuz İşletmeciliği Nakliyecilik Ve Elektrik Üretimi Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Çankırı ŞubesiUntaş Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Megasan Medikal Gaz Sistemleri Tıbbi Alet Ve Cihazlar İnşaat Taahhüt Madencilik Nakliye Turizm İthalat İhracat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Erna-Maş Makina Ticaret Ve Sanayii Anonim Şirketi Şabanözü Şubesi’ni ziyaret ederek tesisler hakkında Sri Lanka Ankara Büyükelçisi  Mohamed Rizvi Hassen detaylı bilgi verildi. 

Bu haber 4385 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum