Çankırı Yesevi Hareketi Çankırı'nın Gururu Oldu

Başarısı ile Çankırı’nın gururu olan Yesevi Hareketi Derneği gerekli evrakları teslim etmesiyle resmi olarak akreditasyonu tamamlanacağı aktarıldı.

Çankırı Yesevi Hareketi Çankırı'nın Gururu Oldu
25 Aralık 2023 - 22:58 - Güncelleme: 26 Aralık 2023 - 12:12
Çankırı Yesevi Hareketi Derneği, Çankırı’nın AFAD ile akredite ilk sivil toplum kuruluşu oldu.

İlimizde Arama Kurtarma alanında faaliyet göstermek üzere kurulan Yesevi Hareketi Derneği kurumumuz eğitmenleri tarafından "Temel Arama Kurtarma ve Seviye 1 - Seviye 2 Arama Kurtarma’’ eğitimleri tamamlanmıştır.

22- 23 Aralık günlerinde AFAD Başkanlığınca Hafif Arama Kurtarma Akreditasyon sınavına tabii tutulmuş ve evrak incelemesi akabinde de 12 saatlik uygulama sınavını başarılı bir şekilde yerine getirmiştir.

Bu kapsamda AFAD’da 30 kişi ile Hafif Arama ve Kurtarma akreditasyon sürecinde AFAD Başkanlığınca görevlendirilen komisyonun kontrolünde, 23 Aralık Cumartesi günü saat 08:00 da startı verilen senaryo gereği sahada 27 kişinin katıldığı uygulamalı sınav başlatılmış oldu.

AFAD Başkanlık tarafından görevlendirilen sınav komisyon yetkililerince yapılan tüm uygulamalar dikkatle izlendi. Notların alındığı sınavda Yesevi Hareketi Derneği Gönüllüleri, Uluslararası Arama ve Kurtarma kurallarına uygun olarak yaptıkları intikal ve kurtarma çalışmalarıyla AFAD ile akredite olarak afet durumunda çalışmalara katılmaya hak kazandı.


Çankırı Yesevi Hareketi Derneği, Çankırı’nın AFAD’la akredite ilk sivil toplum kuruluşu oldu:

23 Aralık Cumartesi günü AFAD Genel Merkezi yetkililerinin katıldığı sınavda başarılı olan Çankırı Yesevi Hareketi Çankırı’nın gururu oldu.

Aylar öncesinden başlayan bir süreçte AFAD’da 30 kişi ile arama ve kurtarma dersleri almaya başlayan dernek, AFAD eğitmenlerinden özellikle deprem sırasında uygulanacak faaliyetlerin dersleriniönce teorik sonra uygulamalı olarak aldı. En son AFAD Genel Merkezinden gelen yetkililerce sahada 27 kişinin katıldığı bir arama kurtarma sınavı yapıldı. Senaryo gereği Adana’nın Ceyhan ilçesinde saat 07.30’da 6.9Mw ölçeğinde meydana gelen depreme Çankırı’dan gerekli materyallerle ve hızlı intikal planı uygulanmaya konuldu. Saat 08.00’de Çankırı AFAD İl Müdürlüğünde tam teçhizatla bir araya gelen ekip, arama kurtarma malzemelerini ivedilikle araçlarına yükledi. Senaryoya bağlı olarak AFAD tarafından seçilmiş olan metruk ve yıkık bir bölgeye intikal gerçekleştirildi.

Orada operasyon merkezlerini ve çadırları kuran ekip, enkaz bölgesinden bir canlı, bir cansız kazazedeyi yılan kamera, hilti, spiral gibi aletlerle yıkık binadan çıkardı. AFAD Genel Merkezi tarafından görevlendirilen sınav yetkililerinin dikkatle izlediği ve notlar aldığı sınavda Yesevi Gönüllüleri, uluslararası arama ve kurtarma kurallarına uygun olarak yaptıkları intikal ve kurtarma çalışmalarıyla AFAD’la akredite olarak afet durumunda çalışmalara katılmaya hak kazandı.


Çankırı YESEVİ hareketi arama kurtarma ekibi adına ekip lideri Yakup Dulkadiroğlu,“Tamamı gönüllü bir ekiple uzun soluklu ve yoğun emek sarf ederek katıldığımız 6 Şubat depremi sonrasındaki arama kurtarma ve insani yardım faaliyetleri sırasında yaşadıklarımızın getirdiği tecrübe ışığında bu tatbikat ve akredite sınavımızdan başarıyla geçtik”, “Biz hazırız ancak inşallah lazım olmayız"dedi ve ayrıca katkıları için Çankırı AFAD İl Müdürlüğü personeline teşekkür etti.

Derneğin gerekli evrakları teslim etmesiyle resmi olarak akreditasyonu tamamlanmış olacak.


Başarısı ile Çankırı’nın gururu olan Yesevi Hareketi Derneği gerekli evrakları teslim etmesiyle resmi olarak akreditasyonu tamamlanacağı aktarıldı.

Bu haber 2639 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum