Çankırıda Bazı Marketlerde Haksız Kazanç mı Sağlanıyor?

Market ismini açıklamayan duyarlı ve dikkatli müşteriler WhatsApp ihbar hattımıza şikayetlerini sıralamaya devam ediyorlar.

Çankırıda Bazı Marketlerde Haksız Kazanç mı Sağlanıyor?
08 Eylül 2019 - 13:50 - Güncelleme: 08 Eylül 2019 - 14:05

Marketlerde Haksız Kazanç mı Sağlanıyor?

 

Çankırı’da faaliyet gösteren bazı marketlerde haksız kazanç sağlandığı iddia ediliyor, doğrumu acaba?

 

Yetkililer Uyumayın Vatandaşın Çığlığına Kulak Verin

 

Ürünün kg fiyatı 25.90 TL olan bir kaşar peynirin 1.040 kg tutarı 26.94 TL barkodlu olarak görünmesine karşın kasa fişi ile müşteriden 29.07 TL alındığını iddia eden vatandaşlar marketlerin kendi kafalarına göre fiyat ayarlaması yaparak barkot ve kasa fişlerinin bir birini yansıtmadığından şikayetçi olduklarını bildirerek kasa ödemelerinde aynı ürünlerden değişik fiyat almalarının haksız kazanç olduğunu, çoğu yerlerde mağdur olduklarını vurgulayarak yetkilerin marketleri çok ciddi bir şekilde mercek altına almalarını istediler.

 

Market ismini açıklamayan duyarlı ve dikkatli bir müşteri WhatsApp ihbar hattımıza şunları paylaştı. “Ben dikkat ettim. İsmini vermek istemediğim market personeline hakkımı arayarak; “Bakın siz haksız kazanç elde ediyorsunuz, bu yaptığınız etik değil, bu uygulamayı bilinçlimi, yoksa bilinçsiz mi yapıyorsunuz yoksa hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım dedim. Sonra kıvırttırmaya başladı. Tekrardan kendisine dediğim şu cümleler oldu. Hadi ben dikkat ettim hatanızı yakaladım. Ancak; dikkat etmeyen müşterilerden sağladığınız haksız kazanç olmuyor mu? İddia ediyorum oluyordur. Çünkü ben bu gün canlı canlı yaşadım.

 

Boğazlarınızdan nasıl geçecek fazla tahsil ettiğiniz paralar, bu haksız kazançlar kime verilecek? Sizi anlamış değilim diyerek tepkimi gösterdim. Market personeli kasadar hemen aradaki farkı bana ödedi.” Dedi.

 

Açıklamalarına şöyle devam edem mağdur müşteri “Benimle birlikte aynı zamanda bir bayan 25 TL diye aldığı parfüm için kasada faturaya 40 TL yansıtılmış. O da hakkını arayarak şikâyette bulundu. Tabii ki bu yaşananları gören, duyan diğer müşterilerde tedirgin oldu. Kasadar kızarak, üzülerek aradaki farkı hemen bayana ödedi. Bir tatsızlık olmadan marketten ayrıldık.

 

Objektif, Tarafsız, Haberciliğimizi Yerine Getirerek Çankırı Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğümüze Önerimiz Var.

 

Marketleri Aralıksız Denetleyin

 

"Özellikle Market, gıda maddesi üreten ve satan işyerlerinin denetimlerine ağırlık veriniz. Bu kapsamda tüm marketleri denetimden geçiriniz.

 

Bizden Hatırlatması!!!

 

Bandrolda ayrı bir fiyat, Kasada ayrı bır tutar tahsil ediliyor.

 

Bir şehir bu kadar başı boş bırakılmamalı. Bu memlekette kime güveneceğiz, kime sığınacağız? Bu memleketin sahipleri neredeler?

 

Yapılan denetimlerin sonunda Çankırı genelinde marketlerde çok sayıda son kullanma tarihi geçmiş ürün bulunabiliyor. Değişik barkod ve kasa fişleri ile karşılaşabileceksiniz. Haksız kazanç sağlayanlara dur deyiniz. Bunları sizlerde görebileceksiniz. Market sahiplerine gerekli cezai işlem uygulayın, son kullanma tarihi geçmiş ürünler de tutanak altına alınarak imha edilsin. Beni semde affetmeyin kardeşim.

 

Vatandaşları satın alacakları gıda ürünlerinin ambalajını, son kullanma tarihlerini kontrol etmelerini isteyerek alışveriş anında olumsuz bir durumla karşılaşılması halinde şikâyetlerini 'Alo Zabıta 153'e bildirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

 

 

 

Not: Yukarıdaki iki kare fotograf mağdur durumda olan, olayı yaşayan vatandaş tarafından ihbar hattımıza servis edilen karelerdir. 

Bu haber 11868 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Bekir MUSTAFAOĞLU
  10 ay önce
  Fiyat ayarlamasını o marketin muhasebe çalışanları marketin satış programına girerek otomatik olarak kasadaki barkod sistemine gönderir. Bundan kasiyerin haberi bile olmaz. Bu konuda kasiyer asla suçlanamaz.
 • Şaban
  10 ay önce
  Market ... Köy bakkalından hallice olan insanları aşağılayan personeli şehrimizin dolandırıcı marketi