Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Bölge Toplantısı Samsun'da Yapıldı

Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ın da katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi.

Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Bölge Toplantısı Samsun'da Yapıldı
19 Nisan 2019 - 08:08 - Güncelleme: 19 Nisan 2019 - 08:24

Düzensiz göçle daha etkin ve verimli bir mücadele yürütebilmek amacıyla Çankırı, Çorum, Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun ve Sinop illerinden oluşan bölge illerinin Valileri, Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, Sahil Güvenlik Komutanları ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla Samsun’da gerçekleştirilen toplantıda ülkemizde son yıllarda meydana gelen düzensiz göç artışı nedeniyle bu göçlere engel olmak üzere izlenecek yol haritası belirlendi.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ev sahipliğindeki toplantıya Çankırı’dan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet Öner ve diğer illerin temsilcileri katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, “Ülkemiz özellikle doğudan gelen düzensiz göçle karşı karşıya. Bu anlamda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar ciddi bir mücadele veriyor. Düzensiz göç ile mücadele amacıyla alınan tedbirler kapsamında sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması ve etkili yol kontrolleri yapılması gerektiği önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bölgelerin ve illerin hassasiyeti de göz önünde bulundurularak İçişleri Bakanlığı tarafından ülkemiz sınırları içerisinde 12 bölge oluşturuldu. Her bölgenin bir valiliğin koordinesinde hareket etmesi planlandı.

 

Bu kapsamda Samsun Valiliği koordinesinde Amasya, Çorum, Çankırı, Giresun, Ordu, Kastamonu ve Sinop Valilerinin, İl Emniyet Müdürlerinin, İl Jandarma Komutanlarının, Sahil Güvenlik Komutanlarının ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla bir araya gelerek, düzensiz göçün takibi ve koordinasyonu konusu hakkında toplantı gerçekleştiriyoruz. Düzensiz göç genelde, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinden sahte belgeyle ülkemize girmekte ve bunlar ilimizde, ülkemizde zaman zaman sorunlara neden olmakta. Düzensiz göçü yapanlar, koordine edenler ve organizatörler illegal yapılarla ilgili insanlar. O anlamda bunların takibi büyük önem arz ediyor. Bu anlamda bu koordinasyon toplantıları çok önemli. Düzensiz göç hangi yollarla ülkemize giriyor, hangi yolu izliyor onları bu toplantılarda konuşacağız.” diye konuştu.

 

Genelde düzensiz göçün doğu ve güneydoğu illerinden girdiğini ve bu vatandaşların batı illerinde yakalandığını ifade eden Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, “Karadeniz Bölgesi bu anlamda hassasiyet arz ediyor. Onun için bu toplantıyı çok önemsiyoruz. Burada yapılacak toplantıda bölgemizdeki illerin durumunu karşılıklı olarak değerlendireceğiz. Bu toplantıda ciddi kararlar alacağımızı düşünüyorum. Göçle ilgili analizler yapacağız. Göç yolları ve göç riskleri gibi bölge risk haritalarını bakanlığımıza ileteceğiz. Bakanlığımız da bölge risk haritalarına göre göç yollarındaki tedbirlerin ve yol kontrollerinin daha etkili ve verimli olmasını saptayacak.

 

Bu toplantıda bölgelerdeki yabancı sayısı, bu yabancıların illere göre sayısal dağılımı ve bölgedeki düzensiz göç hareketlikleri ele alınacak.  Ayrıca düzensiz göç konusunda alınacak tedbirler ve izlenecek yol haritası konuşulacak. Bu toplantı için İlkadım Şehri Samsun’umuza gelen Sayın Valilerime, İl Emniyet Müdürlerime, İl Jandarma Komutanlarıma, Sahil Güvenlik Komutanlarıma ve İl Göç İdaresi Müdürlerime çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş'tan Samsun Belediye Başkanına Ziyaret

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ve diğer illerin Valileri, Samsun'da gerçekleştirilen Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Bölge Toplantısının ardından Samsun Belediye Başkanı Mustafa Demir'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2120 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum