Örf Ve Adetlerimizin Mayası Olan Yaranlık Ve Ocak Meclislerimiz Çankırı'da Yok Edilmek mi İsteniyor? (Öze Haber)

Özümüze Dönelim, Yaran Kültürümüzü Öldürmeyelim, Şehrimizi Her Şeyi İle Ya Sevelim, Yada Terk Edelim!!!

Örf Ve Adetlerimizin Mayası Olan Yaranlık Ve Ocak Meclislerimiz Çankırı'da Yok Edilmek mi İsteniyor? (Öze Haber)
27 Ocak 2020 - 14:04 - Güncelleme: 28 Ocak 2020 - 20:25
Kimlikte Çankırı Yazmakla Çankırılı Olunmuyor!

www.haberci18.com İnternet Medya yöneticisi olarak, “Doğup büyüdüğüm, ekmeğini yiyip, suyunu içtiğim, havasını soluduğum, tekkesine türbesine sahip çıkarak tarihi değerlerimizi koruduğumuz şehrimin güzel insanlarına hizmet etmekten büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum.”

Haberlerimizden rahatsız olup bize saldıranlar, tehdit edenler, ağır sözlü küfür edenler, ya bırakın ona hiçbir haber vermeyin; ona haber verirseniz ben sizin haberlerinizi yayınlamam diyen cazgırlar, FETÖ haberlerini kesintisiz yayınladığımızdan memnun kalmayan vatan hainleri, İl Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğimizin imza ve olurlarını taşıyan Emniyet Asayiş haberlerimizden rahatsız olan zanlılar, bizleri ortadan kaldıracaklarını yazılı ve sözlü olarak sosyal medyada yazanlar, paylaşanlar, karı gibi dedikodumuzu yapan (özellikle Çankırı Müftülüğünün) bazı çalışanları ile kendisini Çankırı'da gazeteci, habersitecisi sanan cazgırlarla, şehrimizin emanetlerine ihanet edenlerle kısacası içimizdeki çürük elmalar la da mücadelemiz var. Bu yetmez gibi asılsız, astarsız, mesnetsiz davalar açarak bizleri susturacağını sanan zavallılar varki aman; şundan tazminat alalımda bir görsün diye yanıp tutuşan vatan hainleriylede boğuşuyoıruz. Tatbiki şu bilinmelidir ki; yukarıdaki olaylara müdahil olan kişi veya kişiler bizim muhatabımız değildir, olamazlarda. Zor şartlarda da olsa başta Cenab-ı Allah’ım olmak üzere cefakar, fedekar, kadirşinas dostlarıma, saygı değer okurlarıma sığınarak Çankırı’ma, şehrimin güzel insanlarına hizmet etmekten yılmayacağım, yıldırmaya devam edeceğim. Kısacası Allah’ın verdiği canı Allah alır. Yaptığım her doğrularla her zaman yanımda olan, yanlışlarımız olursa da (Allahıma şükürler olsun ki yanlışımız olup ta hesap da vermedik) hiç çekinmeden kulağımızı çeken Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Çankırı Adalet Sarayı vs.vs yönetici amirlerime bağlılığımız, saygımız sınırsızdır, sonsuzdur.

Bu gün ki özel haber sıramıza Çankırı’nın mayası olan yaran kültürünü sayfalarımıza taşıyalım istedik. Geçmiş yıllarda ki yaran ve o günlerde ki yaran ocakları özlemeyen bir Allah’ın kulu yoktur sanırım.

Uzun bir zamandır çalışması yürütülen yaran derneklerin tek bir çatı altında toplanarak federasyon haline getirilmesi konusu hayata geçti. 6 Yaran Derneği bir araya gelerek Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu’nu oluşturdu.

Bu Çankırı’nın kaderi. Kimlikte Çankırı yazmakla Çankırılı olunmuyor. Dernek kurmakla veya biz STK’yız görevlerimizi tam anlamıyla yaptık anlamına gelinilmiyor. Ömrünün çoğunu Çankırı’da yaşamak, sorunlarını iyi bilmek ve halk tarafından iyi tanınmak gerekiyor.

Sonunda Çankırılılar olarak her şeyimizi kaybettik önce. Akraba bağlarını, sonra kardeşlik ilişkilerini, sonra komşuluk, arkadaşlık sebebi nedir bilinmiyor ama; örf ve adetlerimizin mayası olan yaranımızı ve en açıkçası da insanlığımızı, birlik beraberliğimizi yok ettik.

Önceden koruma, kollama vardı. Şimdi kurda koyun emanet etmek, hatta kurdun önüne kuzularımızı koymak ve yalnızlaştık. Kimse kimseye merhamet etmiyor kısaca itin köpeğin elinde kaldık ya rabbim, bizi bu yanlışlık yapan kişilerden koru diye dua etmekten başka çaremiz kalmayarak kendimizi avutuyoruz.

Çankırı artık Milletvekillerini, Belediye Başkanlarını, Encümenlerini Çankırı'da yaşayan, Çankırı ve Çankırılıya gönül vermiş isimlerden seçmeli. Çankırı bundan sonra siyasi partilerin Ankara'dan veya İstanbul'dan önüne konulan adayları ile avutulmamalı. Şayet eskisi gibi yine dışardan ithal adaylar gelirse bu insanları kim oluşa olsun alaşağı etmek zorunda olmalıdır. Yoksa Çankırı hizmeti çok bekler. Bu gün olduğu gibi “Yaranımız da silinip atılır, kültürümüzde unutturulur.” İstanbul ve Ankara'da siyaset yapan Çankırılılar ikamet ettiği şehirden aday olmalılar. Çankırı’ya hizmet etmeliler bu bağlamda dışarda ikamet edipte Çankırı'da aday olan varsa bu bende olsam şahsımın vekili olmuş olurum, hiçbir işe yaramam, şehrime de faydam olmaz diye düşünürüm.

Özümüze Dönelim, Yaran Kültürümüzü Öldürmeyelim, Şehrimizi Ya Sevelim, Yada Terk Edelim!!!

Bu konuyu parti ayırt etmeksizin kampanya haline getirelim ki partiler ilimize aday belirlerken dikkatli olsunlar diye düşünüyorum. Haber içerisine fotoğraflarını yayınladığım Çankırı merkez, ilçe, belde ve köylerimizdeki bu mekânları bilecek, deli denilen fakat veli olan Adnan kardeşimizi tanıyacak, Büyük Camimizi, Sarıbaba aile mezarlığımızı bilecek, Karatekin Mahallesi Damlamca Caddesini, Tahta köprüsünü bilecek, Kalemizi, Taşmescid’imizi, Tuz Mağaramızı bilecek, Toprak babayı bilecek, Seydi Köyündeki Hacı Muradı Veli Hazretlerimizi bilecek, Koca Meşeyi bilecek, Ilgaz Dağımızı bilecek, Ilgaz Kastamonu’nun dedirtmeyecek, TCDDY Garını bilecek, Ebcedin hamamını, Attarlar çarsısını bilecek. Taş Mektepi bilecek. İmareti bilecek. Kimse kusura bakmasın buna ihtiyacımız var. A; ben buraları fotoğrafta gördüm, Çankırı’yı iyi tanıyorum diye de asla ve sakın kimse karşımıza çıkmasın.

Altın değerinde baba sözümü de söylemeden geçmeyeceğim. Yönetici Mustafa Çelik diyor ki; ”Bende dahil şehitler, yaranlar diyarı Çankırı insanı seçmesini, seçilmesini de bundan sonra iyi bilecek. Yazdıklarımda bir kelime yanlışım varsa kalemimi kıracağım; bu mesleği bırakacağım.”

Saygılarımla, Dostça kalın, hoşça kalın.


Doğup, büyüdüğümüz, aynı mahallede beraber yaşadığımız Merhum Adnan kardeşim.
1960 yılların esnaf kökenli Yaranları
Attarlar Çarşısı esnafları merhum Hamamcı Ebced ağabeyim ve değerli esnaflarımız ile birlikte
 
Bu haber 23550 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum