Şehir Merkezindeki Bazı Kafelerin Müzik Gürültüsü

Mahalleli "Konuyu Vali Beyin, Emniyet Müdürünün, Belediye Başkanının, Çevre Şehircilik Müdürlüğünün ele almalarını rica ediyorlar."

Şehir Merkezindeki Bazı Kafelerin Müzik Gürültüsü
12 Ocak 2022 - 18:20
Okuyucu Mektubu:

Mail yoluyla haber merkezimize ulaşan, nokta ve virgülüne dokunmadan sunduğumuz paylaşımın dikkate alınmasını, çözüm isteyen mahalle sakinleri çok dertli.  

Sayın Yetkililere Duyurulur!!!

Yöre Halkının Haklı İsyanına Kulak Verin…

O kadar zor mu çevremizi ve insanımızı korumak?

Değerli kardeşim www.haberci18.com yönetmeni. Çankırı'nın genel sorunlarına duyarlılığınızdan dolayı bu mesajı size gönderiyoruz. Şehir merkezinde kafelerin olduğu bölgede oturuyoruz. Eşikli aralık sokakta faaliyet gösteren bazı kafe haftanın neredeyse 4-5 günü canlı müzik adı altında davullu zurnalı sokak düğünü havasında yayın yapıp çevreyi rahatsız ediyorlar. Defalarca emniyeti, belediyeyi, çevre şehircilik il müdürlüğünü aramamıza rağmen bir türlü sonuç alamıyoruz. Bu bölgede faaliyet gösteren başka kafeler de var, ancak edebiyle insanlar iş yapıyorlar. Biz bazı kafelerin ne ayrıcalığı var anlayamıyoruz, anlamışta değiliz. Ayrıca kafe mi pavyon mu o da belli değil. Kafeyle bağdaşmayacak hizmet vermeleri gerçekten bu şehirde kamu otoritesi'nin denetimi kimin kontrolündedir? Biz Çankırı'ya geldiğimizde Yaren Kültürü anlatıldı. Buna göre; Yarenliğin bir esnaf geleneği olduğu, diğer özelliklerinin yanında hak yemez ve herkesin hakkına riayet edilir öğütleri anlatıldı. Ama şu yaşadıklarımıza bakın, iki tane esnaf haftanın 4-5 günü (ses izolasyonu gibi) hiçbir önlem almadan canlı müzik yayını adı altında kafeyle bağdaşmayan şekilde sokak düğünü havasında tüm mahalleyi rahatsız edebiliyor. Sınavlara hazırlanan çocuklarımız var, hastalarımız var. İnanın katlanılır gibi değil. Tekrar ediyorum, diğer kafeler gibi işletmeler olsa kimsenin kazancında ekmeğinde değiliz. Bu konuyu gündeminize alıp, muhtardan ve diğer mahalle sakinlerinden bilgi alabilirsiniz. Yetkililer bu isyanımıza ses versin. Bu nasıl anlayıştır. Anlayana aşk olsun.

Sonuç olarak Çankırı'da gürültü kirliliği hat safhada. Özellikle bazı kafede mekan pervasızca yüksek sesle canlı müzik yapıyor. Müziğe sanata karşı değiliz, hiç bir kimsenin, esnafın kazancında da gözümüz yok. Elbette lakin apartmanımızda kanserle mücadele eden hastamız, yaşlı yatalak bir dedemiz, sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz var. Huzurumuz kalmadı. Zabıta, polis, çevre ve şehircilik bakanlığı... Neredeyse yazmadığımız, şikayet etmediğimiz kurum kalmadı. Tüm civar apartmanlar rahatsız. Müzik mekanın arkasındaki sadece branda ile kaplanmış, sıfır yalıtımı olan bir alanda yapıldığı için her gece evimizin içinde düğün varmış gibi. Bıktık, yıldık. Belki haber olurlarsa şikâyetimize bir çözüm bulunur diye düşünüyoruz. İlginize şimdiden çok teşekkür ederiz, saygılarımızı sunarız.

Lütfen sizden rica ediyoruz; bu işi sizin gündeme getirerek çözebileceğinize mahalleliler olarak eminiz. Yalvarıyoruz  www.haberci18.com yönetmeni bu adamlar bize oba altından sopa gösteriyorlar, hakaretler ediyorlar. Uyarılara rağmen ağza alınmayacak sözler ediyorlar. Konuyu Vali beye, Emniyet Müdürüne, Belediye Başkanımıza, Çevre Şehircilik Müdürlüğüne, sizin ulaşabileceğinizi düşünerek kapınızı çalmış olduk. Bizi bu dertten kurtarın.

Yöre Halkının İddiaları Kabul Edilir Gibi Değil

Bakın dost acı söyler. Halkın sesine kulak verin. İstenmedik aş, ya karın ağrıtır ya baş. Bu işlerin içtimai ve siyasi faturası ağır olur. Halkla inatlaşılmaz. Milletin talep ve şikâyetlerini dinleyin. Yöre halkına yapılan bu zulme son verin. Umut ediyoruz ki (mzük, eğlenceli kafeci) çevre esnafının da halkın sesine kulak vereceklerini düşünüyoruz. İfadeleride kullanılmıştır.

Bu haber 2710 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Reyhan
  5 gün önce
  Bu konuyu gündeminize aldığınız için teşekkür ederiz. 07.01.2022 tarihli resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre konutların, yurtların bulunduğu bölgede gerekli önlemler alınmadan canlı müzik yayını yapılamaz. Ancak ne hikmetse bu yorumu yazdığım sırada malum kafeden tüm mahallenin rahatlıkla duyabileceği şekilde müzik yayını devam etmektedir. Bu şehir bu kadar mı sahipsiz? Allah rızası için vicdanlı bir “Kamu Yöneticisi” arıyoruz.
 • Murat
  1 hafta önce
  Çok teşekkür ederiz Mustafa bey. Bu yorumu yaptığım esnada Reyhan Sk.daki bir cafe'den maalesef yüksek sesli, rahatsız eden canlı müzik ses gelmeye devam ediyor. Umarım yetkililer de üzerine düşeni yapıp konuyla alakalı bir çözüm üretir.
 • Cengiz
  1 hafta önce
  İşte budur. Çankırı'nın gerçek sorunlarını ele alan haber sitesine teşekkürler. Teşekkürler Mustafa Çelik, Teşekkürler www.haberci18.com