Vakti Zamanında Dertlilere Deva, Hastalara Şifa Olan Taş Mescit Neden Kapalı Bekletiliyor? (Özel Haber)

Admim Çelik, "Yıllarca mücadele edilip gözümüz gibi baktığımız, Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden kalma en önemli yapımız kaderine mi terk edildi? Edilip-edilmediyse neden? Sorumuza cevap bekliyoruz. Burayla ilgilenmemek bir skandaldır." diyoruz

Vakti Zamanında Dertlilere Deva, Hastalara Şifa Olan Taş Mescit Neden Kapalı Bekletiliyor? (Özel Haber)
02 Kasım 2019 - 11:29 - Güncelleme: 02 Kasım 2019 - 12:02

Taşmescid Neden Kapalı Bekletiliyor?

 

Çankırı’da Skandalların Ardı Arkası Kesilmiyor...

 

Yıllarca mücadele edilip gözümüz gibi baktığımız Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden kalma en önemli yapımız kaderine mi terk edildi? Burayla ilgilenmemek bir skandaldır.

 

Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılan, Cemalettin Ferruh bey tarafından da şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ûl Hâdis inşa ettirmiştir. Anadolu’daki ilk Dâr-ûl Hâdis olan eser halk tarafından Taş Mescit olarak isimlendirilen, Cumhuriyetin kuruluşuna kadar uzun yıllar Mevlevihane olarak da hizmet veren tarihi eserimiz neden kapalı? 

 

Tahammülümüz Kalmadı!

 

Çankırı’da herkes ayrı ayrı dünyadalar. Hep seyirci kalıyorlar.

 

Anadolu’daki ilk Dâr-ûl Hâdis olan eser halk tarafından Taş Mescit olarak bilinen tarihi dokumuza, “Kapalı kalmaması için çözüm yolu bulun veya başka bir yol çizin”

 

Eğer; yanlış anlamazlar ise "Kamuoyu Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğünden ve Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’den Tarihi Taşmescid’in akıbeti ile ilgili bir açıklama bekliyor."

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Taşmescid onarımı, mevlevihane yapıları ve rekonstrüksiyon çalışmaları tam anlamıyla bitirildi. Çevre düzenlemesi çalışmalarının yapılması için ise düğmeye basılması bekleniyor. Nedense bir türlü düğmeye basılmadı. Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü ve Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’den bir açıklama bekliyoruz.

 

Peki, burayı üstlenen ve üzerine alan kurum olan Çankırı Karatekin Üniversitesi sahiplendi. Sene 2019’un Kasım ayı. Ama bura ile ilgili her hangi bir resmi açıklama yapılamadı? Kapılara kilit vuruldu, bekletiliyor. Acaba neden? Yetkililer sessiz kaldıkça www.haberci18.com İnternet Medyası olarak biz bari sessiz kalmayalım istedik.

 

Taşmescid’in Eski Fahri Görevlisi (Bayan) Hacı Yaşar Teyzemiz İsyan Etti, Serzenişte Bulundu!

 

Dikkatleri kuruyan ağaçlara ve çevrenin bakımsızlığına çeken duyarlı hacı annemiz yetkililere büyük tepki gösterdi.

 

Fahri Görevli Hacı Anne 15 Yıldır Canı Gibi Baktığı, Emek Sarf Ettiği Taşmescid’in Çevresini Bakımsız Görünce Üzüldü, Yetkililere İsyan Etti

 

Ağaçlara Bile Su Vermeye Muhtaç Ettiler!

 

Ben bir yaşlı bayan olarak 15 sene tarihimize sahip çıkıp, eserimizi koruduysam, ağaçları kendi ellerimle dikip yeşerttiysem, devletin eli, kolu neden bağlı kaldı? diye soruyor bilgi edinmek istiyorum. 

 

Kendi Elleri İle Diktiği Ağaçlara Kıyamayınca, Çareyi Yetkilileri Göreve Davet Etmekte Buldu…

 

Valilik, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü ve Belediye Başkanlığına ateş püsküren eski fahri görevli “Bu ağaç düşmanlığı niye? Bu bakımsızlık niye? Bu eserin kapalı tutulması niye? Hiç mi vicdanınız sızlamadı?” diyerek serzenişte bulundu.

 

Tarihi Taşmescid’in 15 yıldır fahri görevliliğini üstlenen, eserin iç ve dış bakımlarını yaşına rağmen üşenmeden tek başına yapan, diktiği çam ağaçlarının kuruduğunu, çevrenin yakıldığını, orada alkol alındığını gören eski fahri görevli hacı teyzemiz Çankırı’nın en eski tarihi yeri ve şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olan Taşmescid’in kapalı tutulmasından dolayı üzüldüğünü vurgulayarak burayı üstlenen ve üzerine alan kurum olan Çankırı Karatekin Üniversitesini göreve davet ediyorum diyerek üzüldüğünü belirtti.

 

Yetkililer lütfen; Burası milli servet. Yazıktır, günahtır. Huzur Evi ve Taş Mescit mıntıkasına düzgünce Allah rızası için sahip çıkın.

 

 

 

 

Bu haber 2610 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • kadir yavuz çevreci
    3 ay önce
    Burasının ismi hala taşmescit olarak anılıyorsa, bu şekilde anılması için birileri gayret ve çaba gösteriyorsa burada bir yanlışlık var. Burası mescit değil burası zaman tıp fakültesi burada ki mumyalar halkından vatandaşından gizleniyorsa, bilimsel araştırmalara acılıp gün ışığına çıkartılmıyorsa; burada sorun değil sorunlar yumağı var. Bu gün dünyanın kullandığı Tıb amblemi, eczacılığın kullandığı tıp amblemleri burada bulunmasına rağmen bunlar karartılmak isteniyorsa, yer altı tünelleri yer altı mağaraları gün ışığına çıkartılmıyorsa burada yönetimin zafiyeti var demektir.