Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Akupunktur Hakkında Bilinmeyenler

26 Mayıs 2021 - 19:11

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Dr. Şefika Çiner Öksüz Akupunktur Hakkında Bilinmeyenlere Değindi;

Akupunktur, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen binlerce yıllık geçmişi olan geleneksel bir yöntemdir. Son yıllarda ülkemizde popülaritesi oldukça artan akupunktura göre hastalıklar, vücuttaki enerji dengesinin bozulması ile ortaya çıkar. İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır. Akupunktur noktaları olarak belirlenen bu noktalar üzerine çok çeşitli derinliklere sahip ince iğnelerin batırılması ile enerji dengesinin tekrar kurulması amaçlanır.

Tedavide steril ve tek kullanımlık son derece ince paslanmaz çelikten yapılma iğneler kullanılır. Hasta genellikle sadece iğnelerin ilk girişinde çok hafif bir ağrı hisseder. İğneler ciltte yaklaşık 20 ila 30 dakika kalır. Belli etkilerin elde edilebilmesi için iğneler ısıtılabilir, yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir.

Akupunktur, tamamlayıcı tıp kategorisinde yer almaktadır.

Özellikle günümüzde kullanım alanları yaygın bilinmeyen akapuntur ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. Bunlardan bazılarına değinecek olursak;


Baş ağrısı ve migren,

Sırt ağrısı, bel ağrısı, sebebi bilinmeyen ağrılar,

Sindirim sistemi hastalıkları,

Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar,

Romatizmal şikayetler,

Solunum yolu hastalıkları (bronşit, astım),

Alerjiler,

Bazı kadın hastalıkları,

Sigarayı bırakma,

Zayıflama,

Bulantı ve kusma,

Doğumu kolaylaştırma

Yukarıda sıralanan tedavilerde sağlanan faydaları ele alırsak;

Doğru bir şekilde yapıldığında güvenlidir.

Yan etkileri oldukça azdır.

Diğer tedavilerle etkili bir şekilde kombine edilebilir.

Bazı ağrı türlerini kontrol edebilir.

Ağrı kesici ilaçların uygun olmadığı hastalara yardımcı olabilir.

Kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir.

Alerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. gibi) kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.

Açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır.

Abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara ve yeme gibi bağımlılıklardan kurtulmalarını sağlar.”

Akupunkturun temel felsefesine göre, canlılar hayatlarını belirli bir denge içerisinde yürütür. Herhangi bir nedenle bu dengenin bozulması durumunda hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Bozulan bu dengenin yeniden sağlanarak vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğinin desteklenerek hastalığın şifa bulması esas amaçtır.


Metabolizma hızını düzenleyen bu alternatif tedavi şekli, diyet yapan hastalardaki stres oluşumunu engeller. Böylece hasta psikolojik olarak da tedaviye hazır hale gelir. Biyolojik saati dengelemeye de yardımcı olan akupunktur tedavisi sayesinde bir çok hastalığın tedavisi için etkin bir mücadele gerçekleştirilir. Hastanın tedavi sonunda sigara gibi bağımlılıklarından kurtulmasını sağlar.

Hastanın bünyesine ve rahatsızlığına göre seans sayısı değişiklik gösteren akupunktur tedavisi, genellikle haftalık seanslar halinde devam eder. Tedavinin sertifikalı bir hekim tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.” diyerek cümlelerine son verdi.Uzman Dr. Şefika Çiner Öksüz

Bu yazı 885 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum