Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Ramazan Ayı'nda Kilo Almayın!

25 Mart 2024 - 03:46

Ramazan Ayı’nda Kilo Almayın!

On bir ayın sultanı Ramazan, bütün manevi güzelliğiyle tüm yurtta ve ilimizde yaşanmaya devam ediyor. Bir yanda akşamları tatlı bir iftar telaşı yaşanırken bir diğer yanda geceleri sahur soflarının güzelliği evleri süslüyor.

Ramazan’ın ve oruç tutmanın, manevi atmosferinin yanında hem dini kaynaklarda hem de bilimsel kaynaklarda sağlığa iyi geldiğinin altı çiziliyor.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Diyetisyeni Seda Nur Altıparmak’da Ramazan Ayı’nda beslenme ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


İlk olarak sahur konusuna değinen Altıparmak, oruç tutan kişilerin mutlaka sahur yapması gerektiğini belirterek, “Sahurda yapılan öğün iftara kadar vücuda enerji sağlar. Bu nedenle sahura kalkmak alışkanlık haline getirilmelidir. Sahur su ile geçiştirilmemeli ve mutlaka bir öğün hazırlanmalıdır. Bu şekilde hem açlık sürenizi azaltılmış hem de metabolizma hızınızı korunmuş olur. Sahurda hafif ama tok tutan öğünler tercih edilmelidir. Tercihe göre hafif bir kahvaltı veya hafif bir yemek yenilebilir’’ diye konuştu.

Ramazan Ayı ile birlikte özellikle gün içerisinde bedensel işlerde çalışanlardan sorular aldığını söyleyen Diyetisyen Seda Nur Altıparmak, yumurta, lif miktarı fazla olan besinler (tahılların esmeri), süt ürünleri (kefir, yoğurt, peynir), baklagiller, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb), çörekotu, toz tarçın gibi besinleri tavsiye ettiğini aktardı.

İftar ile ilgili açıklamalarda da bulunan Altıparmak, tüm gün aç kalındıktan sonra hızla yemek yemenin şeker ve tansiyonu yükselttiğine dikkat çekerek, “Hızlı yemek fazla yemeye sebep olur. Bu yüzden iftarı ikiye bölmeyi tavsiye ediyorum. Orucu 1-2 kepçe çorba ile açmak ve bir 10-15 dk ara verdikten sonra yemeğe geçilmesi önemlidir.

Menümüze et, tavuk, balık, hindi gibi hayvansal proteinlerin yanında yeşil mercimek, kuru fasülye, nohut gibi bitkisel protein kaynaklarını da eklemeliyiz.

İftar sofralarına salata, haşlanmış sebzeler, zeytinyağlılar ve yoğurtlu mezeler ekleyerek lif alımını artırın. Karbonitrat kaynağı olarak bulgur pilavı, tam tahıllı ekmekler, basmati pirinci, bazı günlerde pide de porsiyonlara kontrollü olarak tabağa eklenebilir’’ dedi.


Ramazan yemekleri hazırlarken kızartmalar yerine fırın yemekleri ya da ızgara yöntemini tavsiye eden Altıparmak, iftar ve sahur arasında bol bol su içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu yazı 300 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum