Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Elektronik Sigaralara Karşı Uyarı

22 Şubat 2024 - 21:14

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, elektronik sigaraların gençler arasında popülerlik kazanmasıyla birlikte zararları hakkında uyarıda bulundu.

Son yıllarda gündemden düşmeyen ve tüm dünya ülkelerinde yasaklanmaya devam eden elektronik sigaralarla ilgili önemli bilgiler veren Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, elektronik sigaraların özellikle gençler arasında popülerlik kazanmasıyla birlikte artan kullanım oranları hakkında uyarılarda bulundu. Elektronik sigara hakkında bilgiler veren Sarıkaya, “Çin’de bir şirket tarafından sigara bırakma aracı olarak patenti alına E- sigaralar 2004 yılında piyasaya sunulmuştur. Litaretürde sigara bırakma yöntemlerinden biri olarak geçse de E-sigara tütün ürünü olarak kabul edilmektedir. Dünya çapında hızla yaygınlaşan e-sigara, son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle genç nüfusun tercih ettiği elektronik sigara, kullanılan likite bağlı olarak farklı aroma ve tatlar içermektedir. Bu da normal sigaraya göre albenisini arttırmaktadır. Temelinde elektronik olarak buhar üreten cihazlardır. E-sigara cihazlarının çalışma prensibi; nikotini ve tatlandırıcı olarak kullanılan propilen glikol veya gliserol içeren sıvıyı, batarya ile çalışan basit bir atomizör vasıtasıyla ısıtarak, solunmaya hazır buhar formuna ulaştırmasıdır. E-sigara cihazları tek kullanımlık ya da tekrar doldurulabilen kartuşlardan oluşmaktadır.” dedi.

Ülkemizde elektronik sigara kullanımı artıyor

Elektronik Sigaraların neden tercih edildiği konusuna değinen İl Sağlık Müdürü Sarıkaya, “Yapılan çalışmalarda kişilerin elektronik sigarayı tercih etme sebepleri olarak özenti,merak,düşük fiyat, her ortamda kısıtlama olmaksızın kullanım, kolay ulaşılabilirlik, aromalı tat, tadının kötü olmayışı, tütün ürününü bırakma, ürünün aile ve arkadaş çevresinde kullanımı, tütüne kıyasla sağlık etkilerinin daha az olduğu inancı, pasif içiciliğe yol açıp diğer kişileri rahatsız etmediğinin sanılması ve kişinin tütün ürünü tüketimini azaltması olarak saptanmıştır.

Bunlara ek olarak sigara gibi koku bırakmaması ve kül, izmarit gibi atıklar oluşturmaması da tercih sebeplerinin arasında görülebilir. Ülkemizde E-sigaralar 2007 yılından itibaren topluma internet üzerinden pazarlanmaktadır. Ülkemizde elektronik sigara kullananlara dair net bir rakam olmamakla beraber kullanımın ülkemizde de giderek arttığı tahmin edilmektedir.” İfadelerinde bulundu.

Elektronik sigara tütün ürünü kapsamına giriyor.

Elektronik sigaralarında tütün ürünü olduğunu vurgulayan ve zararlarını dile getiren Sarıkaya; “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, 4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda; “Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.” maddesinde, E-sigaraların da tütün ürünü kapsamında olduğunu açıkça belirtilmiştir.

Bu ürünlerin 18 yaş altına satışı, reklamının yapılması ve kapalı alanlarda kullanılması dair tedbirler alınmıştır.

Elektronik sigarada kullanılan sıvının içeriğinde toksik olduğu kanıtlanmış propilen glikol ve gliserin bulunur. Propilen glikol, ısıtma ve buharlaştırma işlemleri sonrası glikojen oksite dönüşür. Bu madde Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi tarafından Grup 2B kanserojen grubunda sınıflanmaktadır.

Elektronik sigara kullanımına bağlı en sık yan etkiler; ağız ve boğaz mukozasının tahrişi, öksürük, bulantı ve kusma olup; pnömoni (zatürre), kalp yetmezliği, hipotansiyon gibi hayatı tehdit edici etkiler de raporlanmıştır.

Elektronik sigaranın tütün ürünü kapsamına girdiği gerçeği ile bu masum olduğu düşünülen ürünün tüketilmesinin insan sağlığına vereceği zararlara dikkat çekilmesinde bizim de bir katkımız olması dileğiyle “Tütün ve tütün ürünlerinden uzak duralım, sağlığımızı koruyalım” sözlerini kaydetti.

Bu yazı 437 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum