Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Çocuklarda Bahar Alerjisine Dikkat

27 Mart 2022 - 15:40

Çocuklarda Bahar Alerjisine Dikkat

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel, bahar aylarına girilmesiyle birlikte alerjik hastalıkların toplumda görülme sıklığının arttığını belirterek çeşitli açıklamalarda bulundu.

Çocuklarda alerjik durumların pek çok nedenden kaynaklanabileceğini belirten Özel, "Bahar alerjilerinin genetik ve kişisel sebepleri olabileceği gibi temel sebebi çiçek tozu yani polendir. Bu polenler rüzgâr yoluyla sürekli havalarda uçuşarak alerjik bünyeye sahip çocuklarda burun akıntısı, kaşıntı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı yapabilmektedir’’ şeklinde konuştu.

Alerjik vakalarda çocukların gösterdiği sendroma dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özel, “Göğüste hırıltı ve nefeste daralma görülmesi durumlarında mutlaka hekime başvurulmalı. Çünkü bu rahatsızlıklar çocuklarda astımı dönüşebilir. Ayrıca bahar alerjisi çocuklarda uyku, okul performansı, iştah ve hayat kalitesi de etkilenebilir. Dikkat dağınıklığına neden olabilir. Bu durumlarda da hekime başvurmak faydalıdır’’ diye açıklamalarda bulundu.

Anne ve babaları alerjik durumlar ile ilgili olarak uyaran Prof. Dr. Ahmet Özel, “Çocukların bulunduğu ortamda asla sigara içilmemeli, çocukların uyku saatlerine ve dengeli beslenmelerine dikkat edilmeli, dışarıda bir etkinlik yapılacaksa toz ve nemden uzak alanlar tercih edilmeli, ayrıca astımı olan çocuklarda yünlü ve tüylü giysilerden kaçınılmalı’’ dedi.

Alerjik hastalıkların kesin bir tedavisi olmadığını belirten Özel, bazı ilaçlarla bu rahatsızlıkların bastırıldığını, anne babaların kesinlikle bilinçsiz ilaç kullanmaması gerektiğine dikkat çekti.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel

Bu yazı 822 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum