Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Çocuk Gelişimciler Ailelerin Yol Arkadaşıdır

23 Mayıs 2022 - 10:58 - Güncelleme: 23 Mayıs 2022 - 11:02

Çocuk Gelişimciler Ailelerin Yol Arkadaşıdır

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, 20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü kapsamında görüşlerini paylaştı.

Çocuk sahibi olmanın anne ve baba için sorumluluk isteyen, inişli-çıkışlı uzun bir yol olduğunu hatırlatan Çoban, "Bu ebeveynlik yolculuğunda Çocuk Gelişimi Uzmanları ailelerin yol arkadaşıdır. Onların sorumluluğunu paylaşır, yardımcı olur, destekler, kısacası size profesyonel bir yol arkadaşı olur. Çocuk Gelişimi Uzmanları, hastanelerin Çocuk Gelişimi polikliniklerinde çocukların zihinsel ve fiziksel ihtiyaçlarına yönelik çeşitli hizmetleri çocuğa, aileye ve eğitimcilere sunar.

Gelişimsel tanılama ve bu tanılama sonuçlarına göre uygun eğitim programlarını ortaya koyma, ailelere danışmanlık verme; yine tanılama sonucunda gelişimsel sapma gösteren çocuklar için gelişimi destekleyici uygun önlemleri çocuk, aile ve eğitimci bazında ele alma gibi hizmetleri yerine getirir. Tüm gelişim alanlarında çocukların gelişimsel değerlendirmesini ve takibini yapar. Erken müdahale programları hazırlar ve uygular. Yatan hasta bölümündeki çocuklarla psikolojik destek, gelişimsel destek ve eğitimsel etkinlik çalışmaları yapar. Anne babalara danışmanlık yapar, eğitim verir’’ diye konuştu.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’ndeki poliklinikte çok sayıda ailenin çocuklarının gelişimi, ruhsal durumu, internet ve bilgisayar bağımlılığı gibi konularda kendilerinden destek aldığını belirten Çoban, "Çocuklarımızın rutin gelişim muayenelerini yapıyor, gelişim değerlendirme testleri ve aile danışmanlığı yoluyla bilinçli ailelere destek veriyoruz. Bazı vakalarda ise farklı branşlardan da destek isteyebiliyoruz’’ dedi.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Büşra Çoban, çocuk gelişiminin pedagoji ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyerek, çocuk gelişimi ile her türlü destek için anne ve babaları beklediklerini ifade etti. Hastaneden yapılan açıklamada 20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü’nün kutlandığı belirtildi.

Bu yazı 793 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum