Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Çocuk Gelişimi

14 Temmuz 2021 - 17:32 - Güncelleme: 14 Temmuz 2021 - 17:36

Çocuk Gelişim Uzmanı Büşra Çoban; “Çocuk gelişimi, çocukların yetişkinlik dönemine sağlıklı bir şekilde adım atabilmesi açısından yeterli özen ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle çocuklarda gelişimin, uzmanlar tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir.” dedi.

“Çocuk sahibi olmak şüphesiz mucizevi ve tarif edilemez duyguları beraberinde getirir. Çocuk dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren onun için gereken her koşulu sağlamak, onu tüm zararlı etkilerden korumak kısacası çocuğu için en iyisini yapmak ailenin temel arzusudur. Anne-baba, büyük bir sorumluluk alarak, inişli çıkışlı, zaman zaman yorucu ve yıpratıcı olabilen bir yolculuğa çıkmıştır aslında. Bu ebeveynlik yolculuğunda biz Çocuk Gelişimi Uzmanları ailenin sorumluluğunu paylaşır, yardımcı olur, destekler, kısacası size profesyonel bir yol arkadaşı oluruz.

Tüm gelişim alanlarında (dil gelişimi, psikososyal gelişim, bilişsel gelişim, motor gelişim, özbakım) çocukların gelişimsel değerlendirmesini ve takibini yapmaktayız. Erken müdahale programları hazırlar ve uygularız. Yatan hasta bölümündeki çocuklarla psikolojik destek, gelişimsel destek ve eğitimsel etkinlik çalışmaları yapmaktayız. Anne babalara danışmanlık yapar, eğitimler planlarız.
Bebeklikten başlayıp ergenliği de içine alan uzun bir dönemde, belirli aralıklarla ve düzenli olarak çocuğu görmek isteriz. Aileler bizlere doğrudan başvurabilir.

Ayrıca başta Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları olmak üzere hekimler veya çocukla ilgili diğer meslekler ihtiyaç duyduklarında biz Çocuk Gelişimi Uzmanlarına yönlendirme yapmaktadırlar.


Rutin gelişim muayeneleri, gözlem, testler ve aile danışmanlığı yoluyla Çocuk Gelişimi Uzmanından destek almak, günümüz modern hayat şartlarında bilinçli ailelerin tercihi olmaktadır.

Çocuk gelişimi polikliniğinde 0-18 yaş grubu normal gelişim gösteren, özel gereksinimli, akut ve/veya kronik hastalığı olan veya risk altındaki çocukların zihinsel ve fiziksel ihtiyaçlarına yönelik çeşitli hizmetler sunmaktayız. Meslek alanımız aşağıdaki maddeleri içermektedir;

* Erken müdahale,                                        * Tuvalet Eğitimi,
* Güvenli bağlanma,                                     * Dil ve Konuşma,
* Gaz problemi,                                            * Sosyal Gelişim,
* Uyku eğitimi,                                             * Ahlak Gelişimi,
* Ek gıdaya geçiş,                                         * Kardeş Kıskançlığı
* Travmatik Yaşantılar,                                   * Problemli Davranışlar,
* Teknoloji Bağımlılığı,                                    * Oyun ve Oyuncak,
* Emekleme ve Yürüme,                                 * Oyun Terapisi,
* Öğrenme Güçlüğü,                                       * Çocukluk çağı kaygıları,
* Bilişsel/Zihinsel Gelişim,                               * Mizaç,
* Üstün Yetenekli Çocuklar,                              * Özgüven,
* Kronik Hastalığı olan Çocuklar,                      * Eğitim,
* Tedavi Sırasında Destek Alma,                       * Otizm,
* Çocuk Merkezli Aile Danışmanlığı,
* Hırçın davranışlar ve 2 yaş sendromu,
* Laktasyon(emzirme) döneminin sonlandırılması,
* Çocuk Kitapları ve Erken Okuryazarlık Becerileri,
* Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB),
* Çocuk Değerlendirme Testleri

Çocuk gelişimi polikliniğimizde tarafımca incelenerek yapılmaktadır.

Çocuk Gelişiminde erken müdahale oldukça önemlidir. Konuşma problemleri, zihinsel engel, öğrenme güçlüğü, üstün yeteneklilik, yaygın gelişimsel bozukluk tanı grubu (otizmin de içinde olduğu) veya diğer bazı hastalıklardan şüphelenilerek gerekli yönlendirmelerin yapılması erken müdahale kapsamına giren temel konulardan bazılarıdır.

Erken müdahale verilen örneklerle sınırlı kalmamakla beraber şüphe çeken tüm gelişim durumlarının, erken müdahale gerektiren ipuçları olabileceği hatırda tutulmalıdır. Temel öneri rutin takiptir. Bu yolla erken müdahale konusunda anne baba sorumluluğu bir uzmanla paylaşmış olur, diğer bir açıdan bakıldığında ise gereksiz kaygıların önüne geçilmiş olur.

Çocuk Gelişimi Uzmanlarınca, öncelikle farklı gelişim göstermesi öngörülen çocukların, standart testler üzerinden içinde bulunulan yaşa göre gelişim profilinin (iletişim, psikososyal, özbakım, ince motor, kaba motor, dil, bilişsel gelişimlerin) nasıl seyrettiğini saptanır. Bu konuda uzman gözlemi, tarama testleri ve belirli ölçekler yoluyla değerlendirmeler yapılır.

Risk grubuna giren çocuklara ve ailelere yönelik programlar oluşturulur. Çocuğun gelişimini olması gereken düzeye çıkarmak için ilgili uzmanlar multidisipliner bir yaklaşımla program hazırlar, uygular ve takip eder. Gerek çocuk üzerinden gerekse anne baba rolleri üzerinden ihtiyaç duyulan davranışsal, psikolojik ve gelişimsel destek ailelere uzmanlar tarafından oluşturulan bu programla sağlanır.

Sonuç olarak eğer çocuklarda gelişimsel olarak desteğe ihtiyaç varsa, geç kalınmadan tespit edilmeli, hedefler ve amaçlar doğru bir şekilde belirlenmeli, tedavi ve eğitimlere başlanmalıdır.

Çocuk Gelişimi Uzmanlarının rutin takibi bu noktada değerlidir, çünkü erken müdahale gerektiren durumları gelişim muayenelerinde gözlemleyerek ailelere yardımcı olmaktayız.” diyerek cümlelerine son verdi.

Bu yazı 1318 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum