Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

İnfluenza mı? Covid-19 mu?

01 Şubat 2022 - 12:05

İnfluenza mı? Covid-19 mu?

Son dönemde hızla artan İnfluenza ve COVID-19 vakaları sebebi ile Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzm. Dr. Tuğba Öztürk önemli bilgilendirmelerde bulundu.

İnfluenza virüsüne bağlı enfeksiyon, halk arasında “grip” olarak bilinen, kış mevsimi gelmesi ile son dönemde artış görülen ve özellikle risk gruplarında hayati tehlike oluşturabilen bir durumdur. Semptomlar ve bulaş yolları itibariyle koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonu ile karışabilen bir hastalıktır. Üst solunum yolları, bronşlar ve alt solunum yollarını (akciğerleri) etkileyebilmektedir.

Koronavirüs mevsimsel özellik göstermezken, influenza daha çok sonbahar ve kış aylarında görülmektedir. Gripten korunmak için, özellikle risk grubundaki kişilere, sonbahar başlangıcında, yılda bir grip aşısı önerilmektedir.

Her iki virüs de damlacık yoluyla bulaşır ve bu iki virüsten de korunmak için alınan fiziksel tedbirler benzerdir. Geçen kış COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan kapanmalar ve yaygın maske kullanımı sayesinde influenza vakalarının azaldığı gözlemlenmiştir. Solunum yolu salgıları ile temas(hapşırma öksürme vb.), tokalaşma, virüsle enfekte olmuş yüzeye temas etme (kapı kolu, sandalye, masa, oyuncak) gibi durumlar bulaşma riskini artırır. İnfluenza için kuluçka süresi ve bulaştırıcılık daha kısa sürelidir(1-5 gün).

İnfluenzadan nasıl korunuruz?

* Grip aşısı,

* Hijyen kurallarına dikkat etmek (el yıkama ve el dezenfektan kullanımı),

* Kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süreli bulunmamak,

* Yeterli su ve sıvı tüketimine dikkat etmek,

* Sağlıklı beslenmek,

* Elleri, ağız ve burna götürmemek,

*Cerrahi maske kullanımı.

Bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve kronik hastalığı olanlarda influenza ve koronavirüs daha ağır seyredebilmektedir. Bu kişilerde korunma tedbirleri daha dikkatle uygulanmalıdır.

Risk grubunda olan kişiler:

- 65 yaş üzeri kişiler,

- Diyabetes mellitus (Şeker hastalığı),

- Hipertansiyon (Yüksek tansiyon hastalığı),

- Koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği gibi kalp hastalığı bulunması,

- Kronik karaciğer hastalığı,

- Kronik böbrek yetmezliği,

- Astım,

- KOAH (Kronik Bronşit),

- Geçirilmiş akciğer enfeksiyonları (tüberküloz vb.),

- İmmun yetmezlik,

- Kanser hastalığı bulunan kişiler.

İnfluenza belirtileri nelerdir?

- Yüksek ateş,

- Üşüme titreme,

- Boğaz ağrısı,

- Öksürük,

- Halsizlik,

- Yaygın vücut ağrısı,

- Burun tıkanıklığı,

- Baş ağrısı,

Risk grubunda yer alıyorsanız ve bu belirtiler sizde varsa bir hekime başvurmanız önerilmektedir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi İnfluenza için de erken teşhis önemlidir. İnfluenza için etkili antiviral ilaçlar mevcuttur ve ülkemizde kullanılmaktadır. Özellikle semptomların başlangıcında, ilk 48 saatte, tedaviye başlandığında, bu ilaçların hastalığın şiddetini belirgin derecede azalttığı bilinmektedir. Koronavirüs için kullanılan antiviral ilaçlar henüz araştırma aşamasındadır.

COVID-19 ile İnfluenza’yı ayırt etmede yapmış olduğumuz bazı tetkikler fayda sağlamaktadır. Boğaz-burun sürüntüsü ile bakılan İnfluenza hızlı antijen testleri ve çeşitli kan tetkikleri ile ayırıcı tanı yapılabilmektedir.


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzm. Dr. Tuğba Öztürk

Bu yazı 1046 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum