Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Kalp Hastaları Ramazan'da Nelere Dikkat Etmeli

09 Nisan 2022 - 13:00

Kalp Hastaları Ramazan’da Nelere Dikkat Etmeli

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr Hakan Ulupınar, kalp hastalarından Ramazan ayında oruç tutup tutamayacakları konusunda çok fazla soru geldiğini belirterek, her hasta için bireysel değerlendirme gerektiğini söyledi.

Kalp rahatsızlıkları olanların mutlaka irtibatlı oldukları hekimlerle görüş alış verişi yapması gerektiğini belirten Ulupınar, “Hastaların oruç tutup tutamaması, hastalığının tipi ve şiddetine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca Ramazan başında serin olan havalar ay sonuna doğru ısınacağı da gözden kaçırılmamalıdır. Kalp hastaları için önemli bir konuda iftar ve sahurda nasıl besleneceği konusudur. En temel mesele ise hastaların ilaçları alma düzenlerinin ne ölçüde değişeceğidir. Genelde, hekime danışarak belirlenen kurallara uygun oruç tutan hastalarda, Ramazan sürecinde olumsuz durumlar görülmediğini, gözle görülür bir kötüleşme olmadığını görüyoruz. Hatta tutabilen hastalarda faydalı sonuçlar da alınabiliyor. Mesela hipertansiyon hastalarında, ilaçlarına devam etmek koşuluyla, hastanın kan basıncı düşüyor, kilo kontrolü sağlanıyor. Ancak sıcak havaların etkisiyle sıvı ve elektrot kaybı oluşabilir. Bu durum kan basıncında aşırı düşmelere, bayılmalara, kalp krizlerine ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Özellikle yaşlı hastalar için  risk daha da fazla. Kalp ve benzeri rahatsızlığı bulunan hastalar tüm bu durumlara dikkat etmeli’’ diye konuştu.

Kalp hastalarının Ramazan süresince beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Hakan Ulupınar, "Ramazan’da su kaybı bizim için çok önemli. Oruç tutabilen hastalar iftar ile sahur arasında mutlaka fazlaca sıvı almalı. Sıvı durumunda azalma olursa pıhtılaşma riski de artar. Sıcak havalar ile birlikte vücutta tuz kaybı da olacaktır. Bu da tansiyon hastaları için dikkatle takip edilmelidir. Ayrıca iftar sofralarında ağır yemeklerden, fazla tuzdan ve ağır tatlılardan uzak durmalılar. Mevsim yeşilliği mutlaka olmalı. Yani hafif ve dengeli bir iftar ve sahur tavsiye ediyorum. İftardan birkaç saat sonra da hafif bir ara öğün yapılması denge açısından iyidir.

Ulupınar oruç tutmalarının sakıncalı olduğu grubu ise şöyle sıraladı;

-Göğüste daralma, çarpıntı, nefes darlığı çeken, bayılma rahatsızlığı aktif olarak devam eden hastalar,

-Kalp yetersizliği olan hastalar,

-Son altı ay içerisinde; kalp krizi geçirmiş, cerrahi müdahale öyküsü bulunan veya stent takılı hastalar,

-İleri derecede kalp yetersizliği bulunan hastalar,

-Hayati tehlike seviyesinde kalp ritim bozukluğu olan hastalar,

-Dirençli hipertansiyonu olan hastalar,

-Ağır kalp rahatsızlıkları olmamasına rağmen; şeker, böbrek yetmezliği, kanser gibi çok sayıda ilaç kullanan hastalar,

-Kalp kapak protezi veya inme riskine karşı kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar.

Doktor Ulupınar, detaylı bilgi almak ve rahatsızlıkları ile ilgili güncel durumunu öğrenmek isteyen hastaların kardiyoloji polikliniğine müracaat edebileceğini, beslenme durumları ile ilgili olarak da beslenme ve diyet uzmanlarından bilgi alabileceğini söyledi.Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr Hakan Ulupınar

Bu yazı 994 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum