Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Öksürüğe Dikkat!

28 Eylül 2021 - 12:50

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Doktoru Ali Özkurt uyarıyor; “Havaların soğuması ile birlikte gelen öksürüğe dikkat!”

Özellikle kış aylarında etkisini artıran, bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalık belirtilerinin başında öksürük gelmektedir. Hastanelere en sık başvurulan rahatsızlıklardan biri olan öksürük, kimi zaman geçici hastalıklarda görülse de, kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Kronik öksürüğün altında; astım, reflü, sinüzit, KOAH ve kanser gibi hastalıkların yatabileceğini belirten Özkurt, ''Eğer öksürük ciddiye alınıp gereken muayene ve tetkikler yapılmazsa, bu hastalıkların teşhisinde gecikilmiş olunabilir. Doğru olan öksürüğü değil, öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etmektir.'' şeklinde konuştu.

Öksürüğün nedenleri arasında birçok etkenin bulunabileceğini söyleyen Ali Özkurt; havayolları, akciğer zarı, yutak, gırtlak, burun, sinüsler, dış kulak kanalları, kalp zarı, yemek borusu, mide ve diyafram adlı solunum kasında, öksürük refleksini başlatan alıcılar bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu organların hastalıklarının, öksürüğe sebep olabileceğini ifade etti.

Teşhisin doğru olarak konulabilmesi için öksürüğün süresi, gün içerisindeki seyri, ilaç öyküsü ve tetikleyici faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Tedavi edilmeyen inatçı öksürük, özellikle yaşlı kişilerde kas ağrılarından, kemik kırıklarına kadar birçok problemin de yaşanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma gibi sorunlarla da karşılaşılabilmektedir.

Uzm. Dr. Ali Özkurt; “İki haftadan daha uzun süren öksürük yakınmasının önemsenmesi ve mutlaka sebebinin araştırılması gerektiğini vurgulayarak, hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.” diyerek cümlelerine son verdi.


Göğüs Hastalıkları Uzman Doktoru Ali Özkurt

Bu yazı 1195 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum